امنیت

تعهد ائتلاف نظامی و پاکستان برای مبارزه در یک جبهه در افغانستان

نوشتهء سلیمان

image

بتاریخ ۳ دلو در جریان عملیات نظامی ایالات متحده و افغانستان علیه جنگجویان داعش در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، یک کماندوی افغان گزمه می کند. [نورالله شیرزاده/ خبرگزاری فرانسه]

کابل -- به گفتهء وزارت دفاع افغانستان لوی درستیز ها و مقامات دیگر نظامی ۱۲ کشور تعهد سپرده اند که با تروریزم و مواد مخدر به صورت مشترک مبارزه کنند.

در این نشست دو روزه که به روزهای دوشنبه و سه شنبه (۲۳ و ۲۴ دلو)، به ابتکار فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا (سنتکام)‌ برگزار شد، مقامات ارشد نظامی افغانستان، ایالات متحده و ناتو به همراه همتایان آنان از کشورهای آسیای میانه و نیز جنرال قمر جاوید بجوا،‌ لوی درستیز پاکستان اشتراک کرده بودند.

جنرال محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع به سلام تایمز گفت: «در این نشست مقامات ارشد نظامی ۱۲ کشور در مورد تامین امنیت در افغانستان و منطقه و مبارزه مشترک با هراس افگنی و مواد مخدر تعهد کردند.»

تام گریس بک، سخنگوی ماموریت حمایت قاطع در افغانستان به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت: «رهبران بلند پایه نظامی از کشور های آسیای میانه و جنوب آسیا در کابل گردهم آمدند و در باره مسایل امنیتی که منطقه را متاثر ساخته بحث نمودند.»

image

رهبران ارشد نظامی افغانستان، قزاقستان، فرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو به روزهای ۲۳ و ۲۴ دلو در کابل برای گفتگو پیرامون مسایل امنیتی مؤثر بر منطقه دیدار کردند. [ماموریت حمایت قاطع در افغانستان]

او گفت: «این نشست زمینه را برای مقام های ارشد اشتراک کننده فراهم کرد تا فُرصت های موجود برای حفظ امنیت، ثبات منطقه ای و ایجاد صلح و امنیت دایمی در افغانستان را درک کنند.»

ضرورت همکاری مشترک

تحلیلگران این نشست را یک اقدام کلیدی در مبارزه با تروریزم و هم برای صلح و ثبات منطقوی دانسته اند.

اسد الله ندیم، تحلیلگر نظامی به سلام تایمز گفت: «این نشست از حیث اجندا و ترکیب اشتراک کننده ها در مبارزه با تروریزم و مواد مخدر با اهمیت است.»

او گفت: «تنها راه مبارزه با تروریزم همکاری مشترک کشور های منطقه مخصوصاً بین پاکستان و افغانستان می باشد.»

او گفت: «امنیت پاکستان ارتباط مستقیم به صلح و ثبات در افغانستان دارد. بنابرین لازم است که هر دو کشور با هماهنگی بیشتر در راستای مبارزه با تروریزم و تحقق صلح و ثبات همکاری کنند.»

سید حامد انوری، تحلیلگر سیاسی به سلام تایمز گفت: « پاکستان در صلح و جنگ افغانستان نقش ارزنده دارد.»‌

او گفت: «در نشست دیروز [بجوا] تعهد سپرده است که با تروریزم مبارزه می کند. اگر پاکستان به تعهد خود عمل کند، امیدواری زیادی برای تامین امنیت و استقرار ثبات در افغانستان و پاکستان وجود دارد.»

انوری گفت: «نا امنی و بی ثباتی در افغانستان به ضرر تمام کشور های منطقه است. تروریزم تهدید و خطر جدی برای تمام کشور های منطقه و حتا فرا منطقه می باشد.»

او گفت که به همین دلیل مقامات نظامی این کشور ها و ایالات متحده به این نتیجه رسیده اند که اگر با تروریزم مبارزه مشترک نکنند هرگز موفق به نابودی آنها و تامین صلح و ثبات نمی شوند.

«طالبان پیروز شده نمی توانند»

جنرال جان نیکلسون، فرمانده ماموریت حمایت قاطع تحت هدایت ناتو و نیروهای ایالات متحده در افغانستان، بعد از این نشست در یک خبرنامه گفت:‌ «ما در جامعه بین المللی اینجا هستیم تا از همه افغان ها حمایت کنیم.»

او گفت: «منافع مشترک ما در گرو جلوگیری از تبدیل شدن دوباره افغانستان به یک پناهگاه امن برای تروریزم است.»

وی گفت که [طالبان] که با فشار فزاینده نیروهای قوی تر دفاع و امنیت ملی افغانستان با حمایت نیروی رزمی ایالات متحده رو به رو استند «طالبان پیروز شده نمی توانند.»‌

نیکلسون گفت: «برای هیچ گروه تروریستی پناهگاه امن وجود نخواهد داشت. ما هر جا آنها را بیابیم بر آنها حمله می کنیم. ما در سطح کشور آنها را تعقیب میکنیم.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه
شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

متاسفانه این همه ای فیصله تشریفاتی و دروغ است.

پاسخ