امنیت

نابودی رهبران گروه داعش در افغانستان، این گروه را با گزینه های کمتری روبرو کرده است

گزارش از سلیمان

تصویری از یک ویدیوی داعش نشان می دهد که اعضای نگران، طی یک نشست در یک مکان نامعلوم در افغانستان، در مورد گزینه ها گفتگو می کنند. [آرشیف]

تصویری از یک ویدیوی داعش نشان می دهد که اعضای نگران، طی یک نشست در یک مکان نامعلوم در افغانستان، در مورد گزینه ها گفتگو می کنند. [آرشیف]

کابل -- مقامات دولتی و تحلیلگران می گویند، عملیات نظامی شدید، رهبری داعش در افغانستان را نابود کرده است و اعضای باقی مانده این گروه تروریستی در پیشرفت خویش، با گزینه های کاهنده روبرو هستند.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغان گفت، «بقایای این گروه که به صورت پراکنده در برخی مناطق پنهان می شوند، تحت فشار مداوم قرار دارند.»

وی گفت، «تعداد کمی از جنگجویان باقیمانده آنها ردیابی می شوند و نیروهای امنیتی هر روز اطلاعاتی را در مورد محل نگهداری آنها دریافت می کنند که با عملیات فوری و زمینی برای نابودی آنها دنبال می شوند.»

امان یادآوری کرد که، فاروق اعظم، یک رهبر پنجابی داعش، به همراه ده ها تن از جنگجویانش در ولسوالی اچین به تاریخ ۵ حمل کشته شده بود.

وی افزود، در عین حال، «حسن پنجابی، رئیس رسانه ای شعبه خراسان داعش، که مسئولیت استخدام را از طریق کارزارهای خود بر روی پلاتفورم های رسانه های اجتماعی انجام می داد، در ماه سنبله طی یک حمله هوایی در ولسوالی خوگیانی کشته شده بود.»

داعش و رهبری آن نه تنها از یک جنگ نظامی گسترده در افغانستان گیج می خورند. نیروهای ویژه امریکایی در سوریه به تاریخ ۴ عقرب ابوبکر البغدادی رهبر ارشد داعش، را به قتل رساندند و شماری از همرزمان وی نیز در این عملیات جان باختند.

امان گفت که، در افغانستان، اعضای این شورش تسلیم می شوند زیرا نیروهای امنیتی کمپاین تصفیوی آنها پیش می برند.

وی گفت، «اچین، پچیراگام و دیگر مناطق ولایت ننگرهار کاملاً از داعش پاک شده اند.»

امان با بیان اینکه تنها در یک ماه گذشته، بسیاری از جنگجویان داعش در عملیات های مختلف نظامی درولایت ننگرهار کشته شده اند گفت، به دلیل فشار نظامی، ده ها جنگجوی داعش در ولایات کنر و ننگرهار خود را به همراه سلاح های خود تسلیم نیروهای امنیتی کردند.

به تاریخ ۲ عقرب، مقامات محلی در ننگرهار ۱۸ جنگجوی داعش را که پس از مواجه شدن با عملیات نظامی فشرده در این ولایت تسلیم شده بودند، به رسانه ها نشان دادند.

عطاءالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار گفت، «نیروهای افغان و بین المللی بیشتر مراکز و پایگاه هایی را که داعش برای خود در ولایت ننگرهار ساخته بودند از بین برده است.»

خوگیانی گفت، «مرکز داعش در ولسوالی اچین [در ننگرهار]، که ۴ سال فعالیت های تروریستی خود را برنامه ریزی کرده بود، کاملاً تخریب شده است. مراکز آموزش این گروه، دستگاه رادیویی و امکانات تولید واسکت انتحاری نیز نابود شده است.»

خوگیانی گفت، «عملیات شدید به مدت یک و نیم ماه در مناطق مختلف ولایت ننگرهار به ویژه در اچین در جریان بوده است. آنها ۷۰ جنگجوی داعش را کشته و ۴۰ نفر دیگر زخمی برجا گذاشت و ده ها عضو تسلیم نیروهای امنیتی شدند.»

داعش تحت محاصره است

نادر احمدزی، یک تحلیلگر امور نظامی و استخباراتی در کابل گفت، داعش از ابتدا محکوم به شکست در افغانستان بود.

وی گفت، «افغان ها به این باور هستند که اسلامی را که داعش سعی می کند ترقی دهد در تضاد با اسلام واقعی است. علاوه بر این، تمام اعمالی که داعش مرتکب می شود خلاف اعتقادات و سنت های افغان ها است.»

وی گفت، «داعش مبلغ زیادی را برای استخدام جنگجویان زیادی خرج کرد و توانست بسیاری از مناطق را تحت کنترل خود بکشاند، اما در نهایت تمام تلاش های آنها ناکام شدند.»

احمدزی گفت، «نیروهای امنیتی افغان و نیروهای بین المللی به شدت مصمم به شکست و نابودی داعش هستند.»

وی گفت، «طالبان، که نمی خواستند جایگاه آنها توسط داعش در افغانستان به تصرف درآید، نیز به آنها حملات و تلفات سنگین وارد کردند و بسیاری از جنگجویان داعش را کشتند – به شمول چهره های اصلی آنها در ولایات ننگرهار و بادغیس.»

سید حامد انوری، یک تحلیلگر امور سیاسی در کابل گفت، بقیه جنگجویان داعش در افغانستان توسط طالبان و نیروهای امنیتی تحت تعرض قرار دارند.

وی گفت، «علاوه بر اینکه داعش را دشمن خود می دانند، طالبان آنها را 'خوارج' می نامند، که به طالبان اجازه می دهد آنها را بکشند.»

طبق گزارش ها، تعدادی از فرماندهان تندرو طالبان قصد دارند در صورت ادامه مذاکرات صلح بین الافغانی، به داعش بپیوندند، اما مقامات افغان قول داده اند که این افراد درست مانند سایر اعضای این گروه تروریستی شکار کنند.

حبیب الله جانبدار، یک تحلیلگر سیاسی در کابل گفت، «افغانستان زمینه جذب مناسب برای داعش نیست. جوانان افغان طی ۱۹ سال گذشته تحصیل کرده اند، و آنها دیگر شبیه به ۲۰ سال پیش نیستند. آنها اصول و ماهیت داعش را بسیار بهتر می دانند و دیگر به داعش نمی پیوندند.»

جانبدار از تلاش نیروهای امنیتی افغان علیه داعش در افغانستان قدردانی کرد.

وی گفت، «دستاوردهای نیروهای امنیتی کشور ما در مبارزه با داعش قابل تحسین است زیرا این نیروها در نابودی رهبران داعش و هزاران جنگجوی آنها موفق بودند.»

انوری نیز همین نظر را دارد.

وی گفت، «نیروهای امنیتی با شجاعت و افتخار وظیفه خود را برای دفاع از افغانستان و مردم آن در برابر داعش انجام داده اند.»

«آنها با کشتن رهبران داعش، تمام برنامه های آنها را به هدر بردند و همه مردم افغانستان برای این دستاورد از نیروهای امنیتی ستایش می کنند.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

1 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

برای طالبان دعا کنید زیرا آنها [طالبان] آنها را از بین بردند. لاف نزنید.

پاسخ