تروریسم

طالبان و داعش به نحو فزاینده ای زنان افغان را به «بردگان جنسی» تبدیل می کنند

نوشته نجیب الله

یک زن افغان در تاریخ 20 جدی در حومه هرات یک طفل را حمل می کند. ناظران می گویند که خشونت شبه نظامیان علیه زنان رو به تزاید است. [عارف کریمی/خبرگزاری فرانسه]

یک زن افغان در تاریخ 20 جدی در حومه هرات یک طفل را حمل می کند. ناظران می گویند که خشونت شبه نظامیان علیه زنان رو به تزاید است. [عارف کریمی/خبرگزاری فرانسه]

کابل - ناظران می گویند که تروریست های «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) طی چند ماه گذشته ده ها زن افغان را به قتل رسانده، به بردگی گرفته، و یا به هر نحو قربانی کرده است.

بلال صدیقی، سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان (اِی آر اچ آر سی)، گفت: «موارد هدف قرار گرفتن زنان توسط شبه نظامیان افزایش یافته است.» وی به برخی موارد لت و کوب، سر بریدن، و قتل زنان اشاره کرد.

او در تاریخ 10 حوت به سلام تایمز گفت: «طی دو هفته گذشته بالغ بر 20 زن در افغانستان قربانی شده اند.»

او از نهادهای امنیتی و قضایی افغانستان تقاضا کرد که به کوشش های خود جهت دستگیر کردن مرتکبان آن جنایات ادامه داده و آنان را به جزای کارشان برسانند.

محمد فهیم، وکیل و فعال جامعه مدنی در کابل، گفت: «خصومت داعش و طالبان بالای زنان بیشتر از خصومتشان علیه دیگر اقشار جامعه است.»

او به سلام تایمز گفت: «متأسفانه افغان ها این خشونت ها را هر روز تجربه می کنند.»

بر بنیاد اعلان یک سازمان جامعه مدنی افغانستان موسوم به روند عدالت که از حقوق زنان دفاع می کند، اعضای داعش حدود 100 زن را اختطاف کرده و به حیث بردگان جنسی در ولسوالی های زیر کنترلشان نگه داشته اند.

این سازمان در تاریخ 1 حوت در کابل یک کنفرانس مطبوعاتی را در رابطه با این تحولات نگران کننده برگزار کرد.

حمیده وردک، یک فعال حقوق زنان و از اعضای روند عدالت، گفت: «علاوه بر اختطاف زنان و سوءاستفاده از آنها به حیث بردگان جنسی داعش به فامیل هایی که دختران کم سال دارند، حکم کرده بیرق های سیاه بر خانه هایشان آویزان کنند.»

این حکم به جهت آن صادر شده که اگر شبه نظامیان مایل به ازدواج اجباری بوده یا بخواهند بالای آنها محدودیت اعمال کنند، این فامیل ها به سهولت در معرض مشاهده شبه نظامیان باشند.

جنایت های داعش علیه زنان و دختران

مقامات افغان می گویند که طالبان در رفتار با زنان و به قتل رساندن آنها تحت بهانه های مختلف بی رحم بوده اند.

نوید فروتن، سخنگوی ولایت بدخشان، طالبان در تاریخ 13 دلو در ولایت بدخشان یک زن که چهار طفل داشت را به همکاری با دولت افغانستان متهم کرده و به قتل رساندند.

او گفت که در رویدادی دیگر طالبان در تاریخ 13 دلو در قریه خمبیل یفتل یک دختر کم سن و سال را مقابل چشم فامیلش به ضرب گلوله به قتل رساندند.

فروتن به سلام تایمز گفت: «یک قوماندان طالبان به نام مولوی سیف الله چندین دفعه از این دختر تقاضای ازدواج کرده بود، مگر هر بار از طرف دختر و فامیلش جواب منفی گرفته بود. به همین خاطر این مرد به دختر شلیک کرد.»

ذبیح الله امانی، سخنگوی والی سر پل، به سلام تایمز گفت که اواخر سال قبل، یعنی در 7 جدی، طالبان بعد از این که یک زن را به جرم تنها به شهر رفتن متهم کرده بودند، سرش را بریدند.

خاطرات ظلم و ستم طالبان در کابل

حمیرا محمدی، که 53 ساله و کارمندان متقاعد دولت افغانستان است، گفت: «طالبان هیچ ارزشی برای مفاهیمی به مانند حقوق بشر و حقوق زنان قائل نیستند.»

وی به بازگویی مشاهدات خود از رویدادهای دوران حکومت طالبان در کابل (1996-2001) پرداخت.

او به سلام تایمز گفت: «یک قوماندان طالبان می خواست با یک دختر در محله ما عروسی کند. اما این دختر نامزد پسر کاکایش که در جرمنی زندگی می کرد، بود. طالبان والدین دختر را به طوری لت و کوب کردند که آنها تقریبا به حال مرگ افتادند. این فامیل نهایتا مجبور شدند نصف شب از خانه شان فرار کرده و به پاکستان بگریزند.»

او گفت که طالبان «طی دوران حکومت خود هزاران جنایت را مرتکب شدند.»

کبری رضایی، سخنگوی وزارت امور زنان، به سلام تایمز گفت: «همه انواع خشونت علیه زنان به شمول قطع سر در ملاءعام و قتل های [دیگر] با قوانین اسلام و قوانین افغانستان تناقض دارند.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500