اقتصاد

تضعیف تأمین مالی طالبان از طریق طرح های جدید مبارزه با مواد مخدر در افغانستان

نوشته نجیب الله

در این تصویر بی تاریخ یک کشاورز کوکنار افغان در ولایت هلمند مصروف کار بر روی محصولات خود است. [نجیب الله]

در این تصویر بی تاریخ یک کشاورز کوکنار افغان در ولایت هلمند مصروف کار بر روی محصولات خود است. [نجیب الله]

کابل -- دولت افغانستان طی چند ماه گذشته کوشش های خود را در عرصه های مختلف برای مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر در سرتاسر این کشور افزایش داده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله، در جریان یک کنفرانس خبری که به تاریخ 7 قوس در کابل برگزار شد گفت که طی هفت ماه گذشته پولیس مبارزه با موادمخدر افغانستان با انجام 1354 فقره عملیات در نقاط مختلف این کشور بیش از 1,500 تن را بازداشت و 42 لابراتور تولید مواد مخدر را منهدم کرده است.

مواد مخدر همیشه یکی از منابع اصلی تأمین مالی شبه نظامیان افغان بوده است؛ بنا بر تخمین سال 2015 دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرائم سازمان ملل متحد، محصول کوکنار به تنهایی بالغ بر 3 ملیارد دالر آمریکایی (200.1 ملیارد افغانی) در سال عایدی آورده است.

صدیقی گفت که طالبان 70 درصد رهبری کشت و قاچاق موادمخدر را در افغانستان به دوش دارند.

کوکنار اکثرا در مناطق نا امن که شاهد حشور ستیزه جویان هستند کشت و تولید می شود.

یک کشاورز به نام محمد عمر به سلام تایمز گفت که ستیزه جویان در مناطق تحت تسلطشان کشاورزان را مجبور می کنند تا کوکنار کشت کنند و بعدا به یک بهانۀ دینی، اکثر عاید آن را طالبان به دست می آورند.

زعفران به عنوان محصول بدیل

حنیف دانشیار، سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان، به سلام تایمز گفت که دولت افغانستان در کنار گزینه نظامی، کشاورزان را به کشت زعفران تشویق می کند.

کشت این ادویۀ قیمتی از سال 2002 به این سو در افغانستان ترویج یافته است. این محصول امسال برای سومین سال پیاپی از سوی انستیتوت جهانی ذایقه و کیفیت در بروکسل به عنوان بهترین زعفران جهان انتخاب شد.

عبدالعزیز، یک کشاورز از ولایت کابل، به سلام تایمز گفت: «افغانستان آب وهوای مناسبی برای کشت زعفران، پنبه، و محصولات دیگر دارد. اگر کشاورزان این محصولات را به طریق مناسب کشت کنند، حاصلات آن تا سه برابر نسبت به کشورهای دیگر افزایش می‌یابد.»

عبدالعزیز گفت که بدون وجود فشار از سوی قاچاقبران و طالبان، کشاورزان افغان قادر خواهند بود تا با کشت محصولاتی که مشکل قانونی ندارند عایدی خوبی را کسب کنند.

دانشیار گفت که دولت «کمک های ضروری را به کشاورزان ارائه می کند تا آنها بتوانند در هر ولایت مطابق به آب و هوای همان ولایت و مطابق به نیاز مارکیت محصولات مفید وموثری را کشت کنند.»

چشم انداز تجارت جهانی

مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت تجارت افغانستان، به سلام تایمز گفت که دولت افغانستان برای بازاریابی و فروش زعفران، اخیرا تفاهم نامه ی را با یک کشور آسیایی امضا کرده است.

قوقندی گفت: «ما تنها به این اکتفا نکرده ایم.» وی متذکر شد که افغانستان به عنوان عضو جدید سازمان تجارت جهانی (دبلیو تی اُ) «قادر خواهد بود تا زعفران و دیگر محصولات خود را به بیش از 100 کشور جهان صادر کند.»

سازمان تجارت جهانی در ماه سرطان افغانستان را به عضویت خود پذیرفت.

بر بنیاد اعلام یک سایت بیزنس به نام «وادسم» (Wadsam) این کشور در حال حاضر سالانه 3.5 تن زعفران تولید می کند و می خواهد طی چهار سال این مقدار را به 14 تن افزایش دهد. یک کیلوگرم زعفران در مارکیت های بین المللی تا 2 هزار دالر آمریکایی (133,379 افغانی) معامله می شود.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500