اقتصاد

سوء استفاد از معادن افغانستان توسط القاعده، خشم افغان ها افزایش داده است

گزارش از عمران

در عکسی که به تاریخ ۵ ماه حوت گرفته شده است، یک کارگر معدن افغان در ولسوالی یفتل سفلی ولایت بدخشان در حال حفاری طلا دیده می شود. [وکیل کوهسار/ خبرگزاری فرانسه]

در عکسی که به تاریخ ۵ ماه حوت گرفته شده است، یک کارگر معدن افغان در ولسوالی یفتل سفلی ولایت بدخشان در حال حفاری طلا دیده می شود. [وکیل کوهسار/ خبرگزاری فرانسه]

کابل -- در حالیکه فقر، بیکاری و گرسنگی اکثر مردم افغانستان را آزار می دهد، غارت معادن افغانستان توسط القاعده باعث خشم مردم ملکی می شود.

فارین پالیسی در ماه حمل گزارش داد که القاعده در دو سال گذشته از معادن طلای بدخشان و تخار حدود ۱۹۵میلیون دالر به دست آورده است.

این گزارش گفته است که ۱۴ گروه وابسته به القاعده در این معادن مشارکت دارند و از آنها سود می برند.

افغان ها قهر هستند

محمدعلی، ۴۲ ساله، یک کارگر در شهر هرات، برای خانواده هشت نفری خود نفقه پیدا می کند. او تمام روز را در کنار جاده منتظر کار می گذراند.

علی از بهره برداری القاعده از معادن ابراز خشم کرد.

او به سلام تایمز گفت، «در حالیکه خانواده من و میلیون ها افغان دیگر برای روز دوم غذا ندارند، دزدی معادن افغانستان توسط القاعده... یک جنایت است،»

وی افزود،‌ «فرزندان من گاهی گرسنه خواب می روند، اما وقتی می شنوم که القاعده معادن ما را می دزدد، بسیار قهر می شوم،»

او ادامه داد، «معادن متعلق به مردم افغانستان است... واضح است که القاعده از این پول... برای حملات تروریستی و کشتار استفاده می کند،»

صفی الله، یک باشنده ۳۵ ساله ولایت بادغیس که به کمک ماهانه سازمان های بین المللی، از جمله برنامه جهانی غذا متکی است، نیز پریشان است.

صفی الله گفت، «هر گونه استفاده از معادن توسط القاعده یا سایر گروه های تروریستی ظلم به مردم فقیر افغانستان است،»

او گفت که درآمد معادن می تواند گرسنگی و فقر را در افغانستان از بین ببرد.

منابع مالی القاعده

برخی از تحلیلگران گفتند که درآمد معادن افغانستان، به ویژه از طریق طلا، القاعده را احیا کرده است.

جاوید اکرمی، تحلیلگر سیاسی مستقر در کابل، گفت که این گروه تروریستی برای حمایت از وابستگان در بسیاری از کشورها به پول نیاز دارد و معادن افغانستان نیز بخشی از آنها را تامین می کند.

او گفت که معادن «درآمد درازمدت و پایدار» ایجاد می کنند. در همین حال، القاعده «در تلاش برای دسترسی به معادن بیشتر است که درآمد آن را چند برابر می کند.»

وی افزود، «قطع دسترسی این سازمان به معادن افغانستان ضروری است،»

اکرمی هشدار داد، هر چه منابع مالی القاعده بیشتر باشد، بیشتر می تواند اعضا را جذب کند و حملات خشونت آمیزی را در سطح جهانی انجام دهد.

جاوید عاطف، اقتصاددان از ولایت هرات، گفت که غارت منابع طبیعی توسط القاعده افغانستان را فقیر و بی ثبات می سازد.

او گفت، «افغانستان به عنوان یک کشور فقیر که به شدت به کمک های بین المللی وابسته است، نیاز اساسی به عواید معادن دارد، اما زمانی که شبکه های تروریستی مانند القاعده آن ها را بدزدند، افغانستان فرصت های رشد اقتصادی را از دست می دهد.»

محمد نعیم غیور، تحلیلگر نظامی افغان در ایتالیا، پیش بینی کرد که با تقویت القاعده، افغانستان بار دیگر می تواند به یک مرکز جهانی تروریزم تبدیل شود.

او گفت، «القاعده به عنوان سازمان مادر برای سایر گروه های تروریستی عمل می کند،»

غیور که از افغانستان، پاکستان، خاورمیانه و آفریقا به عنوان مکان های آنها نام برد، افزود که این سازمان درآمدهای معادن را «به گروه های تروریستی در سراسر جهان» منتقل می کند و «این وضعیت امنیت افغانستان و جهان را به خطر می اندازد.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500