امنیت

یک گروه دستگیرشده طالبان در هرات به سپاه پاسداران ایران وابسته است

گزارش از علی

ریاست امنیت ملی افغانستان به تاریخ ۱۲جوزا یک گروه هفت نفره طالبان را در ولایت هرات دستگیر کرد. به گفته مقامات افغان، این گروه از سوی رژیم ایران حمایت می شد تا در غرب افغانستان حملاتی را انجام دهد. [علی/سلام تایمز]

هرات -- به گفته مقامات، منسوبین ریاست امنیت ملی به تاریخ ۱۲جوزا یک گروه هفت نفره طالبان را که از سوی رژیم ایران حمایت می شد، در شهر هرات دستگیر کردند.

سید وحید قتالی والی هرات به تاریخ ۱۳جوزا گفت، این گروه در ده حمله تروریستی در شهر هرات دست داشته است.

قتالی گفت، «این تروریست ها توسط ملا شیر احمد ولسوال نام نهاد طالبان برای ولسوالی گذره و ملا کریم شیندندی فرمانده نظامی طالبان در ولسوالی شیندند، برای ترور و بمبگذاری های موتربمب فرستاده شده بودند.»

قتالی بدون ارائه کردن مشخصات گفت، متهمین تروریستی که دستگیر شده اند، اجیران کشورهای همسایه بودند.

image

مقامات هرات به تاریخ ۱۳جوزا اعضای دستگیرشده یک گروه طالبان را که گفته می شود توسط رژیم ایران پشتیبانی می شد، در شهر هرات به رسانه ها ارائه می کنند. [عمر/سلام تایمز]

قتالی گفت، طالبان عناصر و مزدورانی هستند که به کشورهای همسایه و ادارات استخبارات منطقه خدمت می کنند، و آنها کسانی را می کشند که به افغانستان خدمت می کنند.

یک مقام ارشد هرات به شرط ناشناس ماندن به سلام تایمز گفت که این گروه طالبان از سوی رژیم ایران حمایت می شد.

وی گفت، «فرمانده این تروریست ها در مشهد ایران زندگی می کند و توسط سپاه پاسداران گماشته شده بود تا بالای منسوبین نیروهای امنیتی و افراد معروف حمله کرده، آنها را ترور کرده و در شهر و ولسوالی های هرات بمب ها را منفجر کنند.»

سربازان برای ایران

ولایت هرات با ایران یک مرز طولانی دارد و طالبان از طریق گذرگاه های غیرقانونی بین این دو کشور عبور و مرور می کنند.

یک هیئت ولسی جرگه که امنیت هرات را در ماه جدی ارزیابی کرد، دریافت که رژیم ایران از ۲۶ گروه تروریستی در هرات حمایت مالی و نظامی می کند.

بر اساس این گزارش، تروریست های تحت حمایت تهران در هرات در ترورها، حملات بالای نیروهای امنیتی، حملات بر پوسته های امنیتی، اختطاف ها و سایر فعالیت های تروریستی نقش داشتند.

جنرال (متقاعد) محمد فیصل الکوزی یک تحلیلگر امور نظامی مستقر در شهر هرات گفت، طالبان در حوزه غرب افغانستان به ویژه در هرات، سربازان رژیم ایران هستند.

وی گفت، طالبان ارزان ترین سربازان در خدمت رژیم ایران هستند و آنها اهداف تهران را در افغانستان پیش می برند.

وی افزود، تمام حملات طالبان در حوزه غرب، در آن سوی مرز در خراسان و سایر ولایات ایران برنامه ریزی می شوند.

الكوزی گفت، «ایران در افغانستان اهداف دراز مدتی دارد.»

وی در اشاره به گروه شبه نظامی تحت حمایت ایران که از اجیران افغان تشکیل شده است گفت، «آنها می خواهند با استفاده از طالبان، لشکر فاطمیون و سایر گروه های تروریستی حضور خود را در این کشور حفظ کنند

وی افزود، ایران با افزایش ناامنی و ترورها تلاش می کند تا باعث وحشت شده و میان مردم افغانستان و حکومت فاصله ایجاد کند.

جنگ و ویرانی

فیصل جمشیدی یک محصل در پوهنتون هرات گفت، کشورهای همسایه مانند ایران عامل اصلی جنگ و ویرانی در افغانستان هستند.

