امنیت

افغانستان پلان دارد افراد ملکی را برای مقابله با طالبان و داعش تعلیم داده و تسلیح کند

نوشته نجیب الله

image

فارغ التحصیلان جدید اردوی ملی افغانستان [اِی ان اِی] در تاریخ 11 میزان در مراسم فارغ التحصیلی در هرات رژه می روند. حدود 600 سرباز اردوی ملی افغانستان مدت شش ماه تعلیم می بینند و بعد از فراغت از تحصیل به سرتاسر کشور اعزام خواهند شد. وزارت دفاع همچنان پلان دارد تا 20 هزار نفر از افراد ملکی را تعلیم داده و تسلیح کند تا امنیت را در ولسوالی های تازه آزاد شده تقویت نماید. [هوشنگ هاشمی/خبرگزاری فرانسه]

کابل -- وزارت دافع پلان دارد تا مردم ملکی محلی را تعلیم داده و تسلیح کند تا آنها در دفاع از مناطقی که شبه نظامیان طالبان و «دولت اسلامی» (داعش) از آنها بیرون رانده شده اند، قوای امنیتی را یاری کنند.

جنرال محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، به سلام تایمز گفت: «این افراد بیشتر مسئولیت تامین امنیت مناطقی که اردوی ملی افغانستان [اِی ان اِی] از تسلط دشمن آزاد کرده است را بر عهده خواهند داشت.»

وی گفت: «شمار این افراد به بیش از 20 هزار نفر خواهد رسید و برای شان لباس‌ های مخصوص نظامی تهیه خواهد شد.»

رادمنش اظهار داشت که مقامات ذیربط تاکنون مناطقی را که این سربازان از آنها استخدام می شوند را مشخص نکرده اند. وی افزود که حکومت در هر ولایتی که سرویس آنها ضروری باشد، آنها را استخدام خواهد کرد.

image

یک افسر پولیس محلی افغان در جریان یک عملیات نظامی در ولایت هلمند در 17 میزان سال قبل نگهبانی می دهد. [نور محمد/خبرگزاری فرانسه]

تا هنوز تاریخ دقیق آغاز این پروسه استخدام هم مشخص نشده است.

رادمنش گفت که ایده این پیشنهاد بر اساس تجربیات گذشته قوای دفاع و امنیت ملی افغانستان (اِی اِن دی اس اف) در عقب راندن شورشیان بوده است.

در گذشته وقتی برخی مناطق توسط عساکر اردوی افغانستان از چنگ ستیزه جویان آزاد می شدند، پس از ترک آن ساحات توسط قوای دولتی ستیزه جویان دوباره به آن مناطق مراجعت می کردند.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت امور خارجه، به خبرگزاری فرانسه گفت: «باشندگان از مناطق خود استخدام خواهند شد؛ چرا که آنها مناطق شان را می شناسند و می دانند که چگونه آنها را حفظ کنند.» اما وی افزود که هیچ تضمینی برای اجرای این طرح وجود ندارد.

استقبال از این پلان امنیتی

شماری از نمایندگان مجلس، تحلیلگران نظامی، و مردم عامه افغانستان از این پلان استخدامی وزارت استقبال می کنند.

عبدالرحیم رهین، یک نماینده بادغیس در ولسی جرگه (مجلس نمایندگان)، به سلام تایمز گفت: «هرقدر که به قوای امنیتی انکشاف داده شود و تحت نظم باشد، به نفع کشور است.»

وی به سلام تایمز گفت: «یکی از وظایف این عساکر تامین امنیت مناطقی است که ما از چنگ دشمن آزاد کرده ایم، و این گام خیلی موثر خواهد بود.»

وی اظهار داشت: «پولیس محلی در برخی مناطق خیلی موثر تمام شده است و امیدوار استم که اردوی محلی نیز موثر باشد.»

دگَروال (متقاعد) عبدالغفار گردیزی، یک تحلیلگر مسایل امنیتی در کابل، به سلام تایمز گفت: «این بهترین پلان است؛ زیرا عساکر اردو [اردوی ملی افغانستان] برای تامین امنیت در تمام کشور کافی نیست.»

محب الله، یک باشنده ولسوالی سنگین ولایت هلمند، از این پلان استقبال نمود.

وی گفت که ولسوالی سنگین سابقا چندین بار به دست شبه نظامیان سقوط کرده و بعد در عملیات نیروهای امنیتی تصرف شد که بیشترین ضرر را مردم محل متحمل شدند.

وی به سلام تایمز گفت: «اگر یک اردوی محلی در گذشته وجود می داشت، طالبان نمی توانستند دوباره کنترول این ولسوالی را به دست بگیرند.»

نگرانی از نحوه مدیریت

با این حال برخی از تحلیلگران افغان از آینده و نحوه مدیریت این عساکر نگران اند.

جنرال (متقاعد) عتیق الله امرخیل، یک تحلیلگر نظامی باشنده کابل، به سلام تایمز گفت: «مسلح نمودن شهروندان عادی بی اثر است و برای آینده کشور خطرناک می باشد.»

بنا به گزارش مورخ 26 سنبله خبرگزاری فرانسه، پاتریشیا گاسمن، یک محقق ارشد دیدبان حقوق بشر، گفت: «انکشاف قوای غیررسمی توسط حکومت افغانستان ممکن است تبعات بسیار خطرناک برای مردم ملکی داشته باشد.»

در پاسخ به این نگرانی ها رادمنش گفت که این نیروها مطابق قوانین افغانستان و تحت مدیریت وزارت دفاع ملی استخدام و مدیریت می شوند.

وی افزود: «هیچ نگرانی در زمینه وجود ندارد؛ زیرا این افراد کسانی اند که در اردوی ملی آموزش دیده اند و قوانین نظامی را می دانند. هیچ کس اجازه نخواهد داشت تا قوانین و عنعنات کشور را نقض کند.»

تقویت قوای امنیتی افغانستان

دولت افغانستان و متحدان خارجی آن شبه نظامیان را ایجاد کرده اند تا قوای 330 هزار نفری امنیت و دفاع افغانستان را که در تلاش برای تسلط یافتن بر گروپ های شورشی استند، تقویت کنند.

بنا بر آژانس نظارتی ایالات متحده به منظور بازسازی افغانستان، طبق گزارش ها تا ماه دلو فقط حدود 60 فیصد از 407 ولسوالی افغانستان تحت کنترل دولت قرار داشتند.

در اوائل سال جاری رئیس جمهور اشرف غنی دستور تقریبا دو برابر شدن نیروی مبارز زبده 17 هزار نفری کشور را صادر کرد. این بخشی از یک نقشه راه چهار ساله است که هدف آن تقویت قوای هوایی افغانستان می باشد.

افغانستان همچنین به تعلیم و تسلیح 505 فرد ملکی اقدام نمود تا از مساجد و اماکن تجمع شیعیان در طول ماه محرم حراست نمایند که این اقدام موفقیت آمیز بود و عاشورا بدون هیچگونه رخنه امنیتی عمده سپری گردید.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه
شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

اردو زمانی به موفقیت های مزید دست خواهد یافت که درسطح رهبری جوانان شایسته را بگمارد.

پاسخ