امنیت

کابل برای مهارکردن جنایات و قتل های طالبان ممنوعیت موترسیکل را تطبیق می کند

ای اف پی

image

یک پولیس افغان به تاریخ ۲۶ حمل یک موترسیکل سوار را در کابل تلاشی می کند. [وکیل کوهسار/ای اف پی]

کابل -- مقامات گفتند، مقامات افغان در تلاش برای کنترل جنایات گسترده و متوقف کردن حمله کنندگان موترسیکل سوار از انجام قتل های هدفی، موترسیکل و اسکوتر را در کابل ممنوع می کنند.

این ممنوعیت، که از چهارشنبه (۲۷ حمل) به تطبیق در می آید، پس از حملات متعدد افراد مسلح موترسیکل سوار انجام می شود.

موترسیکل سواران باربری، که در جریان قرنطین بخاطر ویروس کرونا تقاضای زیادی دارند، از این ممنوعیت معاف خواهند بود.

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله روز سه شنبه (۲۶ حمل) به ای اف پی گفت، «بیشتر جنایات در این شهر، به شمول قتل های هدفی و سایر جرایم با استفاده از موترسیکل انجام می شوند.»

وی گفت، «بنابراین ما تصمیم گرفته ایم كه استفاده از موتورسیکل در شهر كابل و ولسوالی های آن ممنوع بسازیم.»

تروریزم و جنایت

پولیس افغان مشغول جنگ با طالبان هستند در حالی که فقر گسترده و بیکاری اوضاع امنیتی کابل را وخیم تر کرده است و باعث شلیک های در حال رانندگی، سرقت موتر و دزدیدن تیلیفون ها و کیف های پول شده است.

یک مقام امنیتی با شرط ناشناس ماندن به ای اف پی گفت که طالبان تعداد فزاینده ای از قتل های هدفی مقامات دولتی را انجام می دهند.

این مقام با یادآورشدن اینکه سرقت های جاده ای توسط سارقین موترسیکل سوار و اسکوتر سوار نیز رو به افزایش است گفت، «همه آنها از موترسیکل برای حمله کردن و دویدن استفاده می کنند.»

در اواسط ماه جاری، دو تن از محافظین رئیس جمهور اشرف غنی در حملات جداگانه توسط افراد مسلح موترسیکل سوار با ضرب گلوله کشته شدند.

مقامات ممنوعیت موترسیکل را در برخی از مناطق دیگر افغانستان وضع کرده اند، اما این اولین محدودیت در پایتخت است.

این مقام گفت، «این محدودیت امنیت در ولایات دیگر را بهبود بخشیده است؛ و این امنیت در کابل را نیز بهبود خواهد بخشید.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

2 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

این تصمیم را حکومت بخاطر محافظت از مقامات حکومتی گرفته نه بخاطر حفظ جان مردم عام. طی یک هفته گذشته دو محافظ رئیس جمهور کشته شده اند و اکنون حکومت این تصمیم را گرفته است. چرا حکومت بخاطر دستگیری دزدان مسلح در کابل اقدام نمی کنند؟ آنها هر روز مردم را در شهر کابل ترور می کنند.

پاسخ

با کنترول کردن موترسایکل ها در شهر کابل جنایات طالبان و تروریست ها مهار نمی شود. جنایات تروریست ها با خنثی کردن پلان های شان که در جا های مختلف و ساختمان های مجلل کابل گرفته می شود مهار می شود.

پاسخ