حقوق بشر

طالبان به بهانه خشکسالی درخواست کمک های «بشری» کرده اند

نوشته نجیب‌الله

image

یک دختر افغان بیجا شده در اثر خشکسالی بتاریخ ۱۲ اسد ظرف های آب را که از یک تانکر آبرسانی در یک کمپ افراد بیجا شده داخلی در ولسوالی انجیل ولایت هرات پر کرده است، حمل می کند. طالبان اخیرا برای ساحات تحت کنترول شان که به خشکسالی گرفتار شده اند، کمک های بشری درخواست کرده اند. مگر مقامات رسمی و تحلیلگران هشدار داده اند که این درخواست صرفا یک پلان برای پر کردن انبارهای طالبان است. [هوشنگ هاشمی/ خبرگزاری فرانسه]

کابل -- طالبان که با خشک شدن منابع تمویل شان رو به رو هستند، خواستار دریافت پول از سازمان های خارجی بشری و آژانس های امدادرسانی شده اند و گفته اند که چندین ساحه افغانستان که دچار خشکسالی شده از این وجوه استفاده کرده می تواند.

مسؤولین و تحلیلگران افغان می گویند که در حالی که افغان ها از خشکسالی رنج می برند، درخواست مورخ ۱۷ میزان طالبان صرفا راهی برای دستیابی به پول است و هدف آن تامین وجوه نقد برای فعالیت های مخرب این گروه ستیزه جو است.

ذکریا ذکریا، یک نماینده کابل در ولسی جرگه، گفت: «وضعیت مالی طالب و تروریستان خوب نیست. آنها در افغانستان با کمبود شدید پول مواجه استند و به گرفتن عشر و زکات متوسل شده اند.»

او گفت که دریافت مالیه عشر و زکات از سوی باشنده گان برای حفظ طالبان کافی نیست.

image

باشنده های غزنی تاریخ ۲۳ اسد بعد از درگیری با جنگجویان طالبان در کنار تابوت های حاوی اجساد در کنار یک سرک ایستاده اند. طالبان ادعا می کند که می خواهد به افغان های رنجدیده کمک کند، مگر به گفته تحلیلگران، این گروه در حقیقت پول را برای تمویل فعالیت های مخرب اش ضرورت دارد. [زکریا هاشمی/ خبرگزاری فرانسه]

image

این تصویر برداشته شده از یک ویدئوی نشر شده توسط طالبان بتاریخ ۱۶تصوير برداشته شده از يک ويديوی طالبان كه بتاريخ ١٦ سرطان نشر شد، جنگجويان اين گروه را در يک محل نامعلوم در حال تمرين نظامی نشان ميدهند. از زمان ظهور اين گروه در افغانستان تا حال، هزاران افغان توسط اين گروه اختطاف شده، از آنها جزيه گرفته شده و يا هم بصورت خشونت بار كشته شده اند. اينكه حالا اين گروه با مشكلات مالی دست و پنجه نرم ميكند، به همان گروه ها دست كمک های خيريه دراز ميكند كه يك زمان آنها را تهديد ميكردند.

ذکریا به سلام تایمز گفت: «به همین خاطر است که طالبان می خواهند پول کمک به مردم را خودشان بگیرند. آنها می خواهند در ساحات که تسلط دارند این کمک های خارجی را بگیرند و خود شان را تقویه کنند.»

او از گروگان گیری و حملات مرگبار بالای کارمندان نهادهای خیریه توسط طالبان یاد کرد و گفت: «طالبان تنها هدف شان به دست آوردن امکانات مالی است که از گروگان گیری و راه های دیگر امکانات مالی دریافت کند.»

منفعت بردن طالبان از رنج مردم ملکی

مسؤولین و تحلیلگران می گویند که طالبان بدون کمک های مالی بشردوستانه قادر به اخاذی مالیه زکات و عشر از مردم ملکی برای پر کردن جیب های شان نخواهد بود.

احمد بهروز، یک تحلیل گر افغان مقیم کابل، گفت: «زندگی مردم افغانستان برای طالبان هیچ اهمیتی ندارد، اما چون به نحوی خشکسالی بالای خودشان تاثیر منفی گذاشته اعلامیه [تقاضای کمک] داده است.»

او به سلام تایمز گفت: «طالبان ... همان گروه است که کمک های بشری را که باید به مردم آسیب دیده می رسید، سرقت کرده اند و یا هم به زور برده اند.»

عبدالرحیم رحیم، نماینده مردم بادغیس در ولسی جرگه، گفت: «در نهایت افراد ملکی استند که بار سنگین هزینه های طالبان را تحمل می کنند.»

