محیط زیست

استهزاء فراخوان درختکاری طالبان در سراسر افغانستان

خبرگزاری فرانسه و کارکنان

image

یک مرد افغان و پسرش گوسفندانشان را که در یک صحرای بی درخت در حومه کابل مصروف علف خوردن هستند، نگاه می کنند. افغانستان طی دهه های گذشته از جنگل زدایی بسیار کلانی رنج برده است و فراخوان اخیر طالبان بالای افغان ها جهت درختکاری بی نتیجه و پوچ بوده است؛ زیرا این گروپ خودش مسئول قطع بسیاری از درختان می باشد. [مجونات کران/خبرگزاری فرانسه]

کابل -- مردم در سر تا سر افغانستان فراخوان ملا هبت الله آخندزاده، رهبر طالبان، بالای افغان ها جهت درختکاری را به سخره گرفته اند.

هبت الله در یک پیغام که یکشنبه (8 حوت) در وبسایت این گروپ نشر شد، گفت: «مجاهدین و هموطنان عزیز، باید در امر درختکاری با هم مشارکت کرده و از هیچ کوششی در این زمینه دریغ نکنند.» وی افزود که درختان «نقش مهمی را در محافظت از محیط زیست، انکشاف اقتصادی، و زیباسازی زمین» ایفا می کنند.

پیغام رهبر طالبان همزمان با نگرانی ها از بابت آغاز یک فصل خونین جنگ دیگر همزمان با نزدیک شدن بهار نشر می گردد.

تمسخر گسترده

به گزارش خبرگزاری فرانسه، صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله، گفت: «آنها باید جاکاری بمب های دست ساز که روزانه جان تعداد بسیاری از افغان های بیگناه به شمول اطفال و زنان را می گیرند، متوقف کنند.»

سمیع یوسف زی، یک جورنالیست افغان، گفت که او اول فکر کرده بود که این پیغام یک مزاح است.

او چنین توئیت کرد: «شوخی طالبان، نیت طالبان جهت درختکاری، هاها! کاشتن درخت جهت پنهان شدن و جاکاری بم برای کشتن افغان # درختان برای ترور.»

به گزارش صدای آمریکا، شاه حسین، معین سخنگوی رئیس جمهور اشرف غنی، گفت: «از زمان تأسیس تحریک طالبان تنها چیزهایی که این افراد به آن فکر کرده اند، جنگیدن، جنایت، و ویرانی است.»

وحیده مژده، یک تحلیلگر سیاسی در کابل، به صدای آمریکا گفت که پیغام های به ظاهر مثبت مانند این ها یا ادعاهایی مبنی بر این که این گروپ مصروف احداث سرک و پل است، معمولا آن چیزی است که طالبان امید دارد توانایی اداری خود را به نمایش بگذارند.»

فریدون خوازون، سخنگوی عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان، گفت که اما این اقدامات فقط پروپاگند می باشند.

او از سلام تایمز پرسید: «آن وقت که آنها مردم بیگناه ما را می کشند، بالای مسجدها و مکتب های ما حمله می برند، آنها چه طور درباره کاشتن درخت صحبت کرده می توانند؟»

او گفت: «اگر آنها مسلمانان واقعی و افغان های واقعی استند، باید بیایند و به مردم کمک کنند، نه که آنها را بکشند.»

طالبان «قاتل استند»

جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع، به سلام تایمز گفت: «همه می دانند که طالبان قاتل استند. آنها به بشریت باور ندارند. آنها به چه جرأتی چنین گپ هایی را بیان کرده می توانند؟»

وزیری افزود که طالبان دشمنان صلح و ثبات استند و مردم پروپاگند آنها را نباید باور کنند.

او اظهار داشت: «ما مدرک داریم که آنها در سابق درختان کوهستان های ما را قطع می کردند و تلاش می کردند آنها را در خارج از افغانستان بفروشند.»

بنا بر اعلام پروگرام زیست محیطی سازمان ملل متحد، طی سه دهه گذشته پوشش جنگلی افغانستان حدود 50 فیصد خوردتر شده و بخشی از آن به خاطر مارکیت سیاه الوار و چوب از بین رفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تلفات مردم ملکی افغانستان در سال 2016 بیشترین میزان ثبت شده توسط سازمان ملل متحد بود به طوی که 11,500 غیرنظامی کشته یا زخمی شدند.

عزازالله از کابل در نوشتن این گزارش مشارکت کرده است.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه
* نشان دهندۀ فیلد اجباری است شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها 1500 کاراکتر باقی مانده است (حداکثر 1500 کاراکتر)

این ها گپ های شما بزدلان و مزدوران است. ای پسران یهودیان، به خدا قسم که شما با این دروغ ها دیگر ما را فریب نخواهید داد و ما به شما هشدار می دهیم که به پسران مسلمانان خوب تبدیل شوید، در غیر این صورت الله به زودی شما را با دستان خودتان نابود خواهد کرد. شرمتان باد ای گرسنگان دالر!

پاسخ