امنیت

با شیوع هراس‌افگنی که جان افراد بی‌گناه را می‌گیرد افغان‌ها در ترس زندگی می‌کنند

گزارش از عمر

افراد مسلح ناشناس در ولایات فراه و هرات اقدام به انجام یک سلسله ترورها کرده اند که نگرانی افغان ها را برانگیخته است. [عمر/سلام تایمز]

هرات -- افراد مسلح ناشناس در ولایات فراه و هرات دست به ترور می زنند که نگرانی ساکنان را افزایش داده است.

آخرین رویداد به تاریخ ۶ ماه جوزا، زمانی که مهاجمان سه عضو یک خانواده به شمول یک کودک را در ولسوالی گلستان ولایت فراه کشتند، رخ داد. گفته می شود مهاجمان از صحنه فرار کردند.‌

حملات مشابه بیشتر شیعیان را هدف قرار می دهد.

سال گذشته به تاریخ ده ماه قوس، افراد مسلح دو عالم دینی، دو زن و دو مرد را در شهر هرات کشتند. دو هفته پیش از آن، به تاریخ ۲ ماه قوس، مردان مسلح موترسایکل سوار دو عالم مذهبی شیعه را در شهر هرات نیز کشتند.

پدری بتاریخ ۱۱ قوس یک روز پس از کشته شدن پسرش توسط تروریست ها، در شهر هرات به عکس او نگاه می کند. [عمر/سلام تایمز]

پدری بتاریخ ۱۱ قوس یک روز پس از کشته شدن پسرش توسط تروریست ها، در شهر هرات به عکس او نگاه می کند. [عمر/سلام تایمز]

در حالی که بخش خراسان داعش قبلا مسئولیت حملات مشابه را بر عهده می گرفت، هیچ گروهی از جمله داعش خراسان در این باره چیزی نگفته است.

جمعه خان اخلاقی، ۴۱ ساله، پسر یکی از علمای دینی که در ماه قوس سال گذشته کشته شد، گفت که این پنهان کاری لایه دیگری از ترس را اضافه می کند که نشان می دهد «دشمن جدیدی در حال ظهور است.»

وی گفت،‌ «حملات اخیر نشان می دهد که گروه های تروریستی دیگری که هدفشان کشتار غیرنظامیان و ایجاد هرج و مرج در کشور است، شکل گرفته است.»

وی افزود،‌ «ندانستن دشمن پنهان همه ما را نگران می سازد. حوادث اخیر مورد بررسی قرار نگرفته و تقریبا نادیده گرفته شده است.»

اخلاقی گفت، «وقتی موترسایکل سوارانی را در شهر یا بیرون از خانه خود می بینم یا یک موترسایکل تندرو می بینم، می ترسم که ممکن به ما حمله کنند و ما را بکشند،»

زندگی در وحشت

حامد عالمی ۴۵ ساله که عمویش به تاریخ ۱۰ ماه قوس در شهر هرات کشته شد، در هراس دائمی از گروه های تروریستی ناشناس در هرات زندگی می کند.

او گفت، «تا زمانی که تروریست ها دستگیر و مجازات نشوند، مردم آرامش نخواهند یافت. ای کاش یک گروه تروریستی مسئولیت این حملات را می گرفت تا ما دشمن خود را می شناختیم.»

حسین که تخلص خود را ذکر نکرده است، ۲۶ سال دارد و در شهر هرات زندگی می کند در یک ترس دايمي زندگی می کند و هرگز احساس امنیت نمی کرد.

او گفت، «ترس ما قبلاً محدود به داعش بود، اما... ما نمی دانیم این دشمنان چه کسانی هستند یا چرا مردم بی گناه را هدف قرار می دهند».

محمد نعیم غیور، تحلیلگر نظامی افغان مستقر در ایتالیا، هشدار داد که هدف گروه های تروریستی جدید بی ثبات کردن افغانستان از طریق ایجاد درگیری های فرقه ای است.

او گفت، «داعش تنها گروهی نیست که امنیت افغانستان را تهدید جدی می کند، گروه های دیگری نیز ظهور کرده اند که هدفشان ایجاد هرج و مرج و بی ثباتی در کشور است.»

غیور گفت، «حملات تروریستی اخیر در برخی ولایات، که هیچ گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است، تنها اهل تشیع را هدف قرار داده است. هدف این حملات شعله ور ساختن یک درگیری فرقه ای است.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

7 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

احمد مسیح ولد امین جان

پاسخ

ترسناک

پاسخ

حملات ترورستی نه تنها در ولایات شیعه نشین بلکه در همه ولایات افغانستان به خصوص در ولایات پشتون نشین و سنی نشین رخ می دهد. با در نظرداشت تاریخ پنجاه سال ګذشته افغانستان، چنین سازمان های ترورست از سوی اداره های استخبارات پاکستان و ایران حمایه می شود. ایران می خواهد از طریق چنین حملات به ظن خود دامنهء انقلاب (اسلامی!) خود را به دیګر کشورها وسعت دهد. در حالیکه، پاکستان به دستور نیروهای غربی، بخصوص بریتانیا که در منطقه بدست افغانها چند بار شکست خورده است، چنین حملات ترورستی را انجام می دهد. طبق اژانس های خبری، بعد از به قدرت رسیدن حکومت جدید در افغانستان، بار دیګر پاکستان می خواهد که با استفاده از جوانان افغان که بسیاری شان بی کار هستند، پروژه داعش را در افغانستان تطبیق کند و بار دیګر افغانها با مشکل امنیت مواجه سازد.

پاسخ

نظرمحمد تخلص امیری فارغ دوازدهم دست رسی به کمپیوتر

پاسخ

نام عبید الله تخلص میاخیل فارغ صنف دوازدهم

پاسخ

نام عبید الله ولد جان آغا تخلص میاخیل ولایت تخار ولسوالی تالقان فارغ صنف دوازدهم مکتب لیسه آق مسجد

پاسخ

نام...رامین ....تخلص......امینی

پاسخ