تروریسم

تظاهرات شیعیان افغان به پلان داعش جهت تفرقه افکنی در کشور

خبرگزاری فرانسه و کارکنان

حدود 2,000 مسلمان شیعه در تاریخ 13 جدی در غرب افغانستان علیه حملات فرقه ای فزاینده توسط «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) تظاهرات کردند. این در حالی است که دولت هشدار داده که این گروپ حضور خود را به 11 ولایت این کشور توسعه داده است. [عارف کریمی/خبرگزاری فرانسه]

حدود 2,000 مسلمان شیعه در تاریخ 13 جدی در غرب افغانستان علیه حملات فرقه ای فزاینده توسط «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) تظاهرات کردند. این در حالی است که دولت هشدار داده که این گروپ حضور خود را به 11 ولایت این کشور توسعه داده است. [عارف کریمی/خبرگزاری فرانسه]

هرات - به گزارش خبرگزاری فرانسه در حالی که دولت افغانستان هشدار داده که گروپ «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) حضور خود را به 11 ولایت این کشور توسعه داده است، حدود 2,000 مسلمان شیعه در تاریخ 13 جدی در غرب افغانستان علیه حملات فرقه ای فزاینده توسط این گروپ تظاهرات کردند.

مظاهره کنندگان در شهر هرات در حالی که شعارهای «مرگ بر دشمنان افغانستان» و «مرگ بر داعش» سر داده بودند با در دست داشتن تصاویر شیعیان مسلمان که در حملات اخیر به قتل رسیده بودند به طرف دفتر دولت این شهر راهپیمایی کردند.

یکی از مظاهره کنندگان به نام قربان علی که 40 ساله است، گفت: «حملات داعش علیه مساجد ما روز به روز بیشتر می شود. آنها می خواهند مابین شیعیان و سنیان اختلاف بیاندازند.»

او گفت: «این یک روند خطرناک است و ما می خواهیم که دولت ما را حمایه کند.»

کوشش داعش برای بسط دادن اختلافات فرقه ای

ظهور داعش شبح اختلاف های فرقه ای را در افغانستان به وجود آورده است و این چیزی است که این کشور با اکثریت سنی با وجود چندین دهه جنگ تا حد زیادی از آن در امان مانده است.

تا همین چند ماه پیش حضور داعش به ولایت ننگرهار که با پاکستان هم مرز است، منحصر بود و در آن ولایت به حیث اقدامات بی رحمانه ای مانند قطع سر مردم شهرت داشت.

اما دولت در این هفته گفت که این گروپ مداوما به ولایت های دیگر توسعه می یابد.

نجیب الله مانی، رئیس شعبه ضدتروریسم وزارت داخله، در هرات به راپورترها گفت: «معلومات ابتدایی ما نشان می دهند که داعش در حملات اخیر هرات دست داشته است. آنها در حال توسعه هستند و همیشه به دنبال ساحات جغرافیایی جدید می گردند.»

او گفت: «آنها حداقل در 11 ولایت [از 34 ولایت افغانستان] حضور دارند. هدف اصلی آنها این است که بین شیعه و سنی اختلافات فرقه ای ایجاد کنند.»

هرات، که هم مرز با ایران است، اخیراً شاهد افزایش حملات به مساجد این گروپ اقلیت مذهبی بوده است.

طی یکی از این حملات که در روز 11 جدی یک امام مسجد کشته و پنج نفر دیگر مجروح شدند. داعش مسئولیت آن حمله را بر عهده نگرفت.

جواد 30 ساله که یکی دیگر از مظاهره کنندگان است، گفت: «ما به داعش اجاره نمی دهیم که افغانستان را به یک سوریه دیگر تبدیل کند. دولت باید برای محافظت از شیعیان یک پلان تهیه کند.»

سال قبل افغانستان شاهد موجی از حملات علیه شیعیان بود که توسط داعش انجام شد؛ داعشی که مسلمانان شیعه را کافر می داند.

در انفجار قدرتمندی که در ماه میزان در یک مسجد شیعیان در شهر مزارشریف، در شمال کشور روی داد، حداقل 14 نفر کشته شدند. چند ساعت قبل از آن نیز مردان مسلح نمازگزاران شیعه را در یک امام بارگاه در کابل هدف قرار داده و 18 نفر را کشته بودند.

همچنین در ماه سرطان شبه نظامیان داعش طی یک انفجار انتحاری شیعیان کابل را هدف قرار دادند و بیش از 80 نفر را کشته و 130 نفر را مجروح کردند.

