سلامتی

ایالات متحده ۵۰۰ میلیون دوز واکسین کووید-۱۹ را به جهان اهداء می کند

گزارش از سلام تايمز و ای اف پی

image

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده به تاریخ ۲۰ جوزا در مورد همه گیر کووید-۱۹ در بریتانیا سخنرانی می کند. ایالات متحده اهدای تاریخی نیم میلیارد دوز واکسین کووید-۱۹ برای کشورهای فقیرتر جهان را اعلام کرد. [بریندن اسمیالوسکی/ای اف پی]

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده به روز پنجشنبه (۲۰ جوزا) اهدای تاریخی نیم میلیارد دوز واکسین کووید-۱۹ ایالات متحده را برای کشورهای فقیرتر جهان اعلام کرد.

بایدن هنگام سفر به بریتانیا به هدف اشتراک در جلسه کشورهای جی۷ گفت، «ایالات متحده نیم میلیارد دوز واکسین کووید-۱۹ فایزر را برای اهداء به تقریباً ۱۰۰ کشور خریداری خواهد کرد که در مجادله با این همه گیر شدیداً نیاز دارند. این یک گام تاریخی است. این تاکنون بزرگترین خرید و اهدای واکسین کووید-۱۹ توسط یک کشور است

با اینکه ارسال واکسین ها در ماه اسد آغاز می شوند، قرار است که ۲۰۰ میلیون دوز اول تا ماه جدی سال جاری به سراسر جهان ارسال شود در حالیکه باقیمانده آن تا ماه جوزای ۱۴۰۱ ارسال خواهند شد.

کاخ سفید گفت، این کار «در تقویت مجادله جهانی علیه همه گیر کمک خواهد کرد.»

image

ایالات متحده ۵۰۰ میلیون دوز واکسین فایزر را خریداری خواهد کرد تا آن را برای مجادله با همه گیر کووید-۱۹ به سراسر جهان ارسال کند. [جستین تالیس/ای اف پی]

بایدن گفت، «ایالات متحده فجایع این همه گیر را به طور مستقیم تجربه کرده است. ما در ایالات متحده بیشتر از هر جای دیگر جهان مرگ و میر داشتیم. تقریباً ۶۰۰ هزار نفر از هموطنان امریکایی ما -- مادران، پدران، پسران، دختران، برادران، خواهران، پدرکلان ها و مادرکلان ها فوت شدند.»

وی افزود، «اما ما همچنان راه بهبود را بلد هستیم.»

کاخ سفید گفت، هدف از این افزایش جدید و بزرگ کمک ها «نجات زندگی ها و پایان دادن به همه گیر» است.

کاخ سفید گفت، «ایالات متحده از قدرت دیموکراسی ما، نبوغ ساینس دانان امریکایی و قدرت تولیدی امریکایی استفاده می کند تا با واکسین کردن جهانیان این همه گیر را در سطح جهانی شکست دهد.»

این واکسین ها از طریق برنامه دسترسی جهانی به واکسین های کووید-۱۹ به «کشورهای با درآمد پائین و متوسط پائین» و اتحادیه آفریقا توزیع خواهند شد.

اتحاد واکسین گافی افغانستان، سوریه، تاجیکستان، مصر، قرغیزستان، پاکستان، ازبکستان و یمن را در میان ۹۲ کشور دریافت کننده این دوزها در لیست خود گرفته است.

این اعلامیه به تعقیب یک تعهد قبلی برای اهدای حدود ۸۰ میلیون دوز تا اوایل ماه سرطان و همچنان کمک ۲ میلیارد دالر به بودجه کوواکس صورت گرفت.

در این اعلامیه آمده است، «رئیس جمهور بایدن می داند كه مرزها نمی توانند که جلو این همه گیر را بگیرد و وی تعهد کرده است كه کشور ما ذخیره گاه واكسین ها خواهد بود.»

قرار است که رهبران کشورهای جی۷ که در حدود دو سال گذشته به روز جمعه برای اولین مذاکرات حضوری خود گردهم آمدند، تعهد کنند تا نیم میلیارد دوز واکسین اضافی را به کشورهای فقیر اهدا کنند.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه
شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500