امنیت

هزاره ها از ترس آینده برای جنگیدن با داعش و طالبان آمادگی می گیرند

گزارش از سلام تايمز و ای اف پی

هزاره ها در ولایت بامیان افغانستان، در جنگ با گروه داعش برای بدترین حالت آماده می شوند و برای اینکه از خودشان دفاع کنند، اسلحه برداشته اند. [نجیبه نوری/ای اف پی تی وی/ای اف پی]

بامیان -- برای حمیدالله اسدی یک عضو از جامعه اقلیت هزاره افغانستان این انتخاب ساده بود -- یا منتظر حمله مرگبار بعدی باشد و یا به یک گروه شبه نظامی در حال رشد در کوه ها بپیوندد.

وی پس از آنکه بهبود زخم های شدیدی که توسط یک بمب گذار انتحاری داعش بالایش وارد شده بود ماه ها طول کشید، برای جنگ آماده شده است.

اسدی اکنون سخنگوی جنبش مقاومت برای عدالت است -- یک گروه جنگجویان هزاره که در ارتفاعات ناهموار مرکزی و برفی مستقر است گفت، «ما به برداشتن اسلحه مجبور شدیم.»

هزاره ها که تقریباً ۱۰ تا ۲۰٪ از نفوس ۳۸ میلیونی افغانستان را تشکیل می دهند، مدت هاست که به دلیل مذهب شیعه خود از طرف تندروهای سنی مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند.

image

شبه نظامیان هزاره در جنبش مقاومت برای عدالت هنگام یک گزمه علیه شورشیان طالب در ولسوالی حصه اول بهسود ولایت میدان وردک، به تاریخ ۲۰ جدی در مقابل پایگاه خود در موتر می نشینند. [وکیل کوهسار/ای اف پی]

image

شبه نظامیان هزاره در جنبش مقاومت برای عدالت هنگام یک گزمه علیه شورشیان طالب در ولسوالی حصه اول بهسود ولایت میدان وردک، به تاریخ ۲۰ جدی بالای یک مسیر برفی قدم می زنند. [وکیل کوهسار/ای اف پی]

image

منسوبین امنیتی به تاریخ ۱۹ جدی در یک پوسته تلاشی در شهر بامیان یک موتر را تلاشی می کنند. [وکیل کوهسار/ای اف پی]

زمانیکه اسدی در سال ۱۳۹۵ محصل پوهنتون کابل بود به سختی از دو انفجار انتحاری جان سالم به در برد که در یک مظاهره بیش از ۸۰ نفر را کشتند، و به شمول حملاتی که گروه داعش بر عهده گرفت آغاز یک موج جدیدی از خشونت علیه هزاره ها را رقم زد.

وی می گوید که وی اکنون یکی از هزاران جنگجویان مسلح است که با یک دستور از طرف فرمانده آنها عبدالغنی علیپور که یک چهره معروف هزاره است، آماده بسیج شده است.

اهداف آسان

هزاره ها از نسل ها بدینسو در افغانستان متحدین کمی داشته اند و ویژگی های چهره ای آنها باعث می شود که آنها به راحتی مورد هدف سنی های تندرو قرار گیرند.

در طول جنگ داخلی ظالمانه این کشور در دهه ۱۳۷۰، آنها در درگیری های تنظیمی به طور بی رحمانه مورد حمله قرار گرفتند و بعداً زمانیکه طالبان در این کشور مسلط شدند، هزاران نفر آنها را قتل عام کردند.

اما از نظامی که پسا سرنگونی حاکمیت طالبان ایجاد شد، تعداد کمی از گروه ها به اندازه کافی استفاده کرده اند.

هزاره ها برای شامل ساختن فرزندان خود -- به شمول دختران خود در مکاتب -- سرازیر شدندو به تعداد بی سابقه ای وارد صحنه سیاسی شدند.

اما این دستاوردها شکننده مانده اند.

این گروه به طور فزاینده ای از افزایش خشونت رنج برده است زیرا بمبگذاران انتحاری داعش بالای مساجد، مکاتب، گردهمایی ها و شفاخانه های آنها در منطقه هزاره نشین دشت برچی در غرب کابل حمله کردند، و صدها نفر را کشتند.

طالبان هزاره هایی را که در سرک های خطرناک کشور سفر می کردند، تقریباً بدون استثناء ربوده و کشته اند.

سیما سمر یک فعال برجسته و رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت، اگر ناامنی افزایش یابد هزاره ها حتی بیشتر آسیب پذیر خواهند شد.

در پاکستان و ایران مورد بدرفتاری قرار گرفته اند

بعضی از هزاره ها از پایتخت به ولایات، به شمول بامیان -- میهن هزاره ها که از مدت طولانی بدینسو به عنوان یکی از امن ترین مناطق افغانستان به شمار می آید، فرار کرده اند.

مرادعلی حیدری امیدوار بود که این اقدام خانواده اش را از خشونت محافظت خواهد کرد. به جای آن، پسر حیدری در یکی از دو بمبگذاری ها در ماه عقرب در این منطقه کشته شد.

اکنون تعداد پوسته های تلاشی در بامیان افزایش یافته است، با اینکه نیروهای امنیتی به طور متواتر موترها را تلاشی کرده و از مسافرین بازجویی می کنند.

