افغانستان چند جنرال عالیرتبه را در ارتباط با حمله بر شفاخانه برکنار کرد

خبرگزاری فرانسه

کابل -- افغانستان سه شنبه (15 حمل) 12 افسر اردوی این کشور، به شمول دو جنرال، را به خاطر اهمال و غفلت در رابطه با حمله ستیزه جویان بالای بزرگترین شفاخانه نظامی این کشور از کار برکنار کرد.

مردان مسلح ملبس به لباس داکتران در تاریخ 18 حوت بالای شفاخانه سردار داوود خان در کابل حمله بردند. تعدادی از کارکنان صحی نجات یافته به خبرگزاری فرانسه گفتند که افرادی از داخل به شمول دو انترن در بین مهاجمان بودند.

وزارت دفاع اعلام کرد که رئیس استخبارات اردو و مسئول حمایه صحی در شمول افراد برکنار شده ای هستند که تحت تعقیب قانونی قرار خواهند گرفت.

محمد رادمنش، سخنگوی این وزارتخانه، به خبرگزاری فرانسه گفت: «آنها به خاطر غفلت وظیفه یی و بی توجهی در رابطه با حمله بالای شفاخانه برکنار شده اند.»

این وزارتخانه مشارکت داخلی در این حمله را رد می کند و تأکید دارد که فقط 50 نفر کشته شدند. منابع امنیتی و نجات یافتگان که بعضی از آنها تعداد جنازه ها را شمارش کرده بودند، به خبرگزاری فرانسه گفتند که آمار کشتگان بالغ بر 100 نفر بود.

خشم عمومی نسبت به این موضوع بلند رفته است و حدسیاتی در رسانه های اجتماعی به جریان افتاده اند حاکی از آن که چنین حمله گستاخانه به یک شفاخانه به شدت محافظت شده بدون همدستی مسئولیت عالیرتبه امکان پذیر نبود.

مهاجمان با چاقو به مریضان بستری حمله کردند، به داخل سالون های مملو از جمعیت نارنجک انداختند، و از فاصله نزدیک بالای مردم فیر کردند.

چند ساعت بعد از آن که طالبان مسئولیت این اقدام را رد کردند، «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) از طریق آژانس پروپاگاند خود موسوم به اعماق ادعا کرد که عامل این حمله بوده است.

اما نجات یافتگانی که خبرگزاری فرانسه با آنها مصاحبه کرد گفتند که مهاجمان به لسان پشتو شعار «زنده باد طالبان» را می گفتند و غیر از دو سالون در منزل اول این شفاخانه که مریضان طالبان در آنها بستری بودند، به همه سالون های شفاخانه حمله کردند.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500