حقوق زنان

استقبال مردم افغانستان از نخستین څارنوال زن در غور

نوشتۀ نجیب الله

نگينه غوری، اولين څارنوال (دادستان) زن در ولایت غور از ماه سرطان کار خود را شروع کرد. او در این عکس که تاریخ آن ذکر نشده دیده می شود. [عکس تقدیمی توسط نجیب الله]

نگينه غوری، اولين څارنوال (دادستان) زن در ولایت غور از ماه سرطان کار خود را شروع کرد. او در این عکس که تاریخ آن ذکر نشده دیده می شود. [عکس تقدیمی توسط نجیب الله]

فیروزکوه، افغانستان - ولایت غور با انتصاب اولین څارنوال (دادستان) زن این ولایت قدم هایی را جهت محافظت از حقوق زنان برداشته است.

نگينه غوری، که اولين زن تحصيل يافته در رشتۀ شرعيات در این ولايت است، از ماه سرطان کار خود را شروع کرد.

او به سلام تایمز گفت: «زماني که به مکتب می رفتم از وضعیت زنانمان در اين ولايت که ظلم و ستم فراوانی را متحمل می شدند و هیچکس به آنها توجه نمی کرد، رنج مي بردم. به همین خاطر تصميم گرفتم تا در رشتۀ شرعيات تحصیل کنم و برای دسترسی بیشتر زنان به عدالت فعالیت نمايم.»

وى گفت که تلاش او بر قابل دسترس نمودن عدالت برای دیگر زنان ستمدیده است. او افزود که زنان مي توانند بهتر از مردان مشکل زنان ديگر را درک و به آن رسيدگى نمايند.

محافظت از همۀ زنان افغان

اعضای پارلمان و فعالان حقوق بشر افغانستان از این انتصاب به گرمی استقبال کردند.

سید نادرشاه بحر، نمایندۀ ولایت غور در پارلمان، به سلام تایمز گفت: «ما دستاوردهای چشمگیری را در بحث حقوق زنان در ولایت غور کسب کرده ایم؛ اما همچنان با چالش هایی رو به رو هستیم و این هدف مهم نیازمند کوشش بیشتری است.

او گفت: «حضور زنان در عدلیه به محافظت از حقوق زنان در کشور کمک می کند.»

فريده ناصری، مسئول بخش زنان کميسيون حقوق بشر ولايت غور، گفت: «اين اولين بار در تاريخ اين ولايت است که يک زن منحيث څارنوال تعيين مى شود.»

وى به سلام تایمز گفت: «ما از تعيین او منحیث لوی څارنوالی [غور] استقبال می نماييم. اين يک گام نيک است؛ چون تاکنون څارنوال متخصص در زمینه محو خشونت [علیه زنان] در غور نبوده است.»

او گفت: «تعيين يک زن اميدواری ما را زيادتر می نمايد که دوسىيه های خشونت عليه زنان به صورت درست رسيدگی شود. زنان حالا مى توانند تمام مشکلات و خشونت هايی که عليه شان صورت گرفته است را به شکل درست آن به يک زن بازگو نمايند.»

منیژه، یک فعال حقوق زنان مقیم کابل، از تعیین غوری به حیث څارنوال استقبال کرد.

او گفت که بدبختانه زنان افغان همچنان با چالش های جدی و خشونت علیه خود رو به رو هستند و هنوز هم باید کارهای زیادی برای مقابله با این معضل انجام شود.

او به سلام تایمز گفت: «نخست دولت و سازمان های جامعه مدنی باید بر آموزش زنان تمرکز کنند و سپس دولت باید فرصتی را برای اشتغال زنان تحصیل کرده، به ویژه در عدلیه، فراهم کند.»

عدالت برای زنان

نوریه نوید، مسئول شبکه زنان افغان در ولايت غور، گفت: «مسئولیت [غوری] منيحث څارنوال رسيدگی به دوسیه های خشونت عليه زنان علی الخصوص از این جهت مهم است که غور طی سال هاى اخير شاهد برگزاری وحشتناک ترين محاکمات صحرايى و افزايش خشونت عليه زنان بوده است.»

او به سلام تایمز گفت: «از جمله محاکمات برگزار شده در غور [توسط شبه نظامیان] مي توانيم از محاکمه وحشيانه عليه رخشانه ياد کنيم.»

