امنیت

زنان جوزجان علیه طالبان و داعش سلاح به دست می گیرند

نوشته عزازالله

در این تصویر متعلق به برج عقرب یک گروپ متشکل از 15 زن ولایت جوزجان که برای مبارزه با طالبان اسلحه به دست گرفته اند، دیده می شوند. [عکس تقدیمی از عزازالله]

در این تصویر متعلق به برج عقرب یک گروپ متشکل از 15 زن ولایت جوزجان که برای مبارزه با طالبان اسلحه به دست گرفته اند، دیده می شوند. [عکس تقدیمی از عزازالله]

کابل -- زنان ولایت جوزجان علیه شبه نظامیان به پا خاسته و به خیزش مردمی جهت مبارزه با طالبان و «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) ملحق می شوند.

محبوبه سراج، مشاور بانوی اول افغانستان، گفت: «در افغانستان کمک زنان به شوهرانشان در همه عرصه های زندگی یک امر معمول است و به همین خاطر آنها در طول تاریخ از بابت شهامت خود مشهور بوده اند.»

او گفت که زنان جوزجان که با ستیزه جویان مبارزه می کنند، زنان نمونه افغان هستند که می گویند اگر آنها به اخراج طالبان کمک کنند، این کار موجب آمدن ثبات و صلح به کشور خواهد شد.

وی به سلام تایمز گفت: «همه اعضای این گروپ یکی از افراد فامیل خود را از دست داده اند؛ آنها بی گناه بودند. اما ستیزه جویان آنها را کشتند و قتل مردم بیگناه توسط طالبان یک جنایت است.»

مبارزه زنان برای فامیل و آینده خودشان

محمدرضا غفوری، سخنگوی ولایت جوزجان، گفت که در تاریخ 11 عقرب یک گروپ متشکل از 15 زن مسلح در ولسوالی درزاب این ولایت اخیرا به پا خاسته اند و دست به کار شدند تا در این منطقه با شبه نظامیان مبارزه کنند.

او به سلام تایمز گفت: «این زنان مورد حمایه دولت های محلی قرار دارند. این نشان می دهد که زنان افغان چه قدر مخالف طالبان هستند و چگونه به خاطر کشور خود [مبارزه] می کنند.»

غفوری گفت: «ستیزه جویان شهامت مقابله با قوای دفاعی و امنیتی ملی ما را ندارند. به همین خاطر است که آنها به مرد حمله می کنند. این پایان قدرت آنها است. آنها در منازل مردم، مساجد، و مکتب ها مخفی شده اند. آنها مردمی را که در جنگ شرکت نداشته اند، به قتل می رسانند.»

او اظهار داشت که زنان جوزجان «اسلحه برداشته اند تا علیه ستیزه جویان طالبان و داعش مبارزه کنند و قوای امنیتی از شهامت و شجاعت آنها ستایش کرده است.»

رحمت الله حشر، ولسوال ولسوالی درزاب، اخیرا در یک کنفرانس خبری گفت که به دنبال افزایش ظلم و ستم ستیزه جویان طالبان و داعش که زنان را هدف قرار می دادند و اعضای فامیلشان را می کشتند، این گروپ زنان حالا اسلحه به دست گرفته اند.

او گفت که این زنان می خواهند تقاص بگیرند.

او گفت: «آنها برای تقاص گرفتن می جنگند، اما با این حال می خواهند کار ستیزه جویان را یکسره کرده و امید را به فامیل های دیگر هدیه کنند. آنها عضو فامیل اردوی ما هستند. آنها اردوی مردمی افغانستان می باشند.»

فاطمه، یکی از اعضای گروپ زنان مسلح مردمی، اخیراً گفت که او پسرش که یک مغازه دار بود را در یک اقدام خشونت آمیز تروریستی از دست داد.

وی گفت: «این نبرد ما است؛ ما از بابت جنگ با ستیزه جویان مفتخر هستیم و این علامت آمادگی ما برای محافظت از کشورمان است.» او عهد کرد که این گروپ برای محافظت از کشور و مردم در برابر طالبان و داعش در کنار اردوی ملی افغانستان قرار خواهد گرفت.

صالحه، یکی دیگر از اعضای این گروپ، از دولت محلی تقاضا کرد تا از این گروپ حمایه کند و گفت که این گروپ هم به طور متقابل از برادران خود در اردو حمایه خواهد کرد.

حمایه اردو و پولیس از این خیزش در برابر ستیزه جویان

این اولین بار نیست که یک گروپ از زنان افغان جهت مبارزه با عناصر ضددولتی اسلحه به دست گرفتند.

یک گروپ از زنان در ولایت همجوار فاریاب هم آمادگی خود را برای مبارزه با ستیزه جویان اعلام کرده است. با این حال، معلومات با جزئیات بیشتر هنوز در دست نمی باشد.

زنان شبرقان در ولایت جوزجان از این اقدام گروپ ضدشبه نظامیان جوزجان ستایش کرده و می گویند که این نشان دهنده آمادگی زنان جهت دفاع از کشور است.

در مراسمی که اخیراً در ولایت بلخ برگزار گردید، مقامات دفاع ملی و قوای امنیتی افغانستان (اِی اِن دی اس اف) و رهبران جوامع محلی از تعهد زنان جوزجان تقدیر نموده و فامیل های سرتاسر کشور را فراخواندند تا از خواهران و دخترانشان که به فکر انجام وظیفه در خدمت نظامی هستند، حمایه کنند.

سید کمال سادات، قوماندان پولیس ولایت بلخ، گفت که پولیس افغان از زنان شجاعی که علیه داعش و طالبان ایستاده اند، پشتیبانی می کند.

او به سلام تایمز گفت: «ما واقعاً آنها را حمایه می کنیم و در اردو محتاج آنها هستیم. آنها عصاره زنان افغان هستند. آنها نمونه کل ملت و قهرمانان واقعی هستند.»

او گفت: «افسران زن [پولیس] یک نقش اصلی را در حفظ صلح و ثبات در کشور ایفا می کنند. اهمیت زنان برای پولیس بسیار زیاد است؛ چرا که آنها در برقراری حکم قانون در جامعه افسران مرد را کمک می کنند.»

او گفت که برای مثال فقط افسران زن پولیس می توانند زنان دیگر را به صورت قابل قبول تفتیش استنطاق کنند و یا وارد منازل خانواده ها شوند.

او گفت: «ما می خواهیم که خانواده ها از عزیزان خود که می خواهند به مقامات دفاع ملی و قوای امنیتی افغانستان ملحق شده و به مردم خود خدمت کنند، حمایه نمایند.»

محبوبه سادات، یکی از اعضای شورای ولایتی بلخ، به سلام تایمز گفت که زنان موجب تقویت مقامات دفاع ملی و قوای امنیتی افغانستان می شوند و شجاعت خود در خدمت جهت محافظت از کشور را به نمایش گذاشته اند.

او گفت: «زنان دلاور زیادی در تاریخ اسلام وجود داشته اند که به خاطر عدالت مبارزه کرده و جهت انکشاف اسلام به حضرت محمد (ص) یاری کرده اند.» وی از افسران مرد به خاطر حمایه آنها از زنان همقطارشان تقدیر کرد.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500