پناهندگان

بیجا شده گان افغان در لیگ کریکت جدید پیشاور انگیزه تازه می یابند

نوشته اشفق یوسف‌زی

image

کمیشنر بیجا شده های افغان در خیبر پختونخوا، در پیشاور از بازیکنان افغان استقبال می کند. [شهباز بات]

image

کایران کاور، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان، بتاریخ ۱۴ قوس در پیشاور به توپ ضربه می زند. [شهباز بات]

image

محمد عباس خان، کمیشنر بیجا شده های افغان در خیبر پختونخوا، بتاریخ ۱۴ قوس در پیشاور قبل از شروع یک مسابقه کریکت در پرتاب سکه اشتراک می کند. [شهباز بات]

image

بتاریخ ۱۴ قوس در پیشاور بازیکنان بیجا شده افغان کریکت بازی می کنند. [شهباز بات]

image

بتاریخ ۱۴ قوس، یک بازیکن در پیشاور به یک توپ ضربه می زند. [شهباز بات]

image

بتاریخ ۱۴ قوس در پیشاور یک بازیکن کریکت در لیگ بیجا شده افغان توپ را پرتاب می کند. [شهباز بات]

image

بتاریخ ۱۴ قوس در پیشاور، تماشاچیان مصروف تماشای یک مسابقه کریکت استند. [شهباز بات]

پیشاور -- اولین لیگ کریکت بیجا شده های افغان باشنده خیبر پختونخوا چهارشنبه (۱۴ قوس) در ستادیوم کریکت ارباب نیاز در پیشاور راه اندازی شد.

احساس الله خان، مدیر معارف و تعلیم و تربیت دفتر کمیساریای بیجا شده های افغان در خیبر پختونخوا، گفت که راه اندازی این لیگ توانتی۲۰ (تی۲۰) بخش از یک کوشش برای تعامل با جوانان بیجا شده افغان و بازداشتن آنها از فعالیت های غیرقانونی است.

خان که ترتیب دهنده این تورنمنت بود، گفت: «صلح انگیزه ما در برگزاری فعالیت های ورزشی است.»‌

دفتر کمیساریای بیجا شده های افغان یک نهاد حکومتی است که از سوی کمیساریای عالی پناهنده گان سازمان ملل متحد تمویل می شود و اداره ۴۳ کمپ بیجا شده گان را بر عهده دارد.

image

محمد عباس خان، کمیشنر بیجا شده های افغان در خیبر پختونخوا،‌ لیگ کریکت جدید بیجا شده افغان در پیشاور را بتاریخ ۱۴ قوس افتتاح می کند. [شهباز بات]

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان جامی مالی لیگ کریکت جدید است.

او به پاکستان فوروارد گفت: «بیشتر بیجا شده ها در اردوگاه ها زنده گی می کنند و متعلق به فامیل های فقیر استند و به همین دلیل ممکن است فریب افراط گرایان را خورده و به صفوف آنها یکجا شوند.»

ده تیم در این لیگ بازی می کنند. دو تیم برتر در مسابقه فینال بتاریخ ۱۹ قوس مسابقه خواهند داد. به گفته به خان، بازیکنان اونیفرم و تجهیزات کریکت داده شده است.

او درباره پلان های آینده برای این لیگ گفت: «هم اکنون ۳۵ تیم ثبت نام شده در کمپ ها وجود دارند و ما یک رقابت در سطح ولسوالی را برگزار خواهیم کرد تا جوانان را به افرادی مفید تبدیل کنیم.»‌

مشارکت جوانان در فعالیت های مثبت

محمد عباس خان، کمیشنر بیجا شده های افغان در خیبر پختونخوا، در زمان افتتاح این رویداد گفت که این لیگ به جهان نشان خواهد داد که افغان ها صلحجو و مخالف تروریسم استند.

او گفت: «ما تصمیم گرفته ایم یک رویداد سالانه را بوجود آوریم. ما رقابت هایی را در سطح کمپ ها برگزار خواهیم کرد و واجدین شرایط فرصت خواهند داشت تا در آینده در لیگ رقابت کنند.»‌

او گفت که بازیکنان از کمپ های بیجا شده گان در مردان، پیشاور، هریپور، کوهات، هنگو، چارسده، و نوشهره در این رقابت ها شرکت خواهند کرد.

عباس گفت: «ورزش ها بهترین راه دور نگه داشتن مردم از خشونت و فعالیت های ضد اجتماعی است.»‌

بازیکنان افغان گفتند که این تورنمنت یک نعمت است.

شفیق‌الله شاه، که ۲۲ ساله و ضربه‌زن شروع کننده تیم بیجا شده گان مردان است، گفت که این تیم به خاطر فرصتی که جهت بهبود بخشدین به مهارت هایش به آن داده شده از دفتر کمیساریای بیجا شده های افغان و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان تشکر می کند.»‌

او به پاکستان فوروارد گفت: «بیشتر کریکت بازان که در سطح بین‌المللی فعالیت دارند، این ورزش را اینجا یاد گرفته اند. ما همچنین می خواهیم به بازیکنان خوب تبدیل شویم.»

او گفت: «کریکت در میان بیجا شده های افغان محبوبیت بیشتری یافته و باید برای مشارکت پسران افغان در فعالیت های مثبت استفاده شود.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

همه آنها از یک ملیت استند.

پاسخ