تروریسم

باشنده گان شوک خورده پس از اخراج داعش به ولسوالی اچین بازگشتند

سلام تایمز و ای اف پی

پس از آنکه مقامات نظامی افغان اعلام کردند که شعبه افغانی داعش، که همچنان با نام داعش- خراسان معروف است در این ولایت کاملاً شکست خورده است، باشنده گان ولسوالی اچین در ولایت ننگرهار، بازگشت به خانه های خویش را آغاز نموده اند. [نورالله شیرزاده/ای اف پی/ای اف پی تی وی]

اچین -- گلنار مالک، دهقان افغان سهم خود را از مشکلات این کشور دیده بود، زیرا جنگ برای چندین دهه کشورش را ویران کرد -- اما هیچ چیز این مادر پنج کودک را برای آمدن داعش آماده نکرد.

جنگجویان داعش تقریباً پنج سال پیش قریه وی را در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در تصرف خود آوردند و در حالی که به دنبال گسترش «خلافت» خوداعلام شده در افغانستان بودند، یک موج قتل عام و کشتار را به همراه خود آوردند.

مالک ۵۵ ساله ، مدت کوتاهی پس از آنکه اردوی ملی افغان این تروریست ها را از ولسوالی وی پس از چند هفته جنگ خانه به خانه، گلوله باران و حملات هوایی ایالات متحده بیرون زد، به ای اف پی گفت، «جنگجویان داعش مرتکب بی رحمی های زیادی شدند.»

وی به یاد آورد، «آنها یكی از فرزندان من را به ضرب گلوله كشته و دیگری را مجروح كردند. پسر مرده من در حال فرار بود که آنها با شلیک گلوله کشتند.»

image

در تصویر، یکی از باشنده گان ولسوالی اچین در ولایت ننگرهار که به قریه خود برگشته است به تاریخ ۴ قوس در حال دیدن خانه خود نشان داده شده است، که در جریان جنگ بین نیروهای امنیتی افغان و داعش نابود شده است. [نورالله شیرزاده/ای اف پی]

image

در این تصویر، دهقان گلنار مالک و خانواده اش دیده می شود که، به تاریخ ۵ قوس بیرون از محوطه خانه خود در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار نشسته اند. مالک سهم خود را از مشکلات این کشور که جنگ طی چهار دهه افغانستان را ویران کرد، دیده بود -- اما هیچ چیز این مادر پنج کودک را برای آمدن داعش آماده نکرده بود. [نورالله شیرزاده/ای اف پی]

image

در این تصویر، نیروهای امنیتی افغان به تاریخ ۴ قوس مشاهده می شوند که، در عملیاتی علیه جنگجویان داعش در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار شرکت می کنند. [نورالله شیرزاده/ای اف پی]

پس از آنکه ماه گذشته مقامات نظامی افغان اعلام کردند که شعبه افغان داعش، که با نام داعش- خراسان یا شعبه خراسان داعش نیز شناخته می شود به طور کلی در ننگرهار شکست خورده است، مالک بعد از سالها که در مصؤنیت نسبی در یک شهرک همسایه بسر می برد، به خانه خود بازگشت.

یک موفقیت بزرگ

در حالی که برخی از مقامات محلی باورمند نشده اند که این باخت کامل داعش است، اما دستاوردهای ننگرهار – در صورتیکه حفظ کنند -- موفقیت بزرگی را برای نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغان رقم می زند.

ماهیت دقیق ارتباطات بین داعش در افغانستان و شرق میانه هنوز نامشخص است، اما داعش-خراسان اولین بار در سال ۱۳۹۳ در این منطقه پدید آمد که عمدتاً از جنگجویان ناراضی طالبان و سایر گروههای جنگجوی در افغانستان، پاکستان و آسیای میانه تشکیل شده بود.

جنگجویان داعش-کی در سال ۱۳۹۴ در ولسوالی کوهستانی اچین به هم پیوستند، اولین باری بود که آنها یک قلمرو داخل افغانستان را کنترل کردند.

چندین سال آنها در برابر حملات هوایی مداوم و همچنین جنگ با طالبان رقیب مقاومت کردند. آنها با استفاده از ترکیب پول نقد و ایدئولوژی افراطی که در داخل پوهنتون های کابل گسترش یافت، صفوف خود را دوباره پر می کردند.

عملیات نظامی گسترده مشترک نیروهای امنیتی افغان و مأموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو در ننگرهار، صدها جنگجوی داعش-کی را در ماه های اخیر مجبور به تسلیم شدن کردند.

سرانجام، به تاریخ ۲۶ عقرب، داعش-خراسان اعلامیه ای را نشر کرد و شکست این گروه در ننگرهار را تائید کرد و افزود که در اسلحه اعضای آنها هیچ گلوله ای باقی نمانده بود و آنها گرسنه بودند.

