تروریسم

مقامات می گویند که طالبان جوانان بیگناه افغان را فریب می دهند

نوشتۀ نجیب الله

پولیس کابل در تاریخ 14 سنبله خالکوبی نقش بسته بر پشت یک شبه نظامی دستگیر شده به نام عزیزالله را نشان می دهد. وی گفت که قوماندان او در قوای طالبان ادعا کرده بود که این علائم، ورود او به جنت را تضمین خواهد کرد. اما علمای دینی این ادعاها را رد کرده و ارتداد خواندند. [تصویری از کنفرانس خبری پولیس کابل]

پولیس کابل در تاریخ 14 سنبله خالکوبی نقش بسته بر پشت یک شبه نظامی دستگیر شده به نام عزیزالله را نشان می دهد. وی گفت که قوماندان او در قوای طالبان ادعا کرده بود که این علائم، ورود او به جنت را تضمین خواهد کرد. اما علمای دینی این ادعاها را رد کرده و ارتداد خواندند. [تصویری از کنفرانس خبری پولیس کابل]

کابل -- شهروندان و مقامات رسمی افغانستان می گویند که شبه نظامیان طالبان از فقدان آگاهی، اعتقادات مذهبی، و همچنین بیسوادی عمومی سوءاستفاده کرده، اعضای جدیدی را استخدام می کنند و آنها را به کام مرگ می فرستند.

در جدیدترین مورد پولیس کابل گروهی به شمول چهار مهاجم انتحاری مجهز به واسکت های انفجاری را پیش از رسیدن به هدفشان دستگیر کرد.

به گفتۀ پولیس در بدن بعضی از این مظنونان نشانه های مشخصی از پاره شدگی و خالکوبی دیده می شود.

جنرال عبدالرحمان رحمان، فرمانده پولیس کابل، به تاریخ 14 سنبله در نشستی در مقر فرماندهی پولیس کابل به رسانه ها گفت: «در پشت و در سینه این افراد مهر زده شده و به آنها گفته شده که این مهر بهشت است. همچنان شانه های آنها پاره و زخم شده تا دیگر اعضای طالبان آنان را بشناسند.»

یکی از این بازداشت شدگان به نام عزیزالله به خبرنگاران گفت که سر دسته آنها در قوای طالبان این مهرها را در بدنشان زده و به آنها گفته که با مهری که در بدن دارند بعد از مرگ مستقیم به بهشت خواهند رفت.

وی در این کنفرانس خبری گفت: «آنها به ما گفتند که پس از آن که ما مرتکب این اقدام انتحاری شویم فقط چهار انگشت ما قطع خواهند شد و خودمان زنده خواهیم ماند.»

مردم فریبی

علما و تحلیلگران افغان می گویند که ستیزه جویان مردم افغانستان را به انحاء مختلف فریب داده و در بیشتر از یک دهه اخیر سبب شهادت هزاران شهروند بی گناه این کشور شده اند.

یک شهروند کابل به نام شریف محمدی گفت: «این اولین مورد نیست. ما بارها از طریق رسانه ها شاهد بوده ایم که ستیزه جویانی که توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده بودند، اقرار می کردند که فریب خورده و به نام جهاد به جنگ علیه حکومت پرداخته اند.»

شریف به سلام تایمز گفت: «اکثر ستیزه جویانی که دست به اعمال تروریستی می زنند افرادی نادان و فریب خورده اند که فکر می کنند که با کشتن دیگران به بهشت خوهند رفت.»

مریم که 25 ساله و دانشجوی رشته خبرنگاری در یکی از دانشگاه های خصوصی کابل است، گفت که ستیزه جویان از افراد بی سواد و احساساتی برای کشتار مردم استفاده می کند.

مریم به سلام تایمز گفت: «اگر دولت و جامعه جهانی می خواهند تروریسم را از افغانستان و جهان ریشه کن کنند، آنها باید علیه فقر و بی سوادی مبارزه نمایند. زمانی که آگاهی بلند برود، تروریستان دیگر نمی توانند از عدم آگاهی مردم سوءاستفاده کنند.»

نادانی شبه نظامیان نسبت به اسلام

عالمان دینی هم می گویند که کشتن افراد بیگناه جرم بس بزرگی است و کسانی که دست به این عمل می زنند، سزاوار مجازات سنگینی هستند.

