تروریسم

شکست داعش در تفرقه افکنی در افغانستان

نوشته نجیب الله

یک عزادار (وسط) در تاریخ 2 اسد در سوگ کشته شدگان یک بمب گذاری انتحاری در کابل اشک می ریزد. «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) مسئولیت دو انفجار که یک تجمع شیعیان را هدف قرار داد، بر عهده گرفت. کم از کم 80 افغان کشته شدند. [شاه مراعی/ خبرگزاری فرانسه]

یک عزادار (وسط) در تاریخ 2 اسد در سوگ کشته شدگان یک بمب گذاری انتحاری در کابل اشک می ریزد. «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) مسئولیت دو انفجار که یک تجمع شیعیان را هدف قرار داد، بر عهده گرفت. کم از کم 80 افغان کشته شدند. [شاه مراعی/ خبرگزاری فرانسه]

کابل -- «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) بعد از ناکامی در توسعه نفوذش در افغانستان حالا کوشش های خود برای تفرقه افکنی میان گروپ های نژادی کشور را افزایش می دهد.

در اخیرترین مورد در تاریخ 26 حوت شبه نظامیان داعش سه نفر از موسفیدان هزاره را در ولایت سرپل اختطاف کردند.

ذبیح الله امانی، سخنگوی والی این ولایت، گفت که شبه نظامیان به این بزرگان قومی شلیک کرده و بعد سر آنها را از تن جدا کردند.

او به سلام تایمز گفت: «داعش با ترور بزرگان هزاره می خواهد میان اقوام با هم برادر افغانستان تفرقه ایجاد کند، اما این آرزو را به گور خواهند برد.»

وی گفت: «مردم افغانستان متوجه دسیسه های تروریستان استند و اجازه نخواهند داد تا آنان به اهداف شان برسند.»

امانی گفت که غنضفر، یک قوماندان سابق طالبان، قوماندانی این گروپ تروریستی در سرپل را به عهده دارد.

حاجی خیرمحمد ایماق، یک نماینده ولایت سرپل در پارلمان، به سلام تایمز گفت: «این جنایت بی رحمانه داعش همه باشندگان ولایت سرپل از هر قوم را در غم و اندوه فرو برد.»

او گفت: «اقوام افغانستان سال های زیادی در کنار هم زندگی کرده اند.» وی افزود که داعش نمی تواند سبب بروز جنگ های فرقه ای شوند.

اتحاد افغان ها علیه تروریسم

فیروز نظری، یک باشنده اصلی سرپل و دانشجوی رشته حقوق یک پوهنتون خصوصی در کابل، گفت: «تروریستان در افغانستان هر روز چهره عوض می کنند.»

او به سلام تایمز گفت: «یک روز به خود نام طالب را می دهند و یک روز خود را داعش می نامند. اما به هر نامی که باشند، مردم بیگناه را می کشند.»

نظری گفت که داعش زمانی که در جبهات جنگ در برابر قوای دفاع و امنیت ملی افغانستان (اِی ان دی اس اف) شکست خورد، با پرداختن پول گزاف تعدادی از تروریستان طالبان را استخدام کرده اند.

او گفت: «داعش قادر به کسب هیچ دستاورد واقعی در افغانستان نبوده است؛ به همین دلیل راه تفرقه افکنی میان گروپ های قومی مختلف را در پیش گرفته است..»

او گفت: «اعضای داعش که خود را به حیث پشتون ها جا می زنند، کوشش می کنند هموطنان هزاره ما را به قتل برساند تا میان این دو قوم نفاق به وجود بیاید، اما تا هنوز در این تلاششان ناکام مانده اند.»

احمد بهروز، یک تحلیلگر امنیتی باشنده کابل، همچنان پیشبینی کرد که داعش موفق به ایجاد «نفرت متقابل در قلب افغان ها» نخواهد شد.

او به سلام تایمز گفت: «همه گروپ های قومی در افغانستان قربانیان تروریزم اند و به همین علت فریب تروریستان را نخورده و علیه یک دیگر کینه نمی گیرند.»

او به حمله انتحاری داعش بالای مسجد باقر العلوم در کابل در تاریخ 30 عقرب اشاره کرد که طی آن بالغ بر 30 نفر جانشان را از دست دادند. او همچنان به قتل 16 کارگر معدن ذغالسنگ در تاریخ 16 جدی در ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان اشاره کرد.

بهروز همچنان از حمله 2 اسد بالای یک مظاهره مسالمت آمیز در کابل در میان ده ها هزار افغان که تغییر مسیر یک خط انتقال نیرو از ترکمنستان را تقاضا کرده بودند، یاد کرد.

بنا بر اعلام وزارت داخله در آن دو انفجار پی در پی کم از کم 80 فرد ملکی کشته شدند.

او گفت: «پس از آن رویداد دهشتناک شهروندان افغان از همه گروپ های قومی به شفاخانه ها شتافته و به زخمی ها خون اهدا کردند.»

افزایش فشار بر داعش

بنا بر اعلان وزارت دفاع طی ماه های اخیر قوای دفاع و امنیت ملی افغانستان فشار بر روی داعش را افزایش داده اند و هدفشان بیرون کردن این گروپ از خاک افغانستان تا بهار آینده است.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، به سلام تایمز گفت: «در ماه های اخیر صدها جنگجوی داعش در افغانستان کشته شده و مناطقی که سابقا تحت کنترول شان بود نیز از تصرف شان خارج شده و آزاد شده اند.»

او گفت: «این فشارها بر داعش تا نابودی این گروپ تروریستی ادامه خواهد یافت.» وی افزود که مردم ملکی افغانستان نیز کمک های ارزشمندی را به قوای مسلح شان ارائه می دهند.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

چیزی به اسم داعش یا مشابه آن وجود ندارد. این ها فقط بازی های استخباراتی قدرت های بزرگ و تعدادی از کشورهای پاانداز مانند پاکستان در منطقه هستند و قصدشان مخدوش کردن نام اسلام و حصول به اهدافشان است.

پاسخ