حقوق زنان

استقبال علاقمندان سینما به افتتاح یک سینمای مناسب برای فامیل ها در کابل

نوشته سلیمان

image

مشتری ها در تاریخ 4 حمل در سینمای مخصوص فامیل ها موسوم به کهکشان در کابل در صف ایستاده اند. [سلیمان]

کابل -- یک سینمای مخصوص فامیل ها موسوم به کهکشان در یک مرکز خریداری مدرن در کابل در خدمت مخاطبانی که قبلا به آنها توجهی نشده بود، یعنی فامیل ها و زنانی که مردی همراهشان نیست، می باشد.

در یکی از روزهای اخیر در ماه حوت حدود یک سال بعد از افتتاح این سینما تعدادی از فامیل ها و زنان برای خرید تکت در صف ایستاده اند.

مشاهده تماشاچی ها داخل یک سالون سینمای به شدت محافظت شده در اکثر کشورها چندان مهم نیست، اما برای افغانستان که سنت های اجتماعی در آن به مفهوم آن است که تقریبا همه تماشاچیان مرد هستند، امر بسیار خارق العاده است.

اما در کهکشان مدیریت این سینما از ورود مردان بدون حضور فامیلشان ممانعت می کند. یک بخش برای فامیل ها رزرو شده است.

جمعیت مشتاق

داخل یک سالون سینمای صمیمی که 70 چوکی دارد، با روی پرده آمدن فلم افغانی به نام «نقاب پوش» تعدادی فامیل و هم چند زن جوان بدون فامیل به شدت و با اشتیاق بسیار کف زدند.

ظریفه 22 ساله که در صورتش خوشی و تبسم دیده می شد، به سلام تایمز گفت: «به نظر من در تاریخ افغانستان این اولین بار است که ما یک سینمای کوچک برای فامیل ها داریم. این یک آغاز بزرگ برای سرگرم کردن زن ها است.»

او گفت: «سابقا در افغانستان عرف و کالتور سینما رفتن زن ها وجود نداشت. مگر امروز خوشبختانه فامیل ها و زنان زیادی را می بینم که به کهکشان آمده اند.»

فضای مناسب فامیل

فضا در سینمای کهکشان کاملا متفاوت از سایر سینماها می باشد و همه کار، به شمول رعایت رفتار مناسب، برای آسودگی خاطر فامیل ها اجرا می شود. فامیل ها می توانند بدون کدام دغدغه از بابت رفتارهای بی ادبانه گروپ های مردان جوان وقتشان را سپری کنند.

شبانه یکی دیگر از افرادی است که برای مشاهده فلم آمده و آدرس این سینما را از فیسبوک پیدا کرده است.

او به سلام تایمز گفت: «ما زنان هم به حیث انسان هایی مانند مردان، حق داریم به اماکن تفریحی برویم ... و از زندگی مان لذت ببریم. رفتن زنان به سینما ممانعت قانونی ندارد. این فقط عرف ... است که باعث شده زنان محدود و محصور منازلشان باشند.»

چندین مرد که خانم ها و فرزندان شان را به سینما آورده بودند هم می خواستند موانعی که سابقا زنان و فرزندانشان را در منزل محصور کرده بودند را از بین ببرند.

احمد راشد که با خانم و دخترش به کهکشان آمده به سلام تایمز گفت: «بیرون از خانه رفتن یک مرد با خانم و فامیل اش یک زمان عار و ننگ دانسته می شد. مگر خوشبختانه این برداشت غلط در حال تغییر است.»

او گفت که ممانعت از زنان جهت تفریح در خارج از منزل «در دین ما کدام جایگاه ندارد.»

شکیبا صمدی، فعال حقوق زنان، به سلام تایمز گفت: «در زمان طالبان زن ها در افغانستان ابتدایی ترین حقوق شان را هم از دست داده بودند. اما خوشبختانه امروز زن های افغان آزادانه کار می کنند و از خانه خارج می شوند.»

گریزی کوتاه از مشکلات زندگی

سمیرا احمد، منیجر بخش محصوص فامیلی کهکشان، گفت که مالکین این سینما متوجه ضرورت وجود چنین مکانی شدند.

او به سلام تایمز گفت: «متاسفانه تعداد مکان های تفریحی که فامیل ها بتوانند بروند و وقت شان را با هم ... سپری کنند در افغانستان بسیار محدود است. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم تا این سرویس را به فامیل ها ارائه کنیم.»

او گفت که در کهکشان «فامیل ها و زنان می توانند فلم ها را تماشا کنند ... و اوقات کوتاهی را به دور از مشکلاتشان سپری نمایند.»

احمد گفت که بعد از چند ماه فعالیت حال سلیقۀ مخاطبان معلوم شده است.

او گفت: «70 فیصد مشتری ها به فلم های هالیوود و بالیوود علاقمند استند. 30 فیصد دیگر تقاضامند فلم های افغانی می باشند.»

احمد گفت که قیمت هر تکت این سینما 300 افغانی (4.46 دالر) می باشد، مگر برای کسانی که ضعف مالی دارند و هم برای مشتریان دائمی تخفیفات مخصوص در نظر گرفته شده است.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه
* نشان دهندۀ فیلد اجباری است شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها 1500 کاراکتر باقی مانده است (حداکثر 1500 کاراکتر)