تروریسم

ازبکستان و قزاقستان مشترکا با افراط گرایان مبارزه می کنند

نوشته مقصد ینیسیف

اسلام کریموف رئیس جمهور ازبکستان و همتای قزاقستانی او نورسلطان نظربایف 15 آوریل در آستانه با یکدیگر دست می دهند. [تصویر دفتر مطبوعاتی نظربایف که در اختیار مقصد ینیسیف قرار گرفته است]

اسلام کریموف رئیس جمهور ازبکستان و همتای قزاقستانی او نورسلطان نظربایف 15 آوریل در آستانه با یکدیگر دست می دهند. [تصویر دفتر مطبوعاتی نظربایف که در اختیار مقصد ینیسیف قرار گرفته است]

تاشکند - ازبکستان و قزاقستان علیه تروریسم و افراط گرایی متحد می شوند.

ازبکستان پرجمعیت ترین کشور آسیای میانه است و قزاقستان بزرگترین اقتصاد منطقه به شمار می آیند.

نمایندگان آژانس های انتظامی دو کشور 20 ماه مه در شیمکنت قزاقستان برای تبادل نظر پیرامون برنامه ای مشترک علیه افراط گرایی و جرایم بین کشورها در مناطق مرزی دیدار کردند.

این مقامات توافقنامه ای را برای تقویت همکاری دو کشور به منظور امنیت ناحیه مرزی امضاء کردند.

این اخبار پس از آن منتشر شد که دو کشور دوم ماه مه برای تعیین حدود مرزی خود به توافق نهایی رسیدند.

دو کشور از سال 2004 درباره این موضوع گفتگو کرده اند.

اتابک خایتکولوف محقق موسسه مطالعات شرقی در تاشکند به آسیای میانه آنلاین گفت، مرز مشترک آنها حدود 2,159 کیلومتر است «که طولانی ترین در آسیای میانه محسوب می شود. روزانه هزاران نفر از هر دو سوی این مرز عبور می کنند.»

او گفت، مقامات شوروی که در دهه 1920 مرزهای جمهوری ها را مشخص کرده بودند در آن زمان «ترکیب قومی در استان های مجاور را در نظر نگرفتند» که این امر پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 موجب اختلافات مرزی شد.

وی گفت، به عنوان مثال بنا بر آمار سال 2016، 16.8 درصد از جمعیت استان جنوبی قزاقستان قومیت ازبک دارند. وی افزود جوامع بزرگی از قزاق ها نیز در سه استان ازبکستان زندگی می کنند.

دونیر علیف ساکن استان تاشکند به آسیای میانه آنلاین گفت: «در دهه 1990 هیچ مرز مشخصی وجود نداشت که باعث مشکلات بسیاری شد و جرایم و قاچاق افزایش یافت.»

یافتن رویکردی مشترک، ایستادن علیه تروریسم

با این حال دو کشور پس از سال های سخت پساشوروی، در سال های 2016-2015 به سطح جدیدی از همکاری دست یافتند.

فرید عمروف سخنگوی وزارت خارجه ازبکستان به آسیای میانه آنلاین می گوید: «کمیسیون تعیین حد و مرز ازبکستان و قزاقستان دوم ماه مه در گلستان ازبکستان گردهم آمدند. تمام مسایل حل شد.»

دو کشور با حل مناقشه مرزی درازمدت خود می توانند با همکاری یکدیگر افراط گرایی را که از مرزهای ضعیف بین دو کشور سوء استفاده می کردند شکست دهند. قزاقستان در حال سوگواری به خاطر قربانیان حمله 5 ژوئن در آکتوبه است و ازبکستان از فعالیت یک گروه تروریستی که نام این کشور را یدک می کشد - جنبش اسلامی ازبکستان - در افغانستان و پاکستان خشمگین است.

روسای جمهور دو کشور طی سال ها به کرات بر راه حل مشترک برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و برقراری امنیت در منطقه اصرار ورزیده اند.

نورسلطان نظربایف 15 آوریل در نشست آستانه به همراه همتای ازبک خود اشلام کرییموف گفت: «قزاقستان و ازبکستان باید از یکدیگر در صحنه بین‌المللی حمایت کنند و در اجرای برنامه های شترک شرکت کنند. مخالفت مشترک ما با تروریسم بین‌المللی و افراط گرایی موضوع روز است.»

کریموف در این نشست گفت: «همکاری نزدیک بین کشورهایمان برای صلح، آرامش و ثبات لازم است. تثبیت سریع افغانستان و صلح در آن کشور برای امنیت و ثبات منطقه ما و فراتر از مرزهای آن ضروری است.»

ایمن سازی مشترک مرزها

آژانس های انتظامی دو کشور پیشاپیش قدم های محکمی برای همکاری در امنیت مرزی برداشته اند.

سامول پطروسیان سخنگوی وزارت کشور ازبکستان به آسیای میانه آنلاین گفت: «یک هیئت انتظامی ازبک بیستم ماه مه با همتایان قزاقستانی خود در استان قزاقستان جنوبی دیدار کردند.»

وی گفت: «آنها درباره اقدامات مشترک برای مبارزه با مهاجرت غیرقانونی، جرایم بین کشورها و افراط گرایی تبادل نظر کردند.»

پطروسیان گفت، مقامات «یک کارگروه را برای رسیدگی به تبادل اطلاعات در مورد مظنونان و اجرای عملیات مشترک تشکیل دادند. آنها اسنادی را در ارتباط با عملیات های این کارگروه نیز به امضاء رساندند.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500