مولوی محب الله زاهد، یک عالم دینی افغان، به سلام تایمز گفت: «از نگاه اسلام کشتن یک نفر بیگناه برابر است با کشتن همه بشریت و آنانی که با فریب سبب کشتن بی گناهان می گردند، مرتکب گناه کبیره می شوند.»

وی افزود: «آنانی که فریب خورده اند باید بدانند که با کشتار افراد بی گناه به بهشت نمی روند، بلکه برعکس باید انتظار عذاب شدید الهی را داشته باشند.»

محمدالله عمران، یک دانش آموز علوم اسلامی در کابل، نیز گفت که تروریستان تعدادی از جوانانی را که از اصول اسلام آگاهی ندارند، استخدام می کنند.

او گفت که جنگجویان به نام اسلام و با ارایه تصویری خشن و نادرست از این دین استخدام می شوند.

وی گفت: «در شرایط کنونی وظیفه دولت افغانستان، و به طور کلی هر فرد مسلمان این است که با استفاده از مساجد و رسانه ها از چهره واقعی اسلام به مردم معلومات بدهند تا کسی نتواند از نام اسلام استفاده سوء کند.»

بهروز آریا، یک تحلیلگر مقیم کابل، گفت که ستیزه جویان اکثر افرادشان را از مناطق دورافتاده و محروم انتخاب می کنند.

او به سلام تایمز گفت: «این افراد به طور کلی بیسواد و کم معلومات و به شدت معتقد به اسلام هستند، اما چون به امکانات آموزشی و اطلاعاتی دسترسی ندارند، خیلی سریع فریب ... می خورند.»

آریا گفت: «ستیزه جویان افرادی را که برای حملات انتحاری تربیه می کنند ماه ها در مکان های مخصوص از جامعه دور نگاه داشته و مدام با آنان در مورد قیامت و بهشت صحبت می کنند، و به گونه ای آنان را هیپنوتیزم می کنند که به جز همان هدفشان، هیچ چیزی دیگری را نمی بینند.»

پیوستن افراد طالبان به پروسه صلح

در حالی که طالبان با مقاومت شدید قوای دفاع ملی و قوای امنیتی افغانستان مواجه هستند، برخی از جنگجویان طالبان به اشتباه بودن مسیر خود پی برده اند.

به گزارش رسانه های محلی در آخرین مورد یک گروه 20 تفری از طالبان در تاریخ 27 سنبله در ولایت هلمند اسلحه خود را بر زمین گذاشته و تسلیم قوای دولتی شدند.

بنا بر اعلام حیات الله حیات، والی ولایت هلمند، یکی از قوماندانان معروف طالبان به نام ملا داوود، معروف به حبش، نیز در میان این گروه بود.

کریم اتل، رئیس شورای ولایتی هلمند، ضمن تأیید این خبر اظهار داشت که افراد متذکره قول داده اند که در جهت بازگرداندن صلح به این منطقه کوشش کنند.

این تسلیم شدن در منطقه ای روی داد که ستیزه جویان طالبان و قوای امنیتی اخیرا با یکدیگر درگیر شدند و این درگیری به تلفات سنگین طالبان منجر شد.

مقامات رسمی ابراز امیدواری کردند که تسلیم شدن این افراد شبه نظامیان دیگر را تشویق کند تا آنها نیز اسلحه خود را بر زمین گذاشته و به پروسه صلح بپیوندند.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

5 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

این واقعیت است که جوانان ما را فریب میدهند نشر این گونه گزارش ها خیلی خوب است برای آگاهی مردم

پاسخ

تازمانیکه عقیده ای به نابودی نداشته باید همین روزهای سیاه قبول کنیم

پاسخ

بسیار بد است

پاسخ

آنها دشمنان اسلام هستند؛ خداوند آنها را نابود کند!

پاسخ

بله. من این مقاله را پسندیدم. این یک مقاله دقیق است. اما من می توانم این را بگویم که این ها چند راپور هستند و راپورهای خیلی دقیقی هم می باشند. دیروز حزب اسلامی یک توافقنامه صلح را با دولت افغانستان امضا کرد. ما امیدواریم که خیلی زود طالبان هم به پروسه صلح ملحق شوند و دیگر به فرمان پاکستان منافق، هموطنان افغان خود را نکشند. صلح برای ابد برقرار خواهد شد.

پاسخ