امنیت

افسران زنانهٔ پولیس، امنیت زابل را بهبود بخشیده اند

گزارش از رازق کندهاری

یک افسر زن پولیس (سمت راست) به تاریخ ۱۸ اسد در قلات، مرکز ولایت زابل دیده می شود. [با امتنان از لعل جان افغان]

یک افسر زن پولیس (سمت راست) به تاریخ ۱۸ اسد در قلات، مرکز ولایت زابل دیده می شود. [با امتنان از لعل جان افغان]

قلات -- مقامات می گویند که با پیوستن تعداد بیشتری از زنان به پولیس، امنیت در ولایت زابل بهبود یافته است.

به گفته سمونمل سعید معراج الدین سادات، قوماندان امنیهٔ زابل، تعداد جرایم خانواده گی به طور خاص کاهش یافته است.

وی گفت، این نیرو در بسیاری از موارد زنان را به جستجوی اقامتگاه های مشکوک منصوب می کند و این تاکتیک باعث افزایش اعتماد عمومی به پولیس شده است.

سادات گفت، «۱۸ تن افسر زن پولیس وجود دارند. عملیات ما بدون موجودیت پولیس های زن در تیمها امکان پذیر نیست. ما عملیات خود را با کمک آنها انجام می دهیم و در صورت لزوم، آنها با ما در جستجوی اقامتگاه ها کمک می کنند. این امر دیدگاه مردم را به جهت مثبت تغیر داده است.»

یک مربی زن پولیس (سمت چپ) به تاریخ ۱۸ اسد در قرارگاه پولیس ولایت زابل در قلات، آموزش اسلحه را برای سایر زنان پولیس فراهم می کند. [با امتنان از لعل جان افغان]

یک مربی زن پولیس (سمت چپ) به تاریخ ۱۸ اسد در قرارگاه پولیس ولایت زابل در قلات، آموزش اسلحه را برای سایر زنان پولیس فراهم می کند. [با امتنان از لعل جان افغان]

یک افسر پولیس زن قبل از ورود به قرارگاه پولیس ولایت زابل به تاریخ ۱۸ اسد، زنی را تلاشی می کند. [با امتنان از لعل جان افغان]

یک افسر پولیس زن قبل از ورود به قرارگاه پولیس ولایت زابل به تاریخ ۱۸ اسد، زنی را تلاشی می کند. [با امتنان از لعل جان افغان]

وی با افزودن اینکه تلاش ها جریان دارند تا تعداد این افسران افزایش یابد گفت، «زنان پولیس نقش فوق العاده ای در تأمین امنیت و کاهش جرم داشته اند.»

وی گفت، «ما در تلاش هستیم که پولیس های زن را در سطح ولسوالی ها نیز استخدام کنیم زیرا آنها نقش اساسی در مرکز ولایت، قلات داشته اند. ما تلاش خواهیم کرد تا خواهران بیشتری را به سمت خود بیاوریم تا بتوانند به همراهی برادرانشان امنیت در ولسوالی ها و قریه ها را تضمین کنند.»

کمک با مردم ملکی

مدینه خاکسار، یک افسر پولیس گفت، من افتخار می کنم که عزت و امنیت مردم را به همراهی برادرانم حفظ می کنم.»

وی گفت، «من خدا را شکر می کنم که پولیس زنانهٔ ما با مردم ملکی روابط دوستانه برقرار کرده اند و مردم ملکی به ما بسیار کمک می کنند. دفاع از کشور بر هر مرد و زن فرض میباشد

وی گفت، «ما معمولاً عملیات ویژه را با پولیس انجام می دهیم. ما آنها را همراهی می کنیم و در صورت لزوم، با اجازه آنها اقامتگاه های خاصی را جستجو می کنیم.»

وی گفت، «زنان از نحوه برخورد با آنها بسیار راضی هستند و بعضی اوقات حتی اطلاعاتی درباره افراد مشکوک و حوادث به ما می دهند.»

مدینه خاکسار از طالبان خواست که دست از جنگ بردارند و شانه به شانه با افغان ها از افغانستان دفاع کنند.

او گفت، «از برای خدا، با ما یکجا شوید تا با هم از این کشور دفاع کنیم و امنیت را تأمین کنیم. جنگیدن به نفع دیگران را متوقف کنید. ما خواهران شما هستیم. تا چه زمانی افغان ها قربانی جنگ خواهند شد؟ به ما بپیوندید و صلح برقرار کنید و به کشور خود در صفوف پلیس، اردو و نیروهای امنیتی ملی خدمت کنید.»

رنا ترین، یکی دیگر از افسران پلیس گفت، «من شش ماه گذشته در پلیس کار کردم و واقعاً نمی توانم خوشحالی ام با مردم را ابراز کنم چون هر وقت مردم ما را می بینند با احترام با ما رفتار می کنند.»

وی افزود، «آنها به طور چشمگیری به ما کمک می کنند و ما را تشویق می کنند و از برکت انگیزه شهروندان، ما می توانیم شجاعانه امنیت باشنده گان زابل را تضمین کنیم.»

رنا ترین گفت، «ما خانم های پولیس، در جایی که وظایف لازم روزانه خود را انجام می دهیم، دارای یک ماحول کاری خاصی هستیم.»

وی گفت، «در صورت لزوم، ما در مناطق مشخص مشكوک عملیات را اجراء می كنیم. خدا را شكر می كنیم كه دستاوردهای زیادی داشته ایم. برادران ما (افسران پولیس) به ما كمک می كنند و ما هنوز هیچ مشكلی و تلفاتی ندیده ایم.»

ترین از همه افغانها خواست تا فرزندان خود، به ویژه زنان را آموزش دهند.

وی گفت، «سعی کنید آنها را در مشاغل مختلف، از جمله نیروهای امنیتی قرار دهید، تا فرزندان خودتان عزت شما را حفظ کنند و نگذارند که کسی امنیت ما را تهدید کند.»

ترین افزود، «من از طالبان می خواهم، کشتن برادران افغان خود را متوقف کنند و کشتار فرزندان خواهران و مادران خود را متوقف کنند. از کشور خود دفاع کنید و امنیت آن را حفظ کنید تا ما در برابر توطئه های شیطانی دیگران قرار نگیریم.»

نگهبانان عزت

مرتضی ناصری، یک بزرگ قومی و عضو شورای ولایتی زابل گفت: "به خدا قسم می خورم که زنان پولیس عزت مردم را در زابل بهتر از هر کس دیگری حفظ کرده اند.»

وی گفت، «این زنان پلیس، دقیقاً مانند اعضای خانواده آنها، با مردم بسیار خوب رفتار می کنند. ما از خدمات آنها سپاسگزاریم.»

وی گفت، «بیایید فرزندان خود را آموزش داده و آنها را به نیروهای امنیتی بفرستیم زیرا آنها نسبت به هر کس دیگری وفادار به سعادت و امنیت این کشور هستند. ما خدا را شکر می کنیم که اکنون تعداد زیادی از زنان پولیس در زابل وجود دارند. آنها در زمینه تأمین امنیت و بهبود امنیت کار بسیار خوبی انجام داده اند.»

زر بی بی، عضو شورای ولایتی زابل نیز از رفتار افسران پولیس زن ستایش کرد.

وی گفت، «زنان پولیس با مردم بسیار با مهربانی رفتار می کنند. ما از خدمات آنها بسیار خوشحالیم و همیشه از آنها پشتیبانی می کنیم.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500