این گروه جنگجوی در اعلامیه ای که در تلگرام منتشر شد، با اشاره به آخرین موضع فاجعه بار داعش در باغوز سوریه که توسط ائتلاف در ماه حمل با شکست داعش انجامیدگفت، «ما در برابر بمباران های امریکا مقاومت کردیم تا زمانی که از باغوز فرار کردیم و در ننگرهار جنگیدیم تا زمانی که هیچ گونه مهمات نداشتیم.»

یکی از جنگجویان تسلیم شده داعش-کی تائید کرد که این گروه در روزهای اخیر خود چیزی برای خوردن نداشت و این جنگجویان چاره ای جز تسلیم شدن نداشتند.

خانه ها به خرابه تبدیل شده اند

یک خبرنگار ای اف پی، اخیراً با یک تولی اردوی افغان به یک روستای كوچک در اچین سفر كرده و شاهد تخریب های انجام شده توسط داعش-کی بود.

بسیاری از ساختمانها که در یک تپه جنگلزار از سنگ کاری ساخته شده بودند، به خرابه تبدیل شده و دیوارهای خانه ها نشان های سوراخ گلوله داشتند. بقایای زیادی از موترها در کنار جاده مشاهده می شدند.

همت الله ۳۶ ساله، یک باشنده محلی گفت، «ما مجبور شدیم خانه های خود را ترک كنیم. اکنون ما بازگشتیم؛ همه خانه های ما و همه ی وسایل ما نابود شده اند.»

وی به یاد آورد که، وقتی جنگجویان داعش-خراسان در ابتدا وارد شدند، آنها باشنده گان را مجبور به نشستن بر روی بمب ها کردند، سپس آنها را منفجر کردند. یک روز دیگر، آنها مردی را که متهم به خیانت بود سر بریدند.

اگرچه این قریه در حال حاضر عاری از داعش-خراسان است، اما این زمانگیر خواهد بود تا باشنده گان احساس امنیت کنند، و بسیاری از آنها شوکه شده اند.

همت الله گفت، «داعش ماین ها را در همه جا -- در مکاتب، کلینیک ها، خانه های مردم گذاشته است.»

هرات خان، یکی از بزرگان قومی اچین گفت، فقط در حدود ۱۰٪ از خانواده ها در زمان اشغال داعش-خراسان در این ولسوالی ماندند.

خان گفت، دولت باید «در بازسازی مکاتب، خانه ها، کلینیک ها و مساجد با ما كمک كند. و خاطرنشان ساخت که شاید هزاران خانه به خرابه تبدیل شده باشند.

وی گفت، این جنگجویان در دو مکان در اچین باقی مانده اند، اما نجیب الله فرمانده اردوی ملی گفت که داعش-خراسان از بین رفته است.

وی گفت، «تمام منطقه از جنگجویان داعش پاک شده است.»

«آنها بازگشتی نخواهند داشت و باشنده گان منطقه، عودت کنندگان، باید به زندگی عادی خود ادامه دهند.»

تسلیم دسته جمعی داعش-خراسان

به گفته یک مقام دفاعی امریكا، عملیات های نظامی افغان كه با حملات هوایی ائتلاف به رهبری امریكا حمایت می شوند، شرایطی را ایجاد کردند كه طی هفته های اخیر بیش از ۱۴۰۰ جنگجوی داعش-خراسان و خانواده های آنها را وادار به تسلیم شدن كرد.

مذاکرات متوقف شده بین ایالات متحده و طالبان با هدف معامله ای انجام شده بودند که پنتاگون در ازای تضمین های مختلف امنیتی، هزاران سرباز را از افغانستان بیرون کنند، ضمن اینکه یک نشان ضد تروریزم در این کشور باقی بگذارد تا به دنبال داعش-خراسان و سایر گروه های جنگجوی حرکت کند.

در سالهای پس از ۱۳۹۴بدینسو، داعش-كی به تاكتیک هایی متکی شد از قبیل استفاده از تونل برای پناه بردن از یک حمله هوایی كه در آن، انداختن بزرگترین سلاح غیر هسته ای ایالات متحده در سال ۱۳۹۶، GBU-43/B یک بمب بزرگ انفجار هوائی که به نام «مادر تمام بمب ها» نیز شهرت یافته است، نیز شامل است.

مقامات نظامی امریكا دیگر در مورد قدرت داعش-خراسان جزئیات را نمی دهند، اما سالهاست كه بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر جنگجویان تخمین می شدند.

این مقام دفاعی به ای اف پی گفت، «ما تهدید داعش را از نظر اهداف، قابلیت ها و مسیر اندازه گیری می کنیم نه به تعداد.»

آیا شما این مقاله را می پسندید؟

0 دیدگاه

شیوه نامۀ بیان دیدگاه ها * نشان دهندۀ فیلد اجباری است 1500 / 1500