او با اشاره به این که طالبان از مردم به طور غیر قانونی عشر و زکات جمع آوری می کنند گفت: «به این لحاظ است که [طالبان] ضرورت دارند به مردم کمک برسد. زیرا اگر مردم چیزی نداشته باشد به طالب هم چیزی ندارد که بدهد.»‌

قاسم رحیمی، معاون پالیسی اداره ملی مبارزه با حوادث افغانستان،‌ گفت که خشکسالی ۲۰ ولایت افغانستان را متضرر کرده است و یک میلیون و دو صد هزار فامیل کمک عاجل کار دارد. این کشور دارای ۳۴ ولایت می باشد.

او به سلام تایمز گفت که حکومت افغانستان مصمم است که به شهروندان متضرر از خشکسالی کمک رسانی کند.

او گفت که تاکنون حکومت افغانستان به کمک همکاران بین المللی اش و نهادهای کمک رسان، به شماری از افراد متضرر کمک های غذایی، غیر غذایی و پول نقد توزیع کرده است و این روند ادامه دارد.

وی اظهار داشت: «متاسفانه در بعضی جاها کمک های مواد غذایی از سوی طالبان پیاده شده و از آن سوءاستفاده و دزدی شده که نمونه اش را در ولایت بغلان داشتیم.»‌

فریبکاری و دورویی طالبان

نماینده گان پارلمان و تحلیلگران افغان نسبت به اعتماد به تعهد طالبان به اهداف بشردوستانه هشدار داده اند.

ذکریا، یک نماینده کابل در ولسی جرگه، گفت: «به طالبان هیچ اعتمادی نیست و به محض رسیدن کمک به مناطق تحت کنترول شان فیصد زیادی از این کمک ها را خودشان می گیرند.»

بهروز، یک تحلیلگر، گفت: «طالبان در سال ۲۰۰۷ دو کارمند آلمانی بند سلما را ربوده و بعد کشتند. به همین ترتیب، در سال ۲۰۱۳ طالبان بر دفتر دفتر مهاجرت ملل متحد (آی او ام) در کابل حمله کردند که پنج محافظ این دفتر و پنج کارمند خارجی مربوط سازمان ملل متحد نیز زخمی شدند.»‌

وی گفت که طالبان اخیرا به صلیب سرخ نیز هشدار داده اند که همه این ها نشان دهنده آن است که این گروه به دلیل «نیاز شدید» به پول - و نه تمایل صادقانه برای کار با موسسات خیریه - اعلامیه درخواست کمک های بشری صادر کرده است.

در ماه میزان ۱۳۹۶، کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد که حضور خود را در شمال افغانستان به «شدت کاهش» خواهد داد. این تصمیم پس از یک رشته حملات مرگبار بر کارمندان آن گرفته شد.

خال جان، یک جوان ۳۰ ساله باشنده فیض آباد ولایت بدخشان،‌ گفت: «متاسفانه طالبان هر حرفی را که می گویند خلاف آن عمل می کند. به اعلامیه های این گروه شبه نظامی اعتبار نیست.»‌

خال جان گفت: «در گذشته ها اکثر پیام های عیدی ملا محمد عمر [بنیانگذار متوفی طالبان]‌ و پس از آن [رهبر کنونی طالبان] ملا هیبت الله آخندزاده از محافظت از تاسیسات عامه و از جان غیر نظامیان گپ می زدند. اما در واقع آنها بر عکس آن را انجام می دهند.»‌

او گفت: «از زمان ظهور طالبان در کشور تاکنون هزاران افغان از بی گناه از سوی این گروه شهید شده اند و به دلیل قتل، اسارت و یا هم تهدید این گروه علیه کارمندان نهادهای خیریه، کمک های این نهادها در افغانستان متوقف شده و یا هم کاهش یافته است.»

جمیله، کارمند ۲۷ ساله یک نهاد خیریه در کابل، به سلام تایمز گفت: «تردیدی نیست که طالبان بعد از دعوت از کارکنان موسسات خیریه به ساحات تحت کنترول شان آنها، و مخصوصا کارمندان بین المللی شان، را اختطاف و مطالبه باج خواهند کرد.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

3 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

از نظر مه پلانکی آمریکای ها سیاستی که به بالای مردم افغانستان داشتن که مردم را به نان خشک راضی ساختن حالا هم بسر طالبان که استفاده بهتری به نفع خود بکنند بطور عامیانه یعنی هر کس شکمش سیر شود به آب خور خود لگد میزند (فیروز نظری) از هرات

پاسخ

سایت بسیارخوب است موفق باشید

پاسخ

عالی

پاسخ