امنیت

سازمان ملل متحد، طالبان را برای کشته شدن ۸۵ نفر افراد ملکی در جریان کارزار های انتخابات، ملامت کرد

ای اف پی

image

در تصویر، یک افسر پولیس دیده می شود که، به تاریخ ۱ میزان در شهر هرات ولایت هرات نگهبانی می کند. [عمر]

کابل -- یک آژانس سازمان ملل متحد به روز سه شنبه (۲۳ میزان) گفت، در حالیکه طالبان می خواستند مانع این روند دیموکراتیک شوند، صدها نفر در خشونت های فصل انتخابات ریاست جمهوری اخیر کشته یا زخمی شدند.

مأموریت همکاری سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گزارش داد که در مدت زمان ۱۸ جوزا تا ۸ میزان، ۸۵ نفر کشته و ۳۷۳ نفر دیگر زخمی شدند.

تنها به روز رأی دهی، ۲۸ فرد ملکی کشته و ۲۴۹ نفر مجروح شدند. کودکان بیش از یک سوم قربانیان را تشکیل می دادند.

با وجود آمار بلند، نیروهای امنیتی افغان گفتند که روز انتخابات موفقیت آمیز بود زیرا طالبان نتوانستند حملات گسترده ای را برای سرقت سرخط اخبار انجام دهند.

image

در این تصویر، یک رأی دهنده به روز انتخابات ۶ میزان دیده می شود که، در لیسهٔ حبیبیه، یک مرکز رأی دهی در کابل، انگشت خود را رنگ می زند. [سلیمان]

در این گزارش آمده است، اکثر حملات طالبان شامل استفاده از راکت، نارنجک و هاوان و همچنین بمب های خانگی بوده اند که در نزدیکی مراکز رأی گیری از جمله مکاتب گذاشته شده بودند.

به تاریخ ۶ اسد، در همان روز آغاز کارزار های انتخاباتی، جنگجویان دفتر امرالله صالح، همرزم رئیس جمهور اشرف غنی در انتخابات، را در کابل هدف قرار دادند و ۲۱ نفر را کشته و ۵۰ نفر دیگر زخمی کردند.

یک 'کمپاین عمدی' تروریسم

تادامیچی یاماموتو، سرمنشی عمومی سازمان ملل در بیانیه ای گفت، «این حملات به همراه اظهارات عمومی صورت گرفته توسط طالبان، یک برنامه آگاهانه را برای خدشه دار شدن روند انتخابات و محروم كردن شهروندان افغان از حق شركت در این روند مهم سیاسی، آزادانه و بدون ترس نشان داد.

آمار تلفات در مقایسه با انتخابات پارلمانی که یک سال پیش برگزار شد، یک بهبود به حساب میآید که یوناما ۲۲۶ کشته و ۷۸۱ زخمی را گزارش داده بود.

آمار نهایی مشارکت در انتخابات هنوز منتشر نشده است.

کمیسیون مستقل انتخابات کشور تأکید می کند، چندین حراست به شمول تائید بیومتریک، رأی امسال را پاک تر و روشن تر خواهند کرد.

نتایج مقدماتی به روز شنبه (۲۷ میزان) قرار است اعلام شوند، اگرچه مقامات پیشنهاد داده اند که این تاریخ چند روز به تعویق بیوفتد.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه
شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500