تروریسم

بازگشت تقریباً 400,000 آواره افغان از پاکستان

خبرگزاری فرانسه

آوارگان افغان برقع کلت در تاریخ 10 عقرب وارد مرکز کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد در تورخم پاکستان می شوند. این عده در حال مراجعت به کشور خود هستند. [نورالله شیرزاده/ خبرگزاری فرانسه]

آوارگان افغان برقع کلت در تاریخ 10 عقرب وارد مرکز کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد در تورخم پاکستان می شوند. این عده در حال مراجعت به کشور خود هستند. [نورالله شیرزاده/ خبرگزاری فرانسه]

کابل -- سازمان ملل متحد در تاریخ 12 قوس گزارش داد که بالغ بر 380,000 آواره افغان ثبت نام شده امسال از پاکستان مراجعت کرده اند که این تعداد بیشترین تعداد مراجعت کنندگان از سال 2007 می باشد.

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد دو برابر شدن مقدار کمک های نقدی سازمان ملل به هر مراجعت کننده و رسیدن آن به مبلغ 26,651 افغانی (400 دالر آمریکایی) در افزایش مراجعت کنندگان در مرزها بعد از ماه سرطان امسال مؤثر بود. سازمان ملل متحد طی سه ماه ماضی مبلغ 8.9 ملیارد افغانی (135 ملیون دالر آمریکایی) را در قالب کمک های نقدی اهدا کرده است.

دنیا اسلم خان، یک سخنگوی امور مرکز کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد، به خبرگزاری فرانسه گفت که این ها ارقام بی سابقه ای هستند که ما انتظار آن را نداشتیم. فقط در ماه عقرب 148,000 نفر مراجعت کردند که این بیشترین رقم مراجعت کنندگان طی یک ماه از ماه اسد سال 2005 است.

وی افزود که حتی در یک مقطع زمانی مرکز کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد به طور متوسط هر روز 5,500 آواره را پذیرش می کرد. برآوردها نشان می دهند که نیم ملیون آواره ثبت نام نشده هم ممکن است امسال به کشور مراجعت کرده باشند؛ هر چند مقامات رسمی این ارقام را تأیید نکردند.

توقف کار برای زمستان

با این حال، یک توقف موقت شروع شده است. مرکز کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد در تاریخ 12 قوس اعلام کرد که مراجعت داوطلبانه از تاریخ 11 قوس برای تعطیلی زمستانه معمول متوقف شده و در ماه حمل مجدداً شروع خواهد شد. خان گفت که این توقف به آژانس متذکره فرصت خواهد داد تا منابع اضافی مورد ضرورت را بسیج کند.

مرکز کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد برآورد کرده بود که بر اساس مقدار معمول سنوات ماضی در سال 2016 فقط 50,000 آواره مراجعت بکنند.

خان گفت که حدود 1.34 ملیون پناهنده ثبت شده هنوز در پاکستان مقیم هستند. همچنین تخمین زده می شود که نیم ملیون آواره ثبت نشده هم هنوز در این کشور باشند که این موضوع باعث می شود تا پاکستان به یکی از بزرگترین کشورهای میزبان آوارگان در جهان تبدیل شود.

پاکستان مهلت ترک خاک خود برای آوارگان را از ماه حمل سال 2017 به ماه جدی سال بعد تمدید کرده است.

قابل ذکر است که بعضی آوارگان افغان ده ها سال است که در پاکستان پناه گرفته اند. آنها اول بعد از اشغال شوروی در سال 1979 از مرز عبور کردند، اما حدود 4.2 ملیون آواره افغان تحت پروگرام مراجعت داوطلبانه به کشور که با تمویل مرکز کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد انجام شد، از سال 2002 به افغانستان مراجعت کردند.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500