کسب و کار

متخصصین می گویند: افغانستان به شدت به کارمندان مسلکی متخصص و تعلیم دیده ضرورت دارد

نوشته سلیمان

پروگرام ظرفیت سازی برای نتیجه گیری اکنون با 30 وزارتخانه و نهاد مستقل کار می کند و پلان دارد تا 1,500 نفر کارمندان متخصص و مسلکی را در سمت های مدیریت و سایر سمت های رهبری استخدام کند. [مستشاری رومی/ بانک جهانی]

پروگرام ظرفیت سازی برای نتیجه گیری اکنون با 30 وزارتخانه و نهاد مستقل کار می کند و پلان دارد تا 1,500 نفر کارمندان متخصص و مسلکی را در سمت های مدیریت و سایر سمت های رهبری استخدام کند. [مستشاری رومی/ بانک جهانی]

کابل -- ادارات دولتی افغانستان بعد از چهار دهه جنگ و خشونت با فقدان کارمندان شایسته و مسلکی مواجه می باشند.

پروگرام ظرفیت سازی برای نتیجه گیری در افغانستان (سی بی آر) قصد دارد تا این معضل را با ارائۀ تعلیمات، سرویس های استخدامی، و کمک های تخنیکی به ادارات دولتی را حل کند.

نجیب وردک، مدیر پروگرام ظرفیت سازی برای نتیجه گیری، گفت: «دفتر پروگرام ظرفیت سازی برای نتیجه گیری با مشارکت و هماهنگی 44 انستیتوت دولتی، به شمول 30 وزارتخانه و سایر ارگان های دولتی فعالیت می کند.»

او به سلام تایمز گفت: «ما به انستیتوت های کلان، به شمول آنها که در عرصه جمع آوری مالیه، صحت عامه، و ایجاد فرصت های شغلی فعالیت می کنند، اولویت می دهیم. ما 80 فیصد بودجه خودمان را به این انستیتوت های متذکره تخصیص داده ایم و 20 فیصد باقی مانده به سایر آژانس های دولتی تخصیص می یابد.»

او افزود: «تا حال 900 کارمند مسلکی استخدام شده اند تا اهداف پروگرام ظرفیت سازی برای نتیجه گیری را برآورده کنند. تا پایان سال 2017 مجموع 1,500 فرد مسلکی و با معلومات با تعهد نسبت به اصلاحات در ادارات دولتی استخدام خواهند شد.»

او گفت که 30 فیصد از این فرصت های استخدامی برای زنان تخصیص یافته است.

وردک گفت که اهداف پروگرام ظرفیت سازی برای نتیجه گیری شامل «اصلاح انستیتوت های دولتی، بلند بردن ظرفیت های کاری در ادارات دولتی، تسهیل پروسه کسب و کار، ارائه سرویس عالی به مردم و اعمال استانداردهایی که توسط پروگرام های اصلاحی تعیین شده اند.»

حمایه سیاسی قوی

وردک گفت: «این پروگرام از حمایه قوی دولت و خصوصا رئیس جمهوری برخوردار می باشد.» او افزود که اشتراک گذاری معلومات و پاسخگویی از دلایل عمده موفقیت آن می باشند.

وی گفت: «ما یک راپور ماهانه از عملکرد پروگرام ظرفیت سازی برای نتیجه گیری را به شورای وزیران [به ریاست عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان] ارسال می کنیم و یک راپور مشابه را به کابینه [به ریاست رئیس جمهوری اشرف غنی] می فرستیم. از همین خاطر پروسه به سرعت رو به جلو می رود.»

دولت افغانستان پروگرام ظرفیت سازی برای نتیجه گیری در سال 2012 با بودجه کل 10 ملیارد افغانی (150 ملیون دالر) که توسط صندوق امانی بازسازی افغانستان (اِی آر تی اف) تحت مدیریت بانک جهانی تأمین شده بود، راه اندازی کرد.

وردک گفت فاز اول پروگرام ظرفیت سازی برای نتیجه گیری تا انتهای سال 2017 ادامه دارد و مطابق پلان به اهداف خود خواهد رسید.

او گفت: «تا حال این پروگرام نتایج قابل قبولی داشته است.»

وی گفت: «صندوق امانی بازسازی افغانستان یک بودجه 23.4 ملیارد افغانی (350 ملیون دالری) را جهت فاز بعدی که تا سال 2022 ادامه خواهد داشت، به تصویب رسانده است.

غلبه بر فقدان افراد مسلکی

پرویز علی، که سه ماه قبل توسط پروگرام ظرفیت سازی برای نتیجه گیری استخدام شد تا به حیث رئیس دایره سرمایه گذاری و مارکتینگ در وزارت معادن و نفت خدمت کند، گفت: «فقدان ظرفیت و هم فقدان کادر مسلکی در اداره های دولتی کلان ترین چلنج فراروی دولت است.»

علی که مدرک مدیریت تجاری دارد، به سلام تایمز گفت: «اما پروگرام ظرفیت سازی برای نتیجه گیری قادر بوده است از طریق استخدام افراد مسلکی با علم و با تجربه تا حدی بر این مشکلات و چلنج ها غلبه کند.»

او از دولت خواست تا وظایف بیشتری را به افراد مسلکی تازه استخدام شده محول کند تا آنها از مهارت ها و تجربه خود در اصلاح ادارات دولتی استفاده نمایند.

نیلوفر لنگری هم در پروگرام ظرفیت سازی برای نتیجه گیری مشارکت داشت و با صدها متقاضی استخدام رقابت کرد.

او در رقابت با 11 کاندیدای مورد نظر دیگر موفق بود و توانست ریاست نشرات و مطبوعات وزارت مسکن و انکشاف شهری را به عهده گیرد.

او گفت که تداوم پروگرام ظرفیت سازی برای نتیجه گیری یک ضرورت فوری است.

وی به سلام تایمز گفت: «در حال انستیتوت های دولت تعداد بسیار محدود از افراد مسلکی مورد نیاز خود را در اختیار دارند.»

او اظهار داشت: «افغانستان جهت پیشرفت به مردان و زنان مسلکی ضرورت دارد.»

قدمی در مسیر درست

معروف قادر، رئیس اتحادیه ملی کارگران افغانستان، به سلام تایمز گفت که باید کارهای بیشتری انجام شود.

او به سلام تایمز گفت: «وزارتخانه های و انستیتوت های دولتی با چلنج های بسیار کلان مدیریتی و رهبری مواجه استند که دلیل اصلی آن کمبود - و حتی فقدان - پرسنل تعلیم دیده و ماهر می باشد.»

او گفت که اجرای پلان های استراتژیک دولت به رغم برخورداری از کمک های عمده بین المللی باز هم کافی نبوده است.

قدر گفت: «جهت ... اصلاح دولت و مبارزه جدی با فساد و در نهایت بلند بردن ظرفیت، دولت باید یک پلان بسیار کلان تر از پروگرام ظرفیت سازی برای نتیجه گیری را طراحی و اجرا کند.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

×بسیار کیفیت در سطح پائین است که درشأن یک مقاله علمی نیست. در آینده کوشش کنید که مقالات بهترین را در انترنت به نشر برسانید.

پاسخ