وی گفت، «ایران هرگز صلح و انکشاف در افغانستان را نمی خواهد. هر قدر جنگ در کشور ادامه یابد، ایران و کشورهای دیگر همسایه برای مداخله دست آزاد خواهند داشت.»

جمشیدی گفت، «یکی از اهداف اصلی حکومت ایران این است که از طالبان استفاده کند تا جلو اعمار بندهای آبیاری و برق آبی در کشور را بگیرد. بنابر این، این کشور به طالبان پول و سلاح را فراهم می کند تا آنها پروژه های زیربنایی و اعمار بندها را متوقف کنند.»

وی افزود، حکومت ایران از تروریست هایی حمایت می کند که روزانه در کشتار افغان های بی گناه دست دارند.

ولی محمد حسینی یک دکاندار در شهر هرات گفت، جاسوسان و تروریست های تحت حمایت ایران در بسیاری از ولایات افغانستان فعال بوده و مانند مرض جذام ریشه های حکومت و امنیت ملی را می خورد.

وی گفت، «اگرچه این کشور همیشه ادعا می کند که دوست افغانستان است اما در حقیقت یک دشمن ویرانگر است.»

وی گفت، ایران یک کشور تقویت کننده تروریست ها است که به شمول افغانستان در بسیاری از کشورهای منطقه در درگیری ها دست دارد.

وی افزود، «ایران برای افغانستان هرگز همسایه خوبی نبوده و همیشه به دنبال تضعیف کشور ما بوده است.»

حسینی گفت، طالبان با پذیرفتن غلامی ایران و سایر کشورهای همسایه و منطقه ای، هر روز خون افغان های بی گناه را می ریزند.

آرش بشریار یک فعال جامعه مدنی در شهر هرات گفت، سپاه پاسداران یک سازمان تروریستی است که برای درگیری ها و کشتار مشهور است.

وی گفت، «لوای فاطمیون که توسط سپاه پاسداران برای کشتن ساکنین سوریه، یمن و افغانستان آماده شده است، حتی از طالبان نیز خطرناک تر است.»

بشریار گفت، «اگر فعالیت های این گروه تروریستی متوقف نشود، ظلم تروریست های آن در آینده نزدیک از طالبان پیشی خواهد گرفت.»

وی افزود، حکومت ایران از چندین سال بدینسو در جنگ و بی ثبات سازی افغانستان دخیل بوده و در سال های اخیر حمایت خود از طالبان و سایر گروه های تروریستی را افزایش داده است.

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

2 دیدگاه
شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500

در حالی که طالبان پس از چندین سال جنگ در برابر دولت افغانستان و نیروهای بین المللی حاضر شده اند برای پایان دادن به منازعه افغانستان تن به مذاکره و مصالحه بدهند، اما از سوی دیگر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تلاش می کند که این پروسه را ناکام نماید و طالبان را هکاری کند و برای شان سلاح بفرستد تا جنگ در این کشور دوام پیدا کند. سپاه پاسداران تماس های مداومی با طالبان دارد و در ماه های اخیر گزارش های مبنی بر حمایت نظامی سپاه از طالبان وجود دارد. حمایت تسلیحاتی سپاه پاسداران می تواند ترغیب طالبان به حملات بیشتر بر پایگاه ها و تسهیلات نظامی در افغانستان باشد.

پاسخ

افغانستان چقدر بدبخت است که دارای این نوع همسایگان درنده صفت (ایران و پاکستان) است. این دو کشور از ۴۵ سال قبل به اینسو برای تخریب افغانستان جنگجویان را آموزش می دهد و سپس آنها را برای نابودی افغانستان و کشتن افغان ها روان می کنند. چند روز قبل، من در جایی خواندم که در دوران رئیس جمهور داود خان که اداره استخباراتی پاکستان جنگجویان را علیه دولت افغانستان تربیه می کرد مصارف این پروژه تربیتی را ایران بدوش گرفته بود. لعنت بر همچون همسایه هایی که ما داریم. پاکستان و ایران ارتش ملی سابق ما را که از دوران امیر شیرعلی خان ساخته شده بود، نابود کردند. اگر امریكا و كشورهای اروپایی ارتش و كماندوی ما را تأسیس نمی کردند و اگر پولی از مالیه دهنده گان امریكایی و اروپایی نبود، ما برای دهه ها نمی توانستیم ارتش و پولیس داشته باشیم.

پاسخ