«ما تا ابد یک ملت خواهیم ماند»

عبدالرئوف احمدی، سخنگوی پولیس ولایت هرات، گفت که قوای پولیس همراه قوای امنیت و دفاع ملی افغانستان برای تضمین امنیت مردم و برقراری ثبات و صلح در کشور کوشش می کند.

او به سلام تایمز گفت: «ما همراه با قوای امنیتی و مردم علیه داعش و شبه نظامیان دیگر در هرات کوشش می کنیم. آنها حالا در حال عقب نشینی هستند و ما هر چه زودتر این ساحه را از وجود آنها تصفیه خواهیم کرد.»

وی بدون تشریح جزئیات پلان امنیتی گفت که قوای پولیس و قوای امنیتی اقداماتی را برای ممانعت از داعش و سایر ستیزه جویان از حمله به مساجد در آینده اجرا می کنند.

او گفت: «ما با بزرگان و علمای جامعه همکاری می کنیم تا مردم بدانند مجافظان واقعی آنها و دشمنان جان آنها چه کسانی هستند.»

مهدی حدید، رئیس کمیته امنیت ولایت هرات، به سلام تایمز گفت: «داعش علمای ما را می کشد و به مساجد ما حمله می کند و می خواهد میان ما اختلاف بیاندازد. ما یک ملت هستیم و داعش نمی تواند ما را به شیعیان و سنیان تقسیم کند. ما تا ابد یک ملت خواهیم ماند.»

مولوی احمد آخوندزاده، سخنگوی شورای علمای سنی هرات، گفت که این شورا حمله به مساجد شیعیان و سنیان را قویاً محکوم می کند. وی آنها را اقداماتی «غیربشری» دانست که داعش مرتکب شده است.

او در تاریخ 4 جدی به راپورترها گفت که شورای علمای سنی کسانی را که در اماکن مقدسه مرتکب حملات تروریستی شوند، دشمنان اسلام محسوب می کنند.

[عزازالله از کابل در تهیه این گزارش همکاری کرده است.]

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

2 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

درود. ببینید، شیعیان در سوریه مداخله کرده اند و درآنجا دستگیر شدند. آنها از اینجا به آنها رفته اند و ایران آنها را فرستاده است. آنچه شما دربارۀ این موضوع منتشر می کنید، نوعی تبلیغات است و شما نباید این کار را بکنید. داعش نه فقط برای شیعیان بلکه برای تمامی جهان خطرناک می باشد. اما سلام تایمز فقط اسم شیعیان را مطرح می کند. شیعیان خودشان به سوریه می روند و در آنجا در جنگ مشارکت می کنند. آنها در آنجا توسط اردوی سوریه دستگیر شده اند، اما شما آن بر آن سرپوش می گذارید. شما باید راپورهایی را نشر دهید که نشان می دهند داعش برای تمامی جهانیان خطرناک است. داعش بین شیعه و سنی تفاوت قائل نیست. بلکه همه انسان ها را می کشد. آنها خصم بشریت هستند. من قویاً این نظریه را که داعش فقط برای شیعیان خطرناک است رد می کنم. داعش افراد ملکی عادی را کشته است. آنها به دنبال یک گروپ مشخص نیستند. آنها حتی یک 7 هفت روزه را در افغانستان به قتل رساندند. در حالی که آن طفل شیعه نبود. تبلیغات شما در مردم اثر منفی دارد و مثبت نیست. شما باید به جای شیعیان بگویید همه جهان. با تشکر و قدردانی، یک مخاطب و علاقه مند همیشگی شما.

پاسخ

شیعیان باید از خودشان بپرسند که چرا در سوریه دخالت می کردند. آنها از سیاست های رژیم اهریمنی ایران حمایت کردند و به ابزار مداخله ایران در سوریه تبدیل شدند. آنها به آنجا رفتند و به سود رژیم بشار اسد وارد جنگ شدند. من چند روز پیش در یک تارنما خواندم که هم اینک هزار شیعه افغان در سوریه در حال جنگ هستند. وقتی کسی علیه کس دیگری و به نفع دیگران در حال جنگیدن است، عزیزان و دوستانشان قطعا توسط گروه رقیب هدف قرار می گیرند. طالبان، داعش، و دیگر گروه های مسلح گروه هایی نیستند که نمایندگی مسلمانان را بر عهده داشته باشند. در حقیقت آنها توسط قدرت های بزرگ به وجود آمده اند تا منافع آنها را تأمین کنند. در این میان نام اسلام و مسلمین بی هیچ دلیل مخدوش شده است. وحشیگری و بربریت داعش هیچ ارتباطی به اسلام و مسلمانان ندارد.

پاسخ