امنیت

حملات اخیر شاخهء خراسان داعش میان افغانستان، پاکستان و تاجیکستان بی اعتمادی را افزایش می دهد

گزارش از عمر

منسوبین امنیتی افغان در ماه سرطان گذشته در کابل نگهبانی می دهند. [وکیل کوهسار/ خبرگزاری فرانسه]

منسوبین امنیتی افغان در ماه سرطان گذشته در کابل نگهبانی می دهند. [وکیل کوهسار/ خبرگزاری فرانسه]

هرات -- حملات اخیر شاخه خراسان داعش در افغانستان و کشورهای همسایه، بی اعتمادی و تنش را بین افغانستان و همسایگانش از جمله پاکستان و تاجیکستان برانگیخته است.

روزنامه پاکستانی دان هفته گذشته گزارش داد که شاخهء خراسان داعش از یک روش پیچیده استفاده می کند: جنگجویان را از یک کشور جذب می کند، از کشور دوم به عنوان پناهگاه امن استفاده می کند و کشور سوم را بحیث مسیر ترانزیتی برای انجام حملات خود استفاده می کند.

این استراتژی داعش باعث ایجاد اختلافات بین افغانستان، پاکستان و تاجیکستان شده است که منجر به تبادل اتهامات علیه یکی دیگر از سوی مقامات این کشورها شده است.

عبدالقادر کامل، یک تحلیلگر امور سیاسی در شهر هرات گفت که دشمنی بیشتر بین افغانستان و همسایگانش به نفع داعش است و به این گروه اجازه می دهد تا فعالیت های خود را در منطقه به ویژه در افغانستان گسترش دهد.

کامل گفت، «داعش می خواهد در آب های خیر ماهی بگیرد. هر چه همکاری و اعتماد بین کشورهای همسایه کاهش یابد، داعش قوی تر می شود و نفوذ آن افزایش می یابد،»

وی افزود، «برای سرکوب کردن داعش، همکاری منطقه ای و جهانی لازم است. افغانستان و همسایگانش باید به جای دامن زدن به بی اعتمادی و تنش، علیه داعش بسیج شوند،»

تشدید درگیری های منطقه ای

هدف داعش نه تنها ایجاد اختلاف بین این کشورهای همسایه بلکه درگیری نیز هست. شاخهء خراسان داعش در این زمینه موفقیت هایی نیز داشته است.

حمزه بلوچ، یک تحلیلگر امور نظامی مستقر در ولایت نیمروز، گفت که دامن زدن به نفرت بین افغانستان و کشورهای همسایه آن، دستیابی به اهداف داعش را آسان تر می سازد.

وی گفت، «فعالیت گروه های تروریستی مانند داعش و تحریک طالبان پاکستان (تی تی پی) در افغانستان برخلاف هر زمان دیگری به روابط افغانستان با پاکستان آسیب جدی وارد کرده است. این کشورها باید به طور مشترک با این تهدیدات مبارزه کنند،»

بلوچ افزود، «یک استراتیژی برای مبارزه با تهدیدات داعش، آرام کردن روابط بین افغانستان و همسایگانش است. در این راستا، تاجیکستان نقش تعیین کننده ای ایفا می کند زیرا تعداد قابل توجهی از اعضای خراسان داعش را شهروندان تاجیک تشکیل می دهند،»

احمد ضیا سراج، رئیس پیشین ریاست امنیت ملی افغانستان پیشتر هشدار داده بود که بیست سال پس از ۱۱سپتمبر، القاعده قصد دارد افغانستان را بار دیگر به مرکز طراحی و سازماندهی حملات تروریستی علیه کشورهای دیگر تبدیل کند.

گزارش دان همچنان نشان می دهد که شاخهء خراسان داعش از الگوی مشابه القاعده پیروی می کند.

این روزنامه نوشت، «به نظر می رسد که شاخهء خراسان داعش قصد دارد از این منطقه به عنوان زمینه ای برای حملات گسترده در ایالات متحده یا اروپا استفاده کند.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

2 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

افغانستان

پاسخ

بسیار عالی

پاسخ