در ماه میزان گذشته رخشانه 19 ساله، که تنها نام کوچک او اعلام شده است، به خاطر تلاش برای فرار کردن به همراه یک مرد دیگر جهت پرهیز از تن دادن به یک ازدواج اجباری توسط طالبان محکوم به اعدام شد. آنها او را تا گردن در خاک قرار داده و با سنگسار به قتل رساندند. محمد گل 22 ساله که رخشانه کوشش کرده بود تا با همراه او فرار کند هم 100 ضربه تازیانه خورد.

نوید گفت: «ما اميدوار هستيم که نگينه غوری، منحيث يک زن تحصيلکرده که از درد و مشکلات زنان غور آگاه است، بتواند به شکل درست عليه خشونت مبارزه نمايد و در تامين عدالت به زنان کمک نمايد.»

معصومه انورى، رييس دفتر وزارت امور زنان در ولایت غور، گفت که اگر افغانستان خواهان افزایش حضور زنان در دفاتر دولتی و دسترسی زنان به عدالت است، در آن صورت ایجاد تغییرات سیستماتیک امری ضروری است.

او به سلام تایمز گفت: «در کل 25 اداره دولتى غور حتی يک زن هم کار نمى کند. همچنان 95 درصد زنان اين ولايت از دسترسی به عدالت محروم هستند.»

گفتنی است که این رقم 95 درصد به زنانی اشاره دارد که زندگی آنها بسیار در انزوا است و معمولا با عدم توانایی این زنان برای خارج شدن از خانه بدون همراهی یک خویشاوند مرد مرتبط است. همچنان آنها نمی توانند به سهولت به پولیس مراجعه کرده و یا کمک دیگری را پیدا کنند.

وی گفت که خشونت علیه زنان در ولایت غور در مقایسه با سال قبل از آن افزایش یافته است.

او اظهار داشت: «سال قبل پنجاه دوسیۀ خشونت علیه زنان نزد این اداره ثبت شده است.»

وی افزود که در سال 2016 تاکنون «38 مورد خشونت [علیه زنان] که شامل پنج مورد قتل مى شود، ثبت شده است.»

او گفت: «زنان غور بیش و پیش از هر چيز ديگر به عدالت نياز دارند. تا زمانی که عدالت تامين نشود، خشونت در برابر اين قشر جامعه باقی خواهد ماند.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

5 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

افغانستان واقعا به زنان دادستان نیاز دارند تا درد همجنس شان را درک کند. و باید بگویم که این اولین بانوی دادستان یا سارنوال در ولایت غور است و این گزارش نیز درست است. غور یک ولایت دور دست و کمتر انکشاف یافته است و این برای ولایت ما دست آورد است.

پاسخ

فکر کنم سلام تایمز در مورد غور معلومات کافی ندارد وکسانیکه فیسبوکی هستند آنها را در هرچیز لقب اول را میدهد، اگر گزارشگران سلام تایمز معلومات میداشتند، باید این نقطه را از یاد نمیبردند که خانم محجوبه غوری در سال 1390 واینجانب در سال 1392 از فاکولته شرعیات پوهنتون درجه یک افغانسنان (کابل) فارغ گردیدیم واکنون منحیث سارنوال در ولایت قندهار ایفای وظیفه مینمایم اما لقب اول بدون اینکه معلومات در دست شما باشد برای افراد که حتی به درجه پنجم هم نمی آید داده میشود.

پاسخ

واقعاافتخارمیکنم به دیدگاه غوری صاحب ازاول تابه آخرکه کوشش نمودن برای مادران خواهران وزنان ولایت غور خدمت کرده وبکنند ای یک افتخار بخود آنها وتمام غوری ها است

پاسخ

قطعا ما آن را می پسندیم. به امید آن که صادقانه خدمت کند.

پاسخ

به نظرم بهترین راه بالا بردن سطح سواد زنان اس،دولت مرکزی و حکومت های محلی باید سعی کند زمینه علم ودانش را برای زنان فراهم نماید . زمانیکه زنان علم و دانش کسب نماید در آنصورت است که میتواند از حق و حقوق خود دفاع نموده و حق و حقوق خود را میشناسد

پاسخ