امنیت

شواهد نشان می دهند که، روابط نزدیک بین القاعده و طالبان ادامه دارند

گزارش از سلیمان

در این تصویر که در ماه ثور منتشر شد، اعضای دستهٔ مجاهدین طالبان نشان داده شده اند. بسیاری از نشانه ها، از جمله دیدار به سطح عالی تازه بین رهبران القاعده و طالبان در هلمند، به ادامه روابط نزدیک بین این دو گروه اشاره دارد. [آرشیف]

در این تصویر که در ماه ثور منتشر شد، اعضای دستهٔ مجاهدین طالبان نشان داده شده اند. بسیاری از نشانه ها، از جمله دیدار به سطح عالی تازه بین رهبران القاعده و طالبان در هلمند، به ادامه روابط نزدیک بین این دو گروه اشاره دارد. [آرشیف]

کابل -- جلسه اخیر به سطح عالی بین رهبران ارشد القاعده و طالبان در ولایت هلمند، جدیدترین اثبات مدرکی است که نشانگر ادامه روابط نزدیک بین این دو گروه است.

عاصم عمر که شبکهٔ القاعده را در شبه قاره هند از آغاز آن در سال ۱۳۹۳ رهبری می کرد، در جریان حمله مشترک ایالات متحده و افغان به تاریخ ۳۱ سنبله/ ۱ میزان بالای یک قرارگاه طالبان در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند کشته شد.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع گفت، «كشته شدن رهبر القاعده در هلمند، جایی كه طالبان در آن وجود دارند و فعالیت می كنند، نشان می دهد كه طالبان و القاعده روابط بسیار نزدیكی دارند.»

وی گفت، «این رهبر القاعده به همراه همکاران خود برای برنامه ریزی فعالیت های تروریستی جمع شده بود.»

در این تصویر، ایمن الظواهری، رهبر القاعده را می توان در کنار نشان رسمی طالبان مشاهده کرد. [آرشیف]

در این تصویر، ایمن الظواهری، رهبر القاعده را می توان در کنار نشان رسمی طالبان مشاهده کرد. [آرشیف]

در این تصویر، مکانی نشان داده شده است که عاصم عمر رهبر القاعده برای شبه قاره هند، در ماه سنبله هنگام دیدار با فرماندهان طالبان در هلمند طی یک حمله هوایی افغان کشته شده بود. [آرشیف]

در این تصویر، مکانی نشان داده شده است که عاصم عمر رهبر القاعده برای شبه قاره هند، در ماه سنبله هنگام دیدار با فرماندهان طالبان در هلمند طی یک حمله هوایی افغان کشته شده بود. [آرشیف]

ریاست امنیت ملی گفت که عمر یک شهروند پاکستانی بود، اگرچه برخی گزارش ها ادعا می کنند وی در هند متولد شده بود.

ریاست امنیت ملی با افزودن اینکه عمر با طالبان «یکجا شده بود» در تویتر گفت، وی «به همراه شش عضو دیگر القاعده برای شبه قارهٔ هند کشته شد، که بیشتر آنها پاکستانی بوده اند.»

ریاست امنیت ملی گفت، در میان شش عضو دیگر القاعده برای شبه قارهٔ هند کشته شده در این حمله، مردی بود که با اسم «ریحان» شناخته می شد، و یک ارتباط دهنده بین عمر و ایمن الظواهری رهبر القاعده، بود.

در همین عملیات نزدیک به بیست عضو طالبان نیز کشته شده بودند.

ارتباط استراتژیک

طالبان به تاریخ ۱۶ میزان اعلامیه ای را نشر کردند که کشته شدن عمر را تکذیب می کند، اما مقامات و تحلیلگران افغان می گویند که در پشت انکار طالبان یک راهکار وجود دارد.

امان گفت، «طالبان در جریان مذاکرات صلح گفتند که آنها هیچ ارتباطی با القاعده ندارند، و بنابراین آنها خبر کشته شدن رهبر القاعده را رد کردند زیرا این امر روابط آنها را با القاعده آشکار می سازد.»

وی گفت، «هر دوی این گروه ها دشمنان افغانستان هستند. عملیات ما علیه طالبان و القاعده افزایش یافته اند، و ما مصمم هستیم که آنها را نابود کنیم.»

جنرال (متقاعد) دولت وزیری، یک تحلیلگر امور نظامی و سخنگوی پیشین وزارت دفاع گفت، طالبان و القاعده دو دهه گذشته با یکدیگر رابطه استراتژیک و نزدیکی داشته اند.

طالبان برای اسامه بن لادن و القاعده پناهگاه ها را در افغانستان تأمین می کردند در حالی که این گروه برنامه ریزی و انجام حملات تروریستی در سراسر جهان، از جمله حملات روز ۲۰ سنبله ۱۳۸۰ در ایالات متحده انجام داد.

وی گفت، «طالبان ادعا می کنند که آنها برای فریب جامعه بین الملل هیچ ارتباطی با القاعده ندارند، اما کشته شدن عاصم عمر یک رهبر القاعده در قرارگاه طالبان هلمند، نشان می دهد که این گروه هنوز روابط استراتژیک با القاعده را قطع نکرده است.»

وزیری گفت، «در مذاکرات خود در دوحه، طالبان به [مذاکره کنندگان صلح] امریکایی دروغ گفتند هنگامی که آنها گفتند که آنها با القاعده و سایر گروه های تروریستی خارجی ارتباط ندارند.»

وی گفت، «واقعیت این است که طالبان، القاعده، شبکه حقانی و همه گروه های تروریستی منطقه ای روابط دوستانه و نزدیک با یکدیگر دارند و اطلاعات ما نشان می دهند که القاعده بخشی از عملیات های طالبان را تمویل می کند.»

رسانه های که طرفدار القاعده هستند، مانند البیان، همچنان پیام های طالبان را به طور مرتب ارسال می کنند، آنچه یکی از نشانه های ادامه وحدت دیده می شود.

منافع و اهداف مشترک

عارف کیانی، یک تحلیلگر امور سیاسی در کابل گفت، «کشته شدن رهبر القاعده در هلمند -- و حضور جنگجویان تاجیک، عرب، اوزبیک و اویغور در صفوف طالبان که علیه نیروهای افغان و بین المللی می جنگند -- نشان می دهد که طالبان هنوز روابط محکم با القاعده و گروه های تروریستی دیگر دارند.»

وی گفت، «از دیدگاه ایدئولوژیک، طالبان از زمان شکل گیری تاکنون روابط انکارناپذیر و چند جانبه با القاعده داشته اند. آنها اهداف، منافع و دیدگاههای مشترک را با هم دارند، و هواداران منطقه ای یکسانی دارند. هر دو از اقتصاد سیاه سود می برند، در یک جغرافیای مشابه فعالیت می کنند، و اطلاعات و منابع نظامی را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.»

وی گفت، «این همه اصلی ترین عواملی است که طالبان را تا این حد به القاعده نزدیک کرده است، و آنها روابط عضوی و شکست ناپذیری را توسعه داده اند، که آنها در بسیاری از مناطق حفظ کرده اند.»

اسدالله ولوالجی، یک تحلیلگر امور سیاسی و نظامی در کابل گفت، «علاوه بر فراهم نمودن فرصتی برای فعالیت سایر گروه های تروریستی در افغانستان، طالبان روابط خود را با بیشتر گروه های تروریستی منطقه به ویژه با القاعده قطع نکرده اند.»

وی گفت، «القاعده و طالبان با یکدیگر عهد بسته اند و همچنان به یکدیگر متعهد هستند.»

ولوالجی با افزودن اینکه انکار طالبان از کشته شدن عمر، روابط قوی آنها با شبکه القاعده را به اثبات می رساند گفت، «طالبان بعضی اوقات روابط خود با القاعده را مخفی می کنند تا به مردم افغانستان و جامعه بین الملل مبنی بر اینکه آنها مستقل هستند، تظاهر کنند.»

فراتر از روابط ایدئولوژیکی

تحلیلگران می گویند، این رابطه فراتر از ایدئولوژی است.

سکندر اصغری، یک تحلیلگر امور نظامی مستقر در کابل گفت، «گاهی فرماندهان طالبان و القاعده برای رهبری جنگ با یکدیگر مشورت می کنند و آنها برنامه هایی را برای شروع عملیات مشترک نظامی برای حمله بالای اهداف ویژه تهیه می کنند.»

وی گفت، «هیچ تغیری در روابط یا اهداف هر دوی این گروه ها ایجاد نشده است.»

وی گفت، «طالبان پناهگاه های امن را به بقایای القاعده در مناطقی مرزی بین افغانستان و پاکستان فراهم کرده اند، و آنها حتی مسئولیت برخی از حملات تروریستی القاعده را نیز بر عهده می گیرند.»

وی گفت، «طالبان تلاش می کنند تا روابط خود را با القاعده پنهان کنند، تا که بتوانند به جهانیان دروغ بگویند که این گروه [طالبان] دیگر تهدیدی برای آنها نیست.»

وی گفت، اگر فریب بخورند، «ممكن است كشورهای منطقه و جامعه بین المللی این گروه را به عنوان یک جنبش مستقل افغان بشناسند كه برای اهداف خود در افغانستان می جنگد.»

«اما شواهد و موضع طالبان در مورد كشته شدن رهبر القاعده در هلمند نشان می دهد كه طالبان هرگز روابط خود را با القاعده و دیگر شبکه های تروریستی قطع نکرده اند.»

رئیس جمهور اشرف غنی از عملیات نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغان، در پایگاه طالبان در ولایت هلمند که منجر به کشته شدن عمر و سایر اهداف استراتژیک شد، ستایش کرد.

وی به تاریخ ۱۷ میزان در جلسه کابینه گفت، «کشته شدن رهبر القاعده و دیگر چهره های برجسته این گروه در افغانستان نشان می دهد که این گروه در افغانستان فعال است و هیچ کس نمی تواند از روابط طالبان با القاعده انکار کند.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

تحلیل دقیق

پاسخ