تروریسم

ماهان ایر: یک ایرلاین که درگیری های مورد حمایه ایران در خاورمیانه را پشتیبانی می کند

نوشته ولید ابوالخیر در قاهره

یک طیاره ماهان ایر در باند میدان هوایی دمشق متوقف است. متخصصین می گویند که ایران از این ایرلاین خصوصی جهت حمل و نقل اسلحه، تجهیزات نظامی، و جنگجویان خارجی به نقاط مختلف آشوب زده در خاورمیانه استفاده کرده است. [عکس تقدیمی از محمد العبدالله]

یک طیاره ماهان ایر در باند میدان هوایی دمشق متوقف است. متخصصین می گویند که ایران از این ایرلاین خصوصی جهت حمل و نقل اسلحه، تجهیزات نظامی، و جنگجویان خارجی به نقاط مختلف آشوب زده در خاورمیانه استفاده کرده است. [عکس تقدیمی از محمد العبدالله]

متخصصین به المشارق می گویند که ایران از ایرلاین مسافربری ماهان ایر جهت انتقال سلاح، تجهیزات نظامی، و جنگجویان خارجی به ساحات مختلف درگیری در خاورمیانه استفاده کرده است تا نقشه های توسعه طلبانه خود را حمایه نماید.

به گفته یک منبع نزدیک به حزب الله این شرکت جهت انتقال اعضای لبنانی و سوری این حزب به ایران برای طی کورس های تعلیمی نظامی مورد استفاده قرار گرفته است.

صلاح منصور، که به خاطر نگرانی از امنیتش از نام مستعار استفاده می کند، قوم و خویش یکی از مسئولین ارشد حزب الله است و قبل از انشعاب از این گروپ با رهبری این حزب در دره بقاع لبنان نزدیک بود.

او به المشارق گفت که ماهان ایر و قبل از آن شرکت دولتی ایران ایر، جهت فعالیت در سوریه از آزادی عمل کامل برخوردار بودند و ظاهرا قوای رژیم سوریه هیچ قدرتی در قبال این ایرلاین ها ندارند.

او گفت: «موترهای حامل عناصر [نظامی یا شبه نظامی] مستقیما بدون توقف در گمرک، پاسپورت، یا بازرسی های دیگر وارد محوطه میدان هوایی می شوند.»

منصور گفت که او زمانی که عصو حزب الله بود، بین دمشق و مرکز این ایرلاین در ایران در میدان هوایی آبادان سفر کرده بود و همچنان در معیت کاروان های رزمندگان ایرانی به میدان هوایی دمشق و همچنین ورود و خروج کاروان های رزمندگان ایرانی به میدان هوایی دمشق را اسکورت کرده بود.

او گفت: «اغلب سلاح ها و مهمات از طیاره های ایران ایر و ماهان ایر در انبارهای میدان هوایی تخلیه و سپس بار لاری های متعلق به حزب [حزب الله] می شد تا به لبنان منتقل شود.»

او افزود که سلاح ها و مهمات فقط در موارد معدود مستقیم از طیاره به داخل لاری ها منتقل می گردید؛ چون این نقل و انتقالات معمولا با حداکثر مخفیکاری انجام می گرفت.

یک زیر مجموعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران

فتحی السید، یک پژوهشگر مرکز مطالعات منطقوی و استراتیژیک خاورمیانه که متخصص امور ایران است، گفت که بر مبنای گزارش های رسانه ای مختلف ماهان ایر یکی از زیرمجموعه های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران (آی آر جی سی) است.

او به المشارق گفت که از این ایرلاین جهت «ترانسپورت اسلحه، تجهیزات نظامی، و جنگجویان از ایران به سوریه و یمن جهت مشارکت در درگیری های آن ساحات» استفاده می شده است.

او گفت که بعضی راپورها این ایرلاین را به حیث ایرلاین اصلی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و نیروی قدس که بازوی نظامی آن در سوریه، یمن، و لبنان است، توصیف کرده اند.

حمید عرب نژاد، یک قوماندان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، به حیث رئیس این کمپانی فعالیت می کند و یک قوماندان دیگر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به نام حمید اصلانی صاحب یک مقام ارشد در این کمپانی است.

السید گفت که پروازهای مخفیانه مابین ایرانی و دمشق اولین بار در سال 2011، یعنی در حدود وقتی که جنگ در سوریه شروع شد، مشاهده گردید و طی چند سال گذشته تعدد این پروازها و هم پروازهای مشابه به یمن ازدیاد داشته اند.

او گفت که بعضی کشورها به شمول عربستان سعودی کاملا مراودات خود با این کمپانی را قطع کرده اند و این کشور پادشاهی پروازهای ماهان ایر به عربستان سعودی را در برج حمل سال 2016 ممنوع اعلام کرد.

وزارت خزانه داری ایالات متحده همچنان این کمپانی را به خاطر حمایه از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تحریم کرده است.

عملیات قاچاق اسلحه

السید گفت: «واحد 190 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران متخصص در امر قاچاق اسلحه به کشورهای دیگر به شمول سودان، یمن، سوریه، و لبنان است و این واحد از تمام ابزارهای موجود جهت انتقال زمینی، دریایی، و هوایی از طریق ماهان ایر استفاده می کند.»

او گفت که این بازوی محرمانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تحت نظر یک تاجر ایرانی و مسئول ارشد نیروی قدس موسوم به بهنام شهریاری فعالیت می کند و بعضی از مبادلات اسلحه تحت پوشش شرکت تجاری بهنام شهریاری انجام می گیرند.

وی اظهار داشت: «یک واحد مشابه به نام واحد 198 هم مسئولیت اجرای پروازهای ترانسپورت هوایی به ساحات درگیری و هم ترانسپورت افسران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به صورت کاملا محرمانه بر عهده گرفته است. این واحد دوم معمولا وظیفه محافظت و ایمنی عملیات های اجرای شده توسط واحد 190 را بر عهده دارد.»

السید هشدار داد: «ایران از طریق توافقات تجاری با کمپانی سوری أجنحه الشام ناوگان طیاره های این کمپانی سوری را در اختیار خود قرار داده است تا از آنها برای عملیات های مشکوک ترانسپورت هوایی استفاده کند.»

خیرالدین عبدالمتعال، استاد پوهنتون اسیوط و متخصص حقوق بین الملل، گفت که ایران با استفاده از طیاره های ملکی و دولتی جهت انتقال تجهیزات نظامی و عناصر مسلح امکان دارد سه قطعنامه سازمان ملل متحد را در ارتباط با صدور اسلحه زیر پا گذاشته باشد.

او توضیح داد که ایران با استفاده از طیاره های غیرنظامی جهت مقاصد نظامی «مقررات اساسی بین المللی هوانوردی غیرنظامی و پرواز را زیر پا گذاشته است.

او گفت که روابط ماهان ایر با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران «به خصوص انتقال اسلحه و رزمنده به ساحات درگیری» می تواند ایران را در معرض مجموعه جدیدی از تحریم های بین المللی قرار دهد.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500