تروریسم

مقابله قوای افغان با تجمع جنگجویان خارجی در شمال

نوشته نجیب الله

یک کوماندوی اردوی ملی افغانستان در تاریخ 14 میزان قبل در قندوز با سلاحش نشانه رفته است. ولایت های قندوز، تاخز، و بدخشان شاهد تجمع شبه نظامیان در امتداد سرحدات خود با تاجیکستان بوده اند. [بشیر خان صافی/خبرگزاری فرانسه]

یک کوماندوی اردوی ملی افغانستان در تاریخ 14 میزان قبل در قندوز با سلاحش نشانه رفته است. ولایت های قندوز، تاخز، و بدخشان شاهد تجمع شبه نظامیان در امتداد سرحدات خود با تاجیکستان بوده اند. [بشیر خان صافی/خبرگزاری فرانسه]

کابل -- مسئولین به سلام تایمز می گویند که قوای امنیتی افغانستان برداشتن قدم هایی برای مقابله با تجمع جنگجویان خارجی در ولایت های شمالی کشور شروع می کنند.

رمضان رحیم زاده، وزیر داخله تاجیکستان، در ماه جدی در شهر دوشنبه حضور حدود 10 هزار تا 15 هزار شبه نظامی از تاجیکستان و سایر کشورهای آسیای میانه در افغانستان در امتداد مرز این کشور با تاجیکستان را تأیید کرد.

عبدالودود پیمان، یک نماینده ولایت کندز در پارلمان، تخمین ارائه شده توسط رحیم زاده را تأیید کرد.

او در صحبت با سلام تایمز نسبت به تعداد «فزاینده» جنگجویان خارجی در شمال ابراز نگرانی کرد.

دو منبع مطلع به سلام تایمز گفتند که شبه نظامیان در حال تجمع در شمال افغانستان معرف ملیت ها و گروپ های مختلف استند.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، به سلام تایمز گفت که بر علاوه طالبان و «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش)، جماعت انصارالله (که یک گروپ تاجیک است) و تحریک اسلامی ازبکستان در سرحدات افغانستان با تاجیکستان و ازبکستان فعالیت دارند.

جنرال (متقاعد) عتیق الله امرخیل به سلام تایمز گفت که شمار زیادی از تروریستان از تاجیکستان، ازبکستان، چچن، خاورمیانه، شرق آسیا، و محل های دیگر در افغانستان حضور دارند. وی افزود که او در مورد اندازه های آن قوای نظامی معلومات ندارد.

مقامات افغان از قصد شبه نظامیان اهل کشورهای آسیای میانه در تجمع در سرحدات این کشور با تاجیکستان مطلع نیستند، اما بنا بر گزارش ها قوای امنیتی تاجیکستان و افغانستان به دقت مراقب آنها استند.

خالد محمدی، یک باشنده ولایت تخار، به سلام تایمز گفت که در برخی ساحات دوردست ولایت تخار بعضی جنگجویان خارجی با فامیلشان زندگی می کنند.

او گفت که آنان به بهانه «جهاد» علیه نیروهای امنیتی و مردم افغانستان می جنگند.

پاسخ افغانستان

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، به سلام تایمز گفت که قوای امنیتی افغانستان مصروف نبرد در ولایت های سرحدی مانند بدخشان، تخار، جوزجان، و کندز گروپ های تروریستی ازبکستانی و تاجیکستانی را به شدت سرکوب کرده اند.

او افزود که اگر ضرورت باشد اردوی کشور عملیات های کلان جنگی را جهت سرکوب آنها اجرا خواهد کرد.

جنرال متقاعد امرخیل نیز گفت که قوای امنیتی افغانستان «تلفات شدیدی» را به جنگجویان خارجی وارد کرده است. او تقاضا کرد که این چنین عملیات ها بیشتر شوند و از قوای بین المللی نیز در جهت خنثی کردن این تهدیدها کمک خواست.

عنایت الله حبیبی، قوماندان امنیه سرپل، به رسانه های محلی گفت که قوای امنیتی افغان در تاریخ 1 دلو در ولایت سرپل دو شبه نظامی ترکمنستانی و قزاقستانی را دستگیر کردند.

این دو نفر به همدستی با طالبان متهم استند. قوای امنیتی ضمن دستگیر کردن آنها، چهار نفر از طالبان را هم به هلاکت رساند.

این دو نفر در یک کنفرانس خبری به جرم خود اعتراف کردند و گفتند که شبه نظامیان برای اجرای «جهاد» آنان را به افغانستان دعوت کرده بودند.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500