جوانان

افغانها از تصویب قانون محافظت از کودکان توسط ولسی جرگه استقبال کردند

گزارش از سلیمان

کودکان کارگر افغان به تاریخ ۶ سنبله پس از جمع آوری مواد قابل بازیافت از زباله ها در مزارشریف برای خوردن شوربا وقفه می گیرند. [فرشاد عصیان/ ای اف پی]

کودکان کارگر افغان به تاریخ ۶ سنبله پس از جمع آوری مواد قابل بازیافت از زباله ها در مزارشریف برای خوردن شوربا وقفه می گیرند. [فرشاد عصیان/ ای اف پی]

کابل -- ولسی جرگه افغانستان بالاخره، پس از سال ها بحث در مورد تعیین سن کودکی، قانون محافظت از حقوق کودکان را تصویب نمود.

این قانون که متشکل از ۱۶ فصل و ۱۰۸ ماده است به روز دوشنبه (۱۸ قوس) با اکثریت آراء تصویب شد. ماده ۳ این قانون کودک را منحیث «شخص که سن ۱۸ را تکمیل نکرده باشد» تعریف می کند.

این مصوبه هنوز نیاز به تصویب مشرانو جرگه و توشیح رئیس جمهور اشرف غنی را دارد تا قانون شود.

شینکی کروخیل نماینده ولسی جرگه از ولایت کابل گفت،‌ «قانون محافظت از کودکان در طی دو سال گذشته سه بار به آجندای ولسی جرگه پیش شد، اما این قانون بخاطر این تصویب نشد که یک تعداد اقلیت نماینده گان با آن مخالف بودند.»

وی به روز چهارشنبه (۲۰ قوس) گفت، «اما خوشبختانه، ولسی جرگه دو روز قبل این قانون را با اکثریت مطلق آراء تائید کرد.

کروخیل گفت، «این قانون در عرصه های مختلف از کودکان محافظت می کند. بطور مثال مهیا ساختن فرصت های تحصیلی، بررسی منصفانه تخطی در برابر کودکان، توجه به سلامت فزیکی و ذهنی کودکان، تعریف نمودن مسئولیت حکومت و خانواده در قبال کودکان از جمله موارد هستند که این قانون در بر می گیرد.»

وی گفت، «قبلاً خشونت در برابر کودکان تعریف نشده بود، اما این قانون خشونت در برابر کودکان را مشخص نمود. و اگر کسی در برابر کودکان از خشونت کار بگیرد، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.»

یک تعداد اعضای ولسی جرگه با تعیین نمودن سن ۱۸ به حیث سن جوانی اعتراض نموده، اظهار داشتند که اسلام سن یک جوان را با علایم بلوغیت تعیین می کند.

کروخیل و اکثریت قانون گذاران گفتند، «این ادعا بی اساس است.»

وی گفت، «قانون محافظت از کودکان مغایر اسلام نیست و آنهایکه با تصویب این قانون مخالفت دارند در مورد اسلام چیزی نمی دانند.»

محافظت از حقوق کودکان

وحیدالله فرزائی، عضو انجمن حقوق دانان افغانستان گفت، «قانون محافظت از کودکان بطور کامل از حقوق کودکان محافظت نموده است.»

وی گفت، از جمله حقوق دیگر، این قانون حقوق اساسی کودکان، بشمول حقوق تحصیل و مراقبت صحی را تضمین می کند.

وی گفت، «مهیا کردن یک محیط مصئون برای کودکان، منع تبعیض در برابر کودکان، بهتر ساختن زنده گی کودکان و منع سوء استفاده از کودکان از جمله اهداف دیگری این قانون است.»

این قانون تعهدات دولت برای تأمین حقوق کودکان و همچنین مسئولیت والدین برای محافظت از کودکان را واضیح می سازد.

قابل یاد آوری است که این قانون به کار کودکان، سوءاستفاده و بهره برداری جنسی، اختطاف و قاچاق، بچه بازی، کمک به کودکان معلول و یتیم و ازدواج زیر سن می پردازد.

کاخ ریاست جمهوری از تصویب این قانون توسط ولسی جرگه استقبال نمود.

ریاست جمهوری در اعلامیه ای گفته است، «حکومت افغانستان اقدام نمایندگان پارلمان برای کاهش خشونت علیه کودکان را مؤثر می داند و متعهد به اجرای آن از طریق ادارات دولتی است.»

پایان دادن به بدبختی کودکان

فعالان حقوق کودک می گویند، پس از عملی شدن این قانون، خشونت علیه کودکان کاهش خواهد یافت.

عبدالباقی سمندر، یکی از فعالان حقوق کودک در کابل گفت، «کودکان خردسال کشور ما آسیب پذیرترین قشر جامعه ما هستند و اگر ما فاقد این قانون می بودیم، با گذشت زمان آسیب پذیری و خشونت علیه آنها افزایش می یافت.»

وی گفت، «با تصویب این قانون، کودکان افغان حقوق خود را به دست می آورند، و وقتیکه این قانون تطبیق شود، خشونت علیه کودکان نیز کاهش می یابد.»

به گفته سمندر، سه میلیون کودک مشغول کار شاقه در افغانستان هستند و در برخی موارد آنها مورد آزار و اذیت و تجاوز جنسی قرار می گیرند.

وی گفت که قانون جدید، کودکان را از کار شاقه محافظت می کند و از سوء استفاده کودک جلوگیری می کند.

وی گفت، «کودکان افغانستان از بدبختی های زیادی رنج می برند، و ما امیدواریم که این قانون درد کودکان ما را تسکین دهد.»

سمندر گفت، تصویب قانون محافظت از کودکان یک گام مهم برای افغانستان که عضو کنوانسیون های بین المللی حقوق کودکان است میباشد.

وی گفت، «به عنوان یک مدافع و فعال حقوق کودک، من از تصویب این قانون توسط پارلمان استقبال می کنم.»

سمندر گفت، «متأسفانه، طالبان به مدت ۲۰ سال نیز به طریقه های مختلف کودکان را مورد سوء استفاده قرار داده اند. طالبان آنها را استخدام كرده اند و آنها را برای انجام بمب گذاری های انتحاری آموزش داده اند.»

وی گفت، «امیدوارم این قانون همچنین مانع سوء استفاده طالبان از کودکان شود.»

بلند بردن آگاهی دهی

عبدالله هاشمی، رئیس پیشین یتیم خانه های افغانستان گفت، کار شاقه، ازدواج اجباری و تجاوز جنسی از جمله تهدیدات بیشماری است که کودکان با آن روبرو هستند.

وی گفت، «تصویب این قانون یک گام عملی برای حمایت از حقوق واقعی کودکان است و با اجرای این قانون، تهدیدات و حوادث خشونت علیه کودکان کاهش می یابد.»

الله داد ۲۸ ساله، یک محصل پوهنتون کابل گفت، «این قانون باعث افزایش آگاهی دهی شهروندان از حقوق کودکان می شود. وقتیکه آگاهی مردم بهبود یابد، این کار نه تنها خشونت را در برابر کودکان كاهش می دهد، بلكه یك محیط امن زندگی برای کودکان را ایجاد می كند.

وی گفت، «حکومت باید آگاهی عامه را در مورد فواید این قانون بالا ببرد. وی همچنان افزود، بی سوادی یک مانع به اکثر خانواده ها است تا حقوق کودکان را درک کنند.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

من امیدوارم که این بتواند تطبیق یا عملی شود.

پاسخ