تروریسم

افغان ها قتل کارگران معدن زغالسنگ در بغلان را محکوم کردند

نوشتۀ عزازالله

یک کارگر افغان در تاریخ 24 حمل در ساحات مزارشریف لاری ها را پر از زغالسنگ می کند. مسئولین افغانستان می گویند شبه نظامیان مرتبط با «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) در تاریخ 16 جدی حداقل 13 کارگر معدن زغالسنگ را در ولایت بغلان قتل عام کردند. [فرشاد عصیان/ خبرگزاری فرانسه]

یک کارگر افغان در تاریخ 24 حمل در ساحات مزارشریف لاری ها را پر از زغالسنگ می کند. مسئولین افغانستان می گویند شبه نظامیان مرتبط با «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) در تاریخ 16 جدی حداقل 13 کارگر معدن زغالسنگ را در ولایت بغلان قتل عام کردند. [فرشاد عصیان/ خبرگزاری فرانسه]

بغلان، افغانستان -- مسئولین و شهروندان افغانستان قتل حداقل 13 کارگز معدن زغالسنگ در ولایت بغلان را به شدت محکوم کرده اند.

هیچ گروهی مسئولیت این قتل ها را بر عهده نگرفت، اما دولت در این رابطه «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) را متهم کرده و می گوید که این گروپ مرتبا در درون افغانستان دست به تهاحم می زند .

فیض محمد امیری، ولسوال ولسوالی تاله و برفک، به سلام تایمز گفت: «در روز جمعه [16 جدی] شبه نظامیان مرتبط با داعش حداقل 13 معدنکار شیعه هزاره را در ولسوالی تاله و برفک به قتل رساندند.»

او گفت: «جدیدترین حمله به اقلیت های قومی در قریه انارک رخ داد.»

به گفتۀ امیری همه قربانیان از ولایت دایکوندی در مرکز کشور آمده بودند. او گفت که مردان مسلح به بس حامل این کارگران هجوم برده، آنها را از داخل موتر بیرون کشیده، و به طرفشان فیر کردند.

تورن جنرال امیرالله امرخیل، قوماندان امنیه این ولایت، گفت که وقتی این کارگران به طرف منزلشان در حرکت بودند، شبه نظامیان این بس را هدف قرار دادند.

وی گفت که پولیس جهت شروع تحقیقات و حصول اطمینان از امنیت مابقی کارکنان به این ساحه اعزام شده است.

عبدالستار بارز، والی ولایت بغلان، به سلام تایمز گفت: «ما مصروف بررسی این حادثه هستیم و انتقام خواهیم گرفت.»

نجیب دانش، معین سخنگوی وزارت داخله، در تاریخ 16 جدی در کابل گفت که دولت افغانستان نیز مصروف تحقیق این مورد است و همراه قوای امنیتی جهت تثیبت اوضاع فعالیت می کند.

او گفت که ستیزه جویان می خواهند میان مردم افغانستان تفرقه بیاندازند، اما افغان ها متحد می ایستند.

وی گفت: «مردم ما می دانند که دشمنان آنها کی ها هستند.»

نفاق داعش

محمد محقق، معاون دوم رئیس اجرایی دولت افغانستان، در کابل گفت که قتل هزاره ها در بغلان نفاق دینی و نژادی است.

او در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «این قربانیان هزاره و شیعه بودند.»

وی اظهار داشت که قربانیان در معدن کار می کردند تا از فامیلشان حمایه کنند و نه نظامی و نه رجل سیاسی بودند.

محقق افزود که این حمله مایه «ننگ» شبه نظامیان است و نشان می دهد که «آنها مابین مردم جایی ندارند.»

ده ها تن از باشندگان خشمگین بامیان روز شنبه (17 جدی) در کابل تجمع کردند تا از دولت بخواهند که اقدامات ضروری جهت ممانعت از حمله به اقلیت های دینی و قومی را افزایش دهد.

میلاد حسن فیروزی، یک فعال حقوق مدنی، از بامیان که در این مظاهره مشارکت کرده بود، با اشاره به قتل عام های سابق هزاره ها توسط تروریستان گفت: «این قتل ها در ادامه نسلکشی هزاره ها در افغانستان انجام شدند.»

او به سلام تایمز گفت: «قتل مردم ما توسط داعش و ستیزه جویان اقدامی غیربشری است. نه در اسلام و نه در کولتور ما جایی برای این اعمال و این افراد که مرتکب آنها می شود، وجود ندارد.»

افغان ها اختلافات فرقه ای را محکوم می کنند

فریدون خوازون، سخنگوی رئیس اجرایی دولت افغانستان عبدالله عبدالله، گفت که داعش تنها گروپ ستیزه جو است که می خواهد از طریق حملات فرقه ای افغان ها را مشتطط نماید.

او به سلام تایمز گفت: «این یک اقدام غیربشری است که داعش مرتکب شده و این گروپ می خواهد در کشور جنگ میان سنی و شیعه را به راه بیاندازد. ما متحد هستیم و یک ملت می باشیم - نه سنی در کار است و نه شیعه، بلکه همه ما در درجه اول افغان هستیم.»

مولوی محمد ایاز نیازی، یک عالم دینی باشنده کابل، گفت که داعش «کوشش می کند تا در افغانستان جنگ فرقه ای را به راه انداخته و ملت ما را متفرق نمایند.»

وی گفت که قتل افراد بیگناه در اسلام حرام است. وی افزود که این کارگران معدن زغالسنگ «مردمی بیگناه و کارگرانی معمولی در بغلان» بودند.

سازمان جوانان نانزوانا مدانی تولانا (اِن زی ام تی) گفت که به قتل رساندن افراد ملکی بر بنیاد تفاوت های نژادی و مذهبیشان مصداق جنایت جنگی است.

روح الله حیدری، یک عضو سازمان متذکره، گفت که کشتن مردم بیگناه نابخشودنی و فراموش نشدنی است.

او به سلام تایمز گفت: «در جامعه جایی برای داعش وجود ندارد.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

این کار گران ذغالسنگ غریب ترین آدم های افغانستان هستند . این کارگران ذغالسنگ شپ و روز به خاطر پیداکردن یک لقمه نان زحمت می گشدین تا به خاطر اولاد هایشان یک لقمه نان حلال پیداکنند اینهارقتل گردن فکر کند که تمام فامیل شان را قتل کردند بسیار یک کار قابل غیر انسانی را گروه ترورستی داعش انجام داده است .

پاسخ