امنیت

کشته شدن رهبر گروه القاعده، ضربه بزرگ علیه تروریزم تلقی میشود

گزارش از ضیاءالرحمن

در تصویر، سربازان افغان دیده می شوند که، در ماه میزان سال گذشته در قرارگاه شورابک، پایگاه اردوی افغان در نزدیکی لشکرگاه ولایت هلمند، تمریناتی را انجام می دهند. عملیات ۱ میزان در هلمند جلسه ای را هدف قرار داد که اعضای ارشد طالبان و القاعده در آن جمع شده بودند. [ضیاء ثمر]

در تصویر، سربازان افغان دیده می شوند که، در ماه میزان سال گذشته در قرارگاه شورابک، پایگاه اردوی افغان در نزدیکی لشکرگاه ولایت هلمند، تمریناتی را انجام می دهند. عملیات ۱ میزان در هلمند جلسه ای را هدف قرار داد که اعضای ارشد طالبان و القاعده در آن جمع شده بودند. [ضیاء ثمر]

کراچی -- کشته شدن رهبر گروه القاعده در شبه قارهٔ هند، ضربه بزرگی به تروریزم در منطقه است و تلاش های مشترک نیروهای افغان، پاکستانی و ائتلافی را برای جلوگیری از بازگشت این گروه تروریستی برجسته می سازد.

عاصم عمر که از سال ۱۳۹۳، گروه القاعده را در شبه قاره هند رهبری می کرد، به تاریخ ۱ میزان طی یک حمله بالای یک پناهگاه طالبان در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند افغانستان، کشته شد.

ریاست امنیت ملی افغانستان به تاریخ ۱۶ میزان، مرگ عمر را در تویتر تائید کرد و افزود، در میان شش عضو دیگر شعبه القاعده در شبه قارهٔ هند که در این حمله کشته شدند، مردی که به نام «ریحان» شناخته میشد، و قاصد ایمن الظواهری رهبر القاعده به شمار می رفت، نیز شامل بود.

ریاست امنیت ملی در تویت قبلی به تاریخ ۱ میزان گفته بود که یک عملیات مشترک برای از بین بردن «یک گروه پرآوازهٔ القاعده با رهبران طالبان در یک مجتمع که عمر نیز در آن شامل بود»، انجام شده است.

عاصم عمر که از اواخر سال ۱۳۹۲، گروه القاعده را در شبه قاره هند رهبری می کرد، به تاریخ ۱ میزان طی یک حمله بالای یک پناهگاه طالبان در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند افغانستان، کشته شد.

عاصم عمر که از اواخر سال ۱۳۹۲، گروه القاعده را در شبه قاره هند رهبری می کرد، به تاریخ ۱ میزان طی یک حمله بالای یک پناهگاه طالبان در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند افغانستان، کشته شد.

وزارت دفاع افغانستان طی اعلامیه ای به تاریخ ۱۶ میزان گفت، ۲۲ عضو خارجی طالبان کشته و ۱۴ نفر دستگیر شدند.

وزارت گفته است، «تروریست های دستگیر شده شامل پنج نفر تبعه پاکستانی و یک بنگلدیشی است. این گروه تروریستی خارجی به طور جدی در سازماندهی حملات تروریستی دخیل بودند. در جریان این عملیات، یک گدام بزرگ از لوازم و تجهیزات تروریست ها نیز تخریب شد.»

تروریست های القاعده همچنان در یک عملیات جداگانه در هلمند کشته شدند.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند گفت، «یک تولی متعلق به ریاست امنیت ملی به تاریخ [۸ میزان] عملیات بزرگی را در ولسوالی موسی قلعه انجام داد، كه در آن تعدادی از اعضای گروه القاعده كشته شدند و چهار نفر نیز دستگیر شدند.»

زواک با افزودن اینکه نیروهای افغان طی این عملیات مهمات، سلاح و سایر تجهیزات متعلق به القاعده را منهدم کردند گفت، «سه زن در میان دستگیر شدگان بودند.»

ضربه بزرگ به القاعده

عبدالباسط، یک تحلیلگر امور امنیتی مستقر در سنگاپور گفت، «عمر هم در جهادیان محلی در افغانستان و هم جهادیان خارجی در پاکستان بسیار مورد احترام بود، زیرا وی سابقه داشتن یک ایدئولوژی قوی را داشت و در جامعه به خوبی شناخته شده بود.»

به گفتهٔ باسط، قبل از منصوب شدن منحیث رئیس شعبهٔ القاعده در شبه قارهٔ هند، عمر تبلیغ کننده اینترنتی القاعده بود و ریاست کمیته شرعی آنها برای پاکستان را بر عهده داشت.

به زودی پس از آنكه عمر رهبر شعبهٔ القاعده در شبه قارهٔ هند شد، در سنبله ۱۳۹۳ این گروه تلاش كردند یک کشتی جنگی نیروی دریایی پاکستانی را در كراچی بدزدند.

آن حمله، ۱۰ پرسنل جنگجویان کشته و ۱۵ زخمی بر جای گذاشت. در این درگیری ها دو مهاجم کشته شدند و نفر سوم خود را منفجر کرد.

عمر در سال ۱۳۹۷ توسط ایالات متحده به عنوان تروریست جهانی معرفی شد.

تعدادی از مقامات نافذ قانون گفتند، عمر یک فرمانده جنگجوی استراتژیک و صاحب نظر دانشمندی بود.

راجا عمر خطاب، یک مقام ارشد دیپارتمنت مبارزه با تروریزم سند گفت، «عمر نه تنها تعداد قابل توجهی از جنگجویان جوان و فرهیخته را که در ساخت بمب آموزش دیده اند را استخدام و تربیه کرد، بلکه تعدادی جنگجویان محلی را وادار کرد تا با شعبهٔ القاعده برای شبه قاره هند بیعت کنند.»

وی گفت، «به دلیل ارتباط گذشته خود با گروه های مختلف جنگجویان محلی که در منطقه فعالیت می کردند، وی موفق شد شبکه های طالبان افغان و پاکستانی، گروه های جهادی که در کشمیر فعالیت می کنند و گروه های کوچکتر که در سایر کشورهای آسیای جنوبی فعالیت می کنند را تحت تأثیر قرار دهد.»

عمر همچنان به طور استراتیژیک، مؤسسات تحصیلات عالی پاکستان را برای جذب فارغین جوان مورد هدف قرار داده بود.

خطاب گفت، «در کراچی، ما چندین گروه کوچک از جنگجویان مرتبط با عمر را کشف کردیم که پولدار و فارغ التحصیل دانشگاه های معتبر بودند.»

وی گفت، «شعبهٔ القاعده برای شبه قاره هند، نتوانست سه سال گذشته یک حمله تروریستی در پاکستان انجام دهد، و عمر و فرماندهان کلیدی وی در افغانستان بودند که از طالبان افغان حمایت می کردند. این نشان داد كه شعبهٔ القاعده در شبه قاره هند بسیار تضعیف شده است.»

[رازق کندهاری از کندهار در تهیهء این گزارش همکاری کرده است.]

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500