تروریسم

گسترش درگیری های داعش و طالبان به لغمان

نوشتهء خالد زیری

به گفتهء مقامات محل درگیری میان جنگجویان «دولت اسلامی» (داعش) و طالبان از ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار به ولسوالی علینگار ولایت لغمان گسترش یافته است. [خالد زیری]

ننگرهار -- به گفتهء مقامات محل درگیری بین جنگجویان «دولت اسلامی» (داعش) و طالبان از ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار به ولسوالی علینگار ولایت لغمان گسترش یافته است.

دگرمَن شیرین آغا فقیری، سخنگوی قول اردوی ۲۰۱ سیلاب اردوی ملی افغانستان، به سلام تایمز گفت که درگیری میان داعش و طالبان به تاریخ ۶ قوس در ساحهء کنده گل درهء نورلام شروع شد.

وی گفت: «دو قوماندان طالبان به نام های مبارز و محراب در این درگیری کشته شده اند ولی تا اکنون خبری از تلفات داعش در درست نیست.»

او گفت که گمان می رود تلفات زیادتر به هر دو طرف وارد شده باشند.

image

درگیری ها میان جنگجویان طالبان و داعش بیش از ۹۰۰۰ خانواده را از ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار بیجا کرده اند. در این عکس که به تاریخ ۷ قوس گرفته شده، خانواده های بیجاشده در خیمه های موقت جابجا شده اند. [خالد زیری]

image

به تاریخ ۱۴ جدی، طی یک عملیات نظامی در ولسوالی علیشنگ ولایت لغمان یک عسکر افغان سلاح اش را به سمت مخفیگاه شبه نظامیان طالبان نشانه گرفته است. درگیری های اخیر داعش و طالبان از ننگرهار به لغمان گسترش یافته است. [خالد زیری]

یک مقام رسمی ولایت لغمان که خواست نام اش گرفته نشود، به سلام تایمز گفت که تلفات هر دو طرف از آن چه گزارش شده، زیادتر است. وی افزود که داعش و طالبان جنگجویان شان را از ساحات دیگر احضار کردند تا به این نبرد رو به تشدید یکجا شوند.

مشکل آفرینی برای باشنده گان

فقیرالله، یک باشندهء درهء نورلام، به سلام تایمز گفت: «داعش مصروف جمع کردن [جنگجویان اش] از ولسوالی چپه دره کنر و ساحات دیگر است. از سوی دیگر طالبان نیز مصروف بسیج ساختن افراد مسلح شان از ولسوالی های دیگر لغمان استند تا داعش را شکست دهند.»

او گفت: «قبل از این داعش این جا وجود نداشت و فقط طالبان، آن هم در ساحات دوردست بودند. اکنون آنها هر دو آمدند و داخل قریه جات و محلات جنگیدن را شروع کردند. آنها مزاحم مردم می شوند و برای ما مشکل ایجاد می کنند.»

مجیب الرحمان، یک باشنده دیگر این ساحه، به سلام تایمز گفت: «طالبان و داعش هر دو گروه های شبه نظامی استند و به مردم صدمه می زنند. پس ما هیچکدام از آنها را نمی خواهیم.»

سرحدی زواک، سخنگوی والی ولایت لغمان، ابراز اطمینان کرد که نیرو های دفاعی و امنیتی افغانستان به سرعت کنترول این ساحه را مجدداً در دست خواهد گرفت.

او به سلام تایمز گفت: «نیرو های دولتی از اوضاع استفاده خواهند کرد و هر دو گروه را از بین خواهد برد.»

ادامهء درگیری ها در ننگرهار

نبردها بین داعش و طالبان در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار نیز ادامه دارند.

دگر جنرال عبدالرحمان رحیمی، قوماندان امنیه ولایت ننگرهار، گفت که طی درگیری های اخیر در دره وزیر ولسوالی خوگیانی بیشتر از ۲۰ جنگجوی داعشی و طالب کشته شده و ده ها تن دیگر زخمی شده اند.

او به سلام تایمز گفت: «هر دوی این گروه های تروریستی می خواهند مردم ملکی را بکشند و در این ساحه هرج و مرج ایجاد کنند. اما آنها این آرزو شان را به گور خواهند برد.»

نیرو های دفاعی و امنیتی افغانستان که کوشش دارند از درگیری بین ستیزه جویان بهره برداری نمایند، عملیات زمینی شان را به تاریخ ۷ قوس در دره وزیر آغاز کرده اند.

در همان روز، محمد گلاب منگل والی ننگرهار در رابطه با عملیات در ساحهء خرمنه به خبرنگاران معلومات داد.

وی گفت: «ما به این گروه ها اجازهء آرامش نخواهیم داد. هر دو، داعش و طالبان دشمن ما استند. ما آنها را شکست خواهیم داد؛ و سپس نابودشان خواهیم کرد.»

تورن جنرال محمد زمان وزیری، قوماندان قول اردوی ۲۰۱ سیلاب، نیز جهت نظارت بر این عملیات از ولسوالی خوگیانی بازدید کرد.

وی به خبرنگاران گفت: «اگر داعش و یا که طالبان در کنر سر بلند کنند، همانجا آنان را نابود خواهیم کرد. و اگر هم در نورستان ایستاده شوند، در آنجا آنها را از بین خواهیم برد. ما آنقدر خواهیم جنگید تا ستیزه جویان و گروه های تروریست نابود شوند.»

وزیری افزود که اردوی افغانستان در ساحات تصفیه شده از جنگجویان داعشی و طالبان در ولسوالی خوگیانی پوسته های امنیتی مستقر خواهد کرد و به باشنده گان محلی امنیت دائمی خواهد آورد.

فرار از «روز قیامت»

والی منگل به تاریخ ۷ قوس گفت طی دو هفته گذشته بالغ بر ۹۰۰۰ خانواده از دره وزیر بیجا شده اند.

وی گفت: «به ۴۴۰۰ خانواده برخی کمک ها ارائه شده است.» وی افزود که ۵۳۰۰ خانواده دیگر به زودی کمک دریافت خواهند کرد.

منگل از سازمان های امدارسان بین المللی خواست تا در امدادرسانی به خانواده های بیجا شده از ولسوالی خوگیانی کمک نمایند.

سید قیوم ۳۲ ساله، یک باشندهء وزیر، از جمله هزاران نفری است که مجبور شد تا از این درگیری ها فرار کند.

او به سلام تایمز گفت: «داعش آمد و شروع به جنگ با طالبان کرد. همین که خبر آمدن آنها را شنیدیم کالا های ما را برداشتیم و از ساحه گریختیم؛ چون ما از بی رحمی آنان باخبر بودیم

او گفت: «هیچ موتر یا لاری نبود؛ شب تاریک بود و اطفال گریه می کردند. همه کوشش داشتند فرار کنند.»

قیوم همراه با فامیل هفت نفره اش به ساحهء چمتله در ننگرهار گریخت و در آنجا در یک روی زمین های جابجا شد.

قیوم گفت: «ما در اینجا حتی چادر هم نداریم. ما هیچ نمی دانیم که چه کار کنیم و کجا برویم.»

شاه خانم، یک بانوی سالخورده از وزیر، به سلام تایمز گفت: «ما هیچ کفش یا سربند نداشتیم. همه کوشش می کردند فرار کنند.»

او گفت: «قیامت شده بود -- گلوله باری، فریادها؛ هر دو طرف الله اکبر فریاد می کردند. اما کار آنها ابداً مثل کار مسلمانان نیست.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500