حقوق زنان

فعالین زن عراق کشورشان را بازسازی می کنند

نوشتۀ خالد الطائی

زنان ایزدی که از چنگ «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) فرار کرده اند در کمپ شریعه در ولایت دهوک دورۀ تعلیمی متشبثات کوچک را دریافت می کنند. [عکس با کسب اجازه از صفحه فیسبوک سازمان کمک های عمومی]

زنان ایزدی که از چنگ «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) فرار کرده اند در کمپ شریعه در ولایت دهوک دورۀ تعلیمی متشبثات کوچک را دریافت می کنند. [عکس با کسب اجازه از صفحه فیسبوک سازمان کمک های عمومی]

فعالین شبکه زنان عراقی جهت کمک به افراد و جوامع محلی مشقت کشیده از خشونت «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) می کوشند به آنان کمک کنند تا بهبود یافته و پیش بروند.

85 سازمان عراقی تشکیل دهنده این شبکه خدمات بشردوستانه را به بخش های مختلف جامعه ارائه می دهند، مگر فعالیت آنان بر بهبود شرایط زنان آواره داخلی و افراد متأثر از نتایج نامطلوب خشونت، متمرکز می باشد.

هناء حمود، از مسئولین سازمان کمک های عمومی (پی اِی اُ)، گفت این سازمان که بخشی از این شبکه می باشد مصروف کوشش برای یافتن «شرایط بهتر زندگی برای زنان ستم دیده می باشد، که این امر بر فامیل ها و جوامع آنان تاثیر مثبت خواهد داشت.»

او به دیارنا گفت که سازمان کمک های عمومی در قالب یک قسمت از پروگرام قدرتمندسازی اقتصادی این سازمان هر روزه با زنانی که از منازلشان آواره شده اند و هم بازماندگان سوانح تروریستی تماس می گیرد.

او گفت: «ما به آنان حمایه، مشاوره، و برنامه ریزی صحیح برای متشبثات کوچک را ارائه می دهیم تا آنها بتوانند موفق شوند. ما در موفقیت و عایدی که این زنان کسب کرده اند نقش داشته ایم و بسیار به آنان مفتخریم.»

حمود گفت که دولت و موسسات مدنی باید همه مردم، به شمول زنان، را تشویق کنند تا جهت اعمار مجددد شهرهایشان که از بلای تروریزم آسیب دیده اند، از همه استعدادهای خود استفاده کنند.

او گفت: «ما باید روحیه مشارکت و همزیستی مسالمت آمیز را ترویج دهیم و هر چیز را که مروج نفرت و انتقام جویی است، محکوم کنیم.»

حمایه روانی از بازماندگان

شذی ناجی، ریاست سازمان زنان برای صلح، به دیارنا گفت که خشونت اجرا شده توسط گروپ های تروریستی تأثیرات فجیعی را بر زنان عراقی داشته است.

او گفت که سازمانش کوشش می کند به ضربات و لطمات روانی وارده به زنان بازمانده از تروریزم رسیدگی کرده و شرح حال آنها را ثیت کند.

او گفت: «به حیث بخشی از پروژه مان، ما 22 شرح حال از زنانی که از داعش جان به در برده اند را مستند کرده ایم.»

او گفت که این شرح حال ها که در یک کتاب جمع آوری شده اند نمونه کوچکی از «تجاوزات و جنایاتی که بر زندگانی هزاران زن بیگناه اثر گذاشته» را ارائه داده است.

ناجی گفت که کمی بعد از تصرف موصل به دست داعش «زنان برای صلح» با مشارکت وزارت کار و سازمان های دیگر در شبکه زنان عراقی، یک کمپاین حمایه روانی را شروع کرد.

از آن وقت تا حالا 35 مرکز در سرتاسر کشور افتتاح شده اند.

او گفت که هدف شنیدن حرف زنان نجات یافته از خشونت و کمک به آنها جهت بازیافتن اعتماد به نفسشان است تا آنها بتوانند زندگیشان را از نو بسازند.

او گفت که این مراکز نه تنها از صدها زن مراقبت کرده است، بلکه بسیاری دیگر را در رابطه با شیوه های مواجهه با بحران های روانی تعلیم داده است.

انگیزه بخشی به زنان جهت شکل دادن به آینده خودشان

هناء ادور، رئیس انجمن عراقی الامل، گفت که زنان باید نقش فعال را در شکل دادن آینده کشورشان ایفا کنند.

او به دیارنا گفت: «ما می کوشیم به زنان کمک کنیم تا به رهبران کارآمدی در فامیل و جوامع خود تبدیل شوند.»

ادور گفت که این انجمن به هدف ارتقای رهبری زنان ورکشاپ های تعلیمی را برگذار کرده است و بعض از شرکت کنندگان واقعا عملکرد بسیار خوبی داشته اند.

او گفت: «برای مثال ما الان ده ها زن را در ولایت کرکوک داریم که به حیث شاروال یا رئیس شوراهای محل منصوب شده اند و نقش فعالی را در رهبری و خدمت به جوامع خود ایفا می کنند.»

وی افزود که زنان دیگر هم به شکل فعال در «ترویج کالتور صلح و مبارزه با ایدئولوژی افراطی» مشارکت کرده اند.

ادور گفت که سازمان های این شبکه در مشارکت با همدیگر جهت ارتقای آگاهی ها در مقیاس کلان نسبت به خطرات بلیه های اجتماعی مثل خشونت های فامیلی و ازدواج اطفال صغیر فعالیت داشته اند.

او افزود که این معضلات فقط می توانند با کوشش های گسترده جمعی از بین بروند.

زنان در مناصب رهبری

بر بنیاد قانون اساسی عراق 25 فیصد از چوکی های پارلمان مختص زنان می باشد.

انتصار الجبوری، یک نماینده پارلمان که در کمیته زنان پارلمان فعالیت می کند، گفت: «نکته چشمگیر این است که در انتخابات پارلمانی سال 2014 تعداد 20 عضو زن پارلمان چوکی هایی را بیشتر از چوکی های نخصیص یافته به زنان کسب کردند.»

او افزود: «زنان حاضر در پارلمان نقش بسیار کلان را در قانونگذاری و هم افشای فساد، که روی دیگر تروریزم است، ایفا کردند.»

الجبوری گفت که آنها همچنان با همقطارانشان در قوه مجریه و هم با فعالان مدنی حقوق زنان جهت افشای جنایات داعش در سطح بین المللی و حمایه از قربانیان آنها فعالیت دارند.

الجبوری که نماینده مردم ولایت نینوا در پارلمان است، همچنان از حمایه زنان در نبرد جهت آزادسازی موصل یاد کرد.

او گفت که با همکاری عملیات نظامی جهت آزادسازی موصل که از 26 میزان شروع شد، او با زنان دیگر عضو پارلمان از ولایت نینوا و شبکه زنان عراقی جهت اجرای طرحی در حمایه از صلح مدنی مشارکت کرده است.

او گفت که این طرح شامل یک نقشه راه جهت برقراری مجدد ثبات اجتماعی با در پیش گرفتن مجموعه ای از اقدامات عملی با هدف خنثی کردن اثرات جنایات داعش، مجازات عاملین آن، و جبران خسارات قربانیان می باشد.

او گفت: «ما امیدواریم که به اتفاق به سمت ترسیم یک مسیر بهتر برای کشورمان مشارکت کنیم.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

2 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

زنان قوی هستند.

پاسخ

بلی، ما هستیم.

پاسخ