حیدری گفت، «ما از کابل به بامیان نقل مکان کردیم تا امنیت بهتری داشته باشیم و در یک مکان آرام زندگی کنیم. حالا وقتی ما از خانه بیرون می شویم، تصور زنده برگشتن سخت است.»

حتی ترک کردن کشور نیز مصؤنیت هزاره ها را تضمین نمی کند.

گروهی از کارگران معدن هزاره -- که بسیاری از آنها اتباع افغان بودند -- ماه گذشته توسط گروه داعش در پاکستان قتل عام شدند.

گروه داعش ۱۳ نفر از کارگران معدن هزاره رادر سال ۱۳۹۶ در ولایت بغلان کشت.

و در سمت غرب، هزاران نفر از هزاره هایی که از مرز به ایران عبور کردند، در طول دهه گذشته آموزش دیده و با شبه نظامیان شیعه به سوریه اعزام شدند.

جواد ظریف وزیر خارجه ایران در ماه قوس این جنگجویان را «بهترین نیروهای با تجربه نظامی» خواند که علیه داعش در افغانستان می توان از آن استفاده شود.

'جنگ علیه جهالت'

دیگران حداقل در حال حاضر در برداشتن اسلحه دل نادل هستند.

وقتی راحله خواهر حمیدالله رفیع در سال ۱۳۹۷ توسط یک بمبگذار انتحاری در یک مرکز تعلیمی در کابل کشته شد، وی در یاد خواهرش یک مرکز جدید را ساخت.

وی گفت، در اوایل وقتی این حمله اتفاق افتاد وی می خواست اسلحه بردارد و علیه طالبان و داعش بجنگد.

رفیع گفت، «بعداً با خودم فکر کردم که اگر یک نفر آنها را بکشم -- شاید طالب یا از گروه داعش باشد -- اما من نمی توانم این نظریه آنها را بکشم.»

وی گفت، «این در مقابل جهالت، در مقابل افرادی که متعلمین را می کشند، در مقابل افرادی که مخالف تعلیم و توانمندسازی جوانان هستند، یک نوع جنگ است.»

رفیع هنوز هم از آینده می ترسد.

وی پرسید، «آیا من مجبور خواهم شد تا اسلحه بردارم و کسانی که مخالف من هستند را بکشم؟ شاید.»

شاه ولی نظامپور یک شبه نظامی هزاره بیشتر مطمئن است و می گوید که جامعه باید آماده باشد تا از خود دفاع کند.

نظامپور که پس از ترک کردن نیروهای رسمی امنیتی کشور به شبه نظامیان علیپور پیوست گفت، «در طول تمام تاریخ با هزاره ها در افغانستان بدرفتاری شده است.»

وی افزود، «ما باید آماده باشیم.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

2 دیدگاه
شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

هزار ها بسیار مردم ظالم است فکر می کنم که باز تاریخ در حال تکرا شدند است و همان زمان باز خواهد آمد که هزار ها در فرق مردم میخ می کوبید و پستان های زنان را قطع می کرد. که بالاخره توسط حکومت طالبان آمد و این گونه وضعیت را خاتمه داد.

پاسخ

همه ای این چال و نیرنگ و بازی جنگ از دست امریکا است. آنها اکنون از افغانستان بیرون می شوند و یک بار دیگر جنگ داخلی را بین افغان ها شعله ور می سازد. امریکا مثل روسیه می خواهد که بعد از شکست اش در افغانستان این کشور نا امنی باشد و افغان ها بین همدیگر بجنگنند تا مردم احساس این را نکنند که خوب شد اشغال پایان یافت و امریکا شکست خورد. در این شکی نیست که امریکا در برابر طالبان در امریکا شکست را تجربه کرد اما امریکا شکست خود را در برابر طالبان نمی پذیرد و می گوید که این جنگ طولانی باید پایان یابد و و این جنگ بین افغان ها است و اینها باید با هم یک حکومت همه شمول را بوجود بیاورند. اگر رهبران شعیه ها هوشیار باشند باید مردم خود را بر علیه طالبان مسلح نسازند زیرا این کار به تشدید جنگ در افغانستان منتج می گردد و بیشترین زیان را خود هزاره ها مقتبل می شوند. طالبان هیچ گاهی به هزاره های شعیه آسیب نرساندند و آن داعش بودند که گاه گاهی این اقلیت قومی را در افغانستان مورد هدف قرار می دهند. این طالب است که داعش را که دشمن خطرناک و سرسخت هزار های شعیه هستند از بین می برند و از بین خواهد برد. هزار ها در زیر سلطه طالبان بهترین امنیت دارند. شما در اروزگان, دایکندی, غزنی و سایر ولایات بروید و از هزار ها پرسان کنید که زنده گی آنها تحت حاکمیت طالبان چگونه است. اگر یک نفر پیدا شد که بگوید که طالبان بالای آنها ظلم می کند من آماده هستم دست خود را قطع کنم. طالبان اکثراً از پشتون ها قربانی گرفته و می گیرند. هزار ها در ساحه طالبان بهترین امنیت را دارند. و همواره هزار های که قربانی حملات ترویستی شده اند در ساحات حکومت افغانستان بودند و از سوی داعش مورد اماج قرار گرفتند.

پاسخ