حقوق زنان

زنان حمایت شده افغان، نقش های رهبری را در حکومت هرات بر عهده گرفته اند

گزارش از عمر

در تصویر، مونسه حسن زاده، معاون والی هرات در امور فرهنگی و اجتماعی مشاهده می شود که، به تاریخ ۱۷ میزان در مراسم افتتاحیه سومین نمایشگاه صنایع دستی زنان در شهر هرات ولایت هرات، صحبت می کند. [مرضیه فرهاد ابراهیمی/فیسبوک]

در تصویر، مونسه حسن زاده، معاون والی هرات در امور فرهنگی و اجتماعی مشاهده می شود که، به تاریخ ۱۷ میزان در مراسم افتتاحیه سومین نمایشگاه صنایع دستی زنان در شهر هرات ولایت هرات، صحبت می کند. [مرضیه فرهاد ابراهیمی/فیسبوک]

هرات -- زنان در ولایت هرات با سرعت بی سابقه، به مقام های مهم رهبری در حکومت محلی صعود می کنند، که به آنها اجازه می دهد که نقش های بزرگتری را، راجع به اینکه در پیشرفت و شکوفایی این منطقه چگونه کمک کنند، ایفا نمایند.

مقام هایی که توسط زنان اشغال شده اند، شامل معاون والی هرات در امور فرهنگی و اجتماعی، رئیس اقتصاد، رئیس حساب های حکومت، رئیس مطبعه دولتی، رئیس امور زنان، رئیس انرژی اتومی، معاون شاروال، معاون معارف و شاروال ولسوالی اینجیل، می باشند.

مونسه حسن زاده، معاون والی ولایت هرات در امور فرهنگی و اجتماعی گفت، نقش زنان در نهاد های حکومتی دیگر فقط سمبولیک نیست و اکثر نهادهای مهم حکومتی در هرات برای اولین بار در تاریخ افغانستان، توسط زنان رهبری می شوند.

حسن زاده درباره مقام خود گفت، «این اولین بار است که یک زن به عنوان معاون والی هرات منسوب شده است. این اولین بار است که اداره اقتصاد [در این ولایت] توسط یک زن اداره می شود و این اولین بار است که زنان چند نهاد مهم حکومتی را اداره می کنند.»

وی افزود، حضور زنان در رهبری نهادهای حکومتی، زنان را ترغیب کرده است تا نقش بزرگتری را در جامعه بازی کنند.

وی گفت، «بسیاری از خانم ها می توانند به راحتی به دفتر والی و سایر ادارات حکومتی مراجعه کنند و مشکلات خود را به اطلاع عموم برسانند.»

به گفته حسن زاده، چهار سال پیش یگانه زنی که در جلسات اداری ولایت حاضر بود رئیس امور زنان بود، اما اکنون تعداد زیادی از رئیسان زن شرکت می کنند و در تصمیم گیری نقشی دارند.

انیسه سروری، رئیس امور زنان هرات گفت، سی و چهار درصد از کارمندان دولتی در ولایت هرات، به شمول معلمین، زن هستند.

وی افزود، «حضور زنان در مقام های مهم حکومت در ولایت هرات، در دو سال گذشته افزایش یافته است. در سالهای گذشته، بیشتر نهادهای حکومتی توسط مردان اداره می شدند، اما اکنون همین نهادها توسط زنان اداره می شوند.»

یک فرصت طلایی

وحیده عزیزی، رئیس اداره امور جنسیتی هرات گفت، زنان از این فرصت استفاده می کنند تا توانایی های خود را به نمایش بگذارند و در رهبری حکومت افغانستان نقشی را ایفا کنند.

وی گفت، «زنان مقام هایی را در حکومت اشغال می كنند كه چند سال پیش، هیچكس تصور نمی كرد توسط زنان اشغال شوند.»

وی گفت، بین سالهای ۱۳۷۵ و ۱۳۸۰، هنگامی که طالبان بر این کشور حاکم بودند، بیشتر اوقات زنان در خانه های خود محدود بودند. اما، پس از آنکه ائتلاف بین المللی این جنگجویان را برکنار نمودند، زنان این آزادی را داشتند که مهارت های خود را نشان دهند و در دو دهه گذشته به تدریج نقش خود را در حکومت،گسترش دادند.

عزیزی گفت، «قوانین افغانستان نقش مؤثری را در نهادهای [حکومت] افغان به زنان داده است، که ما را امیدوار می کند. با توجه به اهداف انکشافی حکومت، حضور زنان در نهادهای حکومتی تا سال ۱۳۹۹ به ۳۰٪ افزایش خواهد یافت، که قبلاً در ولایت هرات تحقق یافته است.»

وی افزود، پس از سقوط طالبان، «زنان سهم بزرگ و بی سابقه ای از نقش ها را، در نهادهای حکومتی در ولایت هرات کسب کرده اند. فراهم آوردن فرصت های رهبری برای زنان در نهاد های حکومتی، حکومت و رضایت عمومی از حکومت را، بهبود بخشیده است.»

وی گفت، زنان می توانند از طریق ایفای نقش خود در حکومت، در رشد و انکشاف کشور و همچنین راجع به مهار نمودن فساد در حکومت، نقش مهمی داشته باشند.

ناهید رحمتی، رئیس اقتصاد ولایت هرات گفت که هدف وی به نمایش گذاشتن توانایی های زنان افغان است.

رحمتی که در رشته اقتصاد و ادارهٔ پوهنتون هرات تحصیل کرده است، و سه ماه پیش به این مقام منسوب شده است گفت، «من در کنار مردان برای این مقام رقابت کردم و بعد از کسب نمودن بلندترین نمره، به عنوان رئیس اقتصاد برای هرات انتخاب شدم. من معتقدم که زنان، مانند مردان، توانایی رهبری در حکومت را دارند و به آنها باید این فرصت داده شود.»

وی گفت، «من هفت سال در جایگاه های مختلف در وزارت اقتصاد کار کرده ام. وقتی از پوهنتون فارغ التحصیل شدم، در بست ۵ [رتبه خدمات ملکی] با این اداره شروع به کار کردم و چون قابلیت ها و توانایی های مسلکی خود را ثابت کردم، توانستم به رهبری این اداره دست پیدا کنم.»

نقش زنان در کاهش فساد اداری

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات گفت، پس از شروع فعالیت زنان در رهبری نهادهای حکومتی، «فساد اداری در آن نهادها بطور چشمگیری کاهش یافته است.»

وی افزود، «در سال های اخیر، صدها نفر از کارمندان دولتی مرد، به اتهام فساد و سوءاستفاده از اقتدار دستگیر شدند و تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. در تمام این دوره، حتی یک زن به فساد اداری متهم نشده است.»

سکینه حسینى، یک عضو شورای ولایتی هرات، اعطای مقام های مهم حکومت به زنان را به عنوان یکی از راه ها برای جلوگیری از فساد اداری پیشنهاد می کند.

وی گفت، «زنان در حکومت ثابت كردند كه آنها درگیر فساد نیستند، و آنها بیشتر روی بهبود عملكرد و مدیریت در نهادهای حکومتی متمرکز هستند. زنان به انجام کار در ادارات دولتی و ارائه خدمات حکومتی به مردم، کمک می کنند.»

حسینی گفت، «اگر دولت فرصت های بیشتری را به زنان می دهد و رهبری ادارات عایداتی مانند گمرک را به آنها اعطا می کند، همه ما شاهد کاهش قابل توجهی در فساد اداری در افغانستان خواهیم بود.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

2 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

ما می توانیم حق زنان را تا آن حد که قانون شرعی اسلامی برای آنها انتخاب کرده است بپذیریم نه بیشتر از آن.

پاسخ

من به شما یک چیزی خواهم گفت، اگر آن را شوخی بدانید یا حقیقت، اما خوب نیست وقت زیادی را به زنان اختصاص دهید و ممکن است زنان نیز از ۳۰٪ راضی باشند زیرا اگر افزایش یابد و زنان هر دو پای خود را در یک پاچه بگذارند [مصمم شوند] سپس آنها مانند مجاهدین و ملاها [طالبان] دیروز خواهند شد، همانطور که اکنون هر کاری که مجاهدین انجام دهند غارت می کنند، می گویند که این غنیمتی است که آنها از برکت جهاد و مقاومت خود دریافت می کنند. ملاها خواست کسی را نمی پذیرند که بنشینند و صلح کنند. آنها از آنچه پاکستان به آنها می گوید پیروی می کنند. در حقیقت، وقتی انسان از حد خود فراتر رود، یا افراط گرایی را و یا تفریط را انتخاب می کند.

پاسخ