جنایت و عدالت

مقامات، تحقیقاتی را راجع به تجاوز جنسی گروهی طالبان بالای دختر ۸ ساله آغاز کردند

گزارش از هدایت الله

در تصویر، دختران افغان متعلم مکتب دیده می شوند که به تاریخ ۹ میزان، روی کنار جاده یک فضای آزاد در کابل، راه میروند. گفته می شود که جنگجویان طالب به تاریخ ۲۷ سنبله بالای یک دختر متعلم مکتب در ولایت تخار، تجاوز جنسی گروهی کرده اند. [سجاد حسین/ای اف پی]

در تصویر، دختران افغان متعلم مکتب دیده می شوند که به تاریخ ۹ میزان، روی کنار جاده یک فضای آزاد در کابل، راه میروند. گفته می شود که جنگجویان طالب به تاریخ ۲۷ سنبله بالای یک دختر متعلم مکتب در ولایت تخار، تجاوز جنسی گروهی کرده اند. [سجاد حسین/ای اف پی]

کندز -- مقامات محلی می گویند که جنگجویان طالب بالای یک دختر هشت ساله در ولایت تخار تجاوز جنسی گروهی کردند.

این حادثه به تاریخ ۲۷ سنبله در قریهٔ قاروق ولسوالی خواجه غار رخ داد که در منطقه تحت کنترل طالبان موقعیت دارد.

ملا محمد عمر ولسوال خواجه غار گفت، این دختر هنگام صبح به مکتب می رفت که وی را به جنگل بردند و سپس توسط پنج نفر جنگجویان طالب مورد تجاوز جنسی گروهی قرار گرفت.

وی گفت، «سلامتی كودک در وضعیت وخیم است زیرا طالبان اجازه ندادند خانواده اش وی را به شفاخانه انتقال دهد.»

عمر افزود، «این افراد، خانواده وی را تهدید كرده اند كه اگر این كودک را برای تداوی به کلینیک یا به مرکز ولسوالی منتقل كنند و اسم های آنها را فاش كنند، همه آنها را خواهند کشت.»

محمدجواد هجری، سخنگوی والی تخار این واقعه را تأید كرد و گفت، اداره ولایتی برای ارزیابی بیشتر این حادثه، هیئتی را به ولسوالی خواجه غار فرستاده است.

هجری گفت، «ما منتظر هستیم تا هیئت گزارش خود را به دفتر مقام ولایت ارائه دهند.»

جنرال عبدالخلیل اسیر، سخنگوی قوماندانی امنیهٔ تخار گفت، «ما این واقعه را پیگیری می کنیم.»

نقض حقوق بشر

سید حفیظ الله فطرت، رئیس ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مستقر در شهر کندز گفت که هنوز کسی از خانواده مقتول قضیه را برای آنها راجع نکرده است.

فطرت گفت، «کمیسیون مستقل حقوق بشر در مورد نقض حقوق بشر، از جمله تجاوزهای جنسی، موضع روشنی دارد و وظیفه ما این است که به طور جدی قضیه را بررسی کنیم.»

وی گفت، «اظهارنامه برای محو خشونت علیه زنان و قانون ای که آزار و اذیت جنسی زنان و کودکان را منع می کند، در این مورد کاملاً واضح است و نهادهای قضایی و حقوقی مسئولیت اجرای ماده های قانون جزای افغان را بر عهده دارند.»

فضیله حبیبی، یک فعال حقوق زنان در ولایت تخار گفت، «زنان و دختران جوان همیشه توسط زورگویان محلی طالبان و فرماندهان محلی، مورد خشونت قرار می گیرند.»

وی گفت، «این حادثه تکان دهنده نشان می دهد که همه مجرمین بالای زنان حمله می کنند و آنها را تا حد امکان آزار می دهند.»

حبیبی از نهادهای قضایی و حقوقی خواست تا به طور جدی درباره این حادثه تحقیق کنند و مجرمین را مجازات کنند.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

من از طالبان نفرت دارم بخاطریکه آنها همیشه افغانستان را ویران کرده اند و افغان ها را به دستورات دشمن دایمی افغانستان- پاکستان کشته اند اما من فکر نمی کنم که طالبان یک زن را مورد تجاوز جنسی قرار دهند و خصوصآ یک طفل را. این کارها میتواند توسط ملیشه های جنگ سالاران چون عطاء محمد نور و یا توسط طالبان ساختگی شان انجام شوند. مرگ به پاکستان، ایران و روسیه که طالبان و جنگ سالاران را تمویل و تجهیز می کنند